آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
جهان
۴

سازمان شفاف سازی بین المللی، سازمان عفو بین الملل و سازمان ائتلاف جامعه مدنی نشست حاشیه‎ای گروه 20 را تحریم کردند

تحریم نشست بین‎المللی سازمان های مردم نهاد در عربستان

زهره صفاری

سه سازمان مردم نهاد بین المللی، از جمله عفو بین‎الملل دعوت عربستان برای حضور در نشست گروه های جامعه مدنی(C20) را که قرار است هفته آینده در حاشیه نشست گروه 20 برگزار شود، رد و با تاکید بر آمار ضد حقوق بشری این کشور اعلام کردند، این نشست را تحریم می‎کنند.

به گزارش روزنامه امریکایی «نیویورک تایمز»، این تحریم در حالی اعلام شده که قرار است چند ماه دیگر  در کنار نشست گروه 20، نشستی متشکل از شماری از سازمان‎های مردم نهاد این کشورها تحت عنوان C20 برگزار شود. سازمان شفاف سازی بین المللی مستقر در برلین، سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن و سازمان موسوم به ائتلاف جامعه مدنی مستقر در ژوهانسبورگ - سه سازمان مردم نهادی که نشست هفته آینده در عربستان را تحریم کرده‎اند- در بیانیه ای مشترک با بیان اینکه حضور در این نشست ها به معنای «سرپوش گذاشتن بر کارنامه سیاه حقوق بشری عربستان» است، از دیگر اعضای C20 هم خواستند در این تحریم شرکت کنند. در متن این بیانیه آمده است: «ما نمی توانیم از جریانی حمایت کنیم که سعی دارد به کشوری مشروعیت بدهد که جامعه مدنی در آن تعریفی نداشته و حکومت آن تاب تحمل صدای اعتراض گروه های مستقل مردمی آن را ندارد». این بیانیه تاکید می‎کند: «عربستان کشوری است که رسانه‎های آزاد در آن زبانی ندارند و مردم اخبار را با سانسور دریافت می‎کنند.»

عربستان سعودی که سال گذشته در ژاپن، به عنوان نخستین کشور عرب، حق میزبانی سال جاری میلادی نشست گروه 20 را از آن خود کرد هنوز به این بیانیه واکنشی نشان نداده است.

از خشونت جنگی تا قتل خبرنگار معترض

عربستان با دارا بودن ثروت بی پایان نفتی، در حالی به عنوان یکی از اعضای نشست سران کشورهای برتر صنعتی و اقتصادی میزبان این دوره جلسات گروه 20 و گروه جوامع مدنی است که همواره به دلیل رفتارهای ناقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار دارد و اقدام اخیر سه سازمان مردم نهاد بین‎المللی نیز در همین راستا است. البته سران این کشور از سال گذشته با دادن امتیازهای کوچکی مانند آزاد کردن رانندگی برای زنان، اجرای کنسرت و... سعی دارند چهره متفاوتی از خود به جهان ارائه کنند اما با توجه به محدودیت های گسترده‎ای که هنوز هم برای زنان عربستان وجود دارد و سرکوب معترضان همچنان به عنوان کشوری ناقض حقوق بشر شناخته می‎شود. قتل «جمال خاشقجی» ستون نویس واشنگتن پست و معترض خاندان سلطنتی عربستان در ترکیه نمونه غیرقابل انکار نقض حقوق بشر از سوی عربستان علیه منتقدان خود است.عربستان علاوه بر این جنایت، به دلیل کشتار بیرحمانه کودکان و غیرنظامیان در یمن همواره مورد نقد جهانی قرار دارد و بسیاری از سازمان های مردم نهاد و حامی حقوق بشر خواستار توقف فروش تسلیحات و محاکمه این کشور به دلیل خشونت جنگی هستند. درخواست‎هایی که با حمایت غرب و نفوذ در سازمان های بین المللی تا کنون به نتیجه نرسیده، و سران عربستان همچنان از هر گونه مجازاتی در امان مانده اند.

حمایت غرب از رفتارهای غیرانسانی عربستان پیش از این نیز بارها ثابت شده است. در سال 2001 و پس از حمله به برج های دوقلوی امریکا، بسیاری از مدارک و شواهد دخالت عربستان در این حمله را به اثبات رساند اما سران امریکا با ممانعت از دادرسی در این پرونده، همچنان به حمایت خود از سران قطب نفتی خاورمیانه ادامه می‎دهند. دولت ترامپ نیز همین سیاست را دنبال می کند. به اعتقاد ناظران صدور دستور اخراج سربازان تحت تعلیم عربستانی از امریکا که پس از تیراندازی یک افسر عربستانی در اردوگاه نظامی فلوریدا و کشتن چندین افسر امریکایی رخ داد، مجازاتی کوچک برای عربستان است که بیشتر با هدف آرام کردن التهابات داخلی صورت گرفته است.