آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۴
بین الملل
۹
یادداشت

ننگی بزرگ برای اروپا

گروه بین الملل : مقامات اروپایی در حالی همچنان به بازی خود در زمین ایالات متحده ادامه می دهند که کاخ سفید اخیرا بدترین و حیثیتی ترین ضربه ممکن را به اروپائیان در ماجرای تحریم پروژه  نورد استریم 2  وارد کرده است.با این حال، رفتار اخیر اروپائیان، پس از شهادت مظلومانه شهید سردار سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و یاران این دو در عراق نشان می دهد که کشورهای اروپایی، اساسا قصد ندارند از تجربیات گذشته و حتی اخیر خود درس بگیرند. در چنین شرایطی قطعا اروپائیان شریک جرم آمریکا و جنایات کاخ سفید محسوب می شوند.

بهتر است مقامات اروپایی قبل از پیروی کورکورانه از کاخ سفید، رفتار اخیر آمریکا با اتحادیه اروپا را در ماجرای تحریم پروژه نورد استریم 2 مشاهده کنند! این نخستین مواجهه مستقیم اتحادیه اروپا با  تحریم های  یک جانبه آمریکا محسوب می شود. حتی زمانی که دولت ترامپ وضع تعرفه های گمرکی 10 و 25 درصدی بر فولاد و آلومینیوم اروپا را تصویب کرد، ماجرا تا این اندازه وخیم نبود! در آن زمان ، بسیاری از اقتصاددانان اروپایی به امثال مرکل و ماکرون هشدار دادند تا در برابر اقدام ترامپ علیه حوزه تجاری اروپا ، مقابله به مثل نموده و مانع از استمرار فشارهای واشنگتن بر قاره سبز شوند. فراتر از آن، زمانی که ایالات متحده به صورت یک جانبه از برجام خارج شد و اقدام به احیای تحریم های یک جانبه علیه ایران کرد، بازیگران اروپایی معتقد بودند باید به جای  تقابل با آمریکا  و انجام اقدامات هزینه ساز برای کاخ سفید ، گزاره های دیگری مانند هم پیمانی با واشنگتن یا در بهترین حالت تعدیل رفتار آمریکا  را در دستور کار قرار دهند. حتی  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از جمله سیاستمدارانی بود که در خصوص هرگونه تقابلی در دو سوی آتلانتیک(میان آمریکا و اروپا) بر سر برجام به دیگر بازیگران اروپایی هشدار داد. مرکل معتقد بود که خروج آمریکا از یک پیمان جمعی به اندازه ای ارزش ندارد که بخواهد به مانعی بر سر استمرار مناسبات پیوسته کاخ سفید و اتحادیه اروپا در ذیل پیمان ناتو تبدیل شود! اما امروز خبری از برجام و خروج آمریکا از یک پیمان بین المللی نیست، بلکه ماجرا به اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا علیه پروژه ای بازمی گردد که یک طرف آن اروپا و طرف دیگر آن روسیه حضور دارند. 

بدون شک طی روزهای آتی، شاهد صدور بیانه های متنوعی در خصوص محکومیت تحریم های مستقیم آمریکا علیه پروژه نورد استریم 2  خواهیم بود. با این حال ، اروپائیان قطعا نمی توانند در این ماجرا طلبکار باشند! آن ها چوب مدارای خود با دل ترامپ و تسلیم سازی همه جانبه خود در برابر  اقدامات ضد امنیتی و غیرعقلانی ایالات متحده آمریکا را می خورند. البته در این خصوص احتمالات دیگری نیز وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد. به عنوان مثال  ممکن است اروپائیان از کاخ کرملین  بخواهند تا از قدرت خود در برابر ایالات متحده استفاده کرده و با وضع تحریم های متقابل علیه واشنگتن، موجبات عقب نشینی ترامپ از اجرایی شدن این قانون را فراهم کنند. مسکو اعلام کرده است که در پاسخ به وضع تحریم های آمریکا علیه پروژه نورد استریم 2 ، اقدامات تنبیهی متقابل و ویژه ای را علیه واشنگتن صورت خواهند داد. با این حال، التماس مقامات اروپایی به روس ها برای مواجهه موثر با اقدام غیرقانونی و مداخله جویانه اخیر آمریکا، معنا و مفهومی به جزء خفت و خواری اروپائیان ندارد! بهتر است در چنین شرایطی بازیگران اروپایی رسما  انحلال اتحادیه اروپا را به عنوان مجموعه ای که حتی توان حفظ آبرو و استقلال خود در نظام بین الملل ر ندارد اعلام کند!  شاید این بهترین راه پیش روی مقامات اروپایی در برابر چنین ننگی  باشد.