آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
بازرگانی
۵

خبر

مرکز رتبه بندی اتاق ایران منحل شد

دنیای اقتصاد : هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه ای، انحلال مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران را اعلام و از مدیرعامل آن درخواست کرد تا هرچه سریع تر مجمع عمومی برای اعلام رسمی انحلال را برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این راستا، هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه ای، انحلال مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران را اعلام کرد. در نامه محمدرضا رمضانی، دبیر کل اتاق بازرگانی ایران به مدیرعامل مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران آمده است: با عنایت به مصوبه مورخ 8 دی هیات رئیسه اتاق ایران درخصوص انحلال آن مرکز، لازم است ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و اعلام رسمی تصمیم انحلال و تعیین مدیر تصفیه و ناظر تصفیه از هرگونه اقدام تعهدآور از قبیل انعقاد قرارداد با نیروهای انسانی، خرید و فروش اموال و دارایی ها اجتناب شده و هرگونه عملیات مالی یا اداری با هماهنگی امور مالی اتاق ایران صورت پذیرد. این تصمیم درحالی در دستور کار قرار گرفته است که پیش از این و به دنبال اطلاعیه سازمان بورس، سازمان بازرسی کل کشور در نامه ای به وزارت اقتصاد، فعالیت مرکز رتبه بندی اتاق ایران را غیرقانونی اعلام کرده بود. اعلام این خبر در هفته های گذشته، واکنش فعالان اقتصادی بخش خصوصی را برانگیخت؛ به گونه ای که در اولین واکنش حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران به نامه سازمان بازرسی پاسخ داد و با استناد به قوانین موجود، فعالیت مرکز مذکور را قانونی اعلام کرده بود. پس از آن غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه ای به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن یادآوری موادی از قوانین کشور که مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران را به عنوان متولی رتبه بندی فعالان اقتصادی به رسمیت شناخته، اعلام کرد که نیت قانون گذار از ماموریت مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران، رتبه بندی شرکتی بوده است که با درجه بندی اعتباری شرکت های موردنظر سازمان بورس تفاوت بنیادین دارد. البته در روزهای بعد رئیس اتاق ایران طی نامه ای فعالیت مرکز رتبه بندی را متوقف کرد و درحال حاضر با دستور دبیرکل اتاق ایران، فعالیت مرکز مزبور به طور کامل متوقف شده است.

راه اندازی سیستم تهاتر با سنگاپور

 دنیای اقتصاد : در نشست معارفه کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور بر راه اندازی سیستم تهاتر و تاسیس صندوق مشترک میان دو کشور تاکید شد. در این نشست معاون امور بین الملل اتاق ایران با اشاره به آمار و ارقام تجارت ایران و سنگاپور طی سه سال گذشته میلادی تاکید کرد: در سال 2016 و 2017، حجم روابط تجاری دو کشور که بین 600 تا 800 میلیون دلار رقم خورده، قابل قبول است؛ اما با نقطه مطلوب فاصله دارد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، نشست معارفه کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور روز گذشته با حضور معاون امور بین الملل اتاق ایران، نماینده وزارت امورخارجه، سازمان توسعه تجارت و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد. محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران تاسیس این کمیته مشترک را از سال گذشته گامی در راستای تاسیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور عنوان کرد و به تشریح مهم ترین ظرفیت های اقتصادی سنگاپور برای تجارت پرداخت. به اعتقاد کرباسی، اقتصاد مبتنی بر تجارت آزاد، وجود بنادر مجهز و امکانات لجستیکی بالا، صنایع تبدیلی در بخش های مختلف باارزش افزوده بالا، ارائه خدمات مالی و تجاری با کمترین هزینه به فعالان اقتصادی و نبود فساد اداری در ساختار اقتصادی، پنج شاخص برجسته سنگاپور برای تجارت به شمار می رود. به گفته او، در سال 2018، صادرات ایران به سنگاپور از 751 میلیون دلار به 5/ 8 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. درحالی که در همین زمان شاهدیم که حجم واردات از 187 میلیون دلار به 347 میلیون دلار از این کشور افزایش داشته است. کرباسی در ادامه افزود: بررسی آمارهای مربوط به 7 ماه سال 2019 نیز حاکی از این است که باید نگاه استراتژیکی برای تجارت با این کشور اتخاذ کنیم.

در همین راستا کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور نقش مهمی برای شناسایی موانع تجارت ایفا می کند و انتظار داریم که اعضای این کمیته راهکارهای اجرایی را برای حل مشکلات ارائه کند. معاون امور بین الملل اتاق ایران با اشاره به تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا و همچنین امضای موافقت نامه تجارت آزاد بین سنگاپور و اتحادیه اوراسیا، ابراز امیدواری کرد که این فرصت، همکاری های چندجانبه میان ایران، سنگاپور و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را شکل دهد. معاون امور بین الملل اتاق ایران همچنین فرصت های همکاری پیش روی فعالان اقتصادی ایران و سنگاپور را اعلام کرد.

بر همین اساس، سرمایه گذاری مشترک، خدمات فنی و مهندسی، بنگاه های کوچک و متوسط، صادرات مواد پتروشیمی، الکترونیک، خودرو و قطعات وابسته به آن از مهم ترین حوزه های همکاری مشترک میان فعالان اقتصادی ایران و سنگاپور اعلام شد. تاسیس صندوق مشترک و راه اندازی سیستم تهاتر دو پیشنهاد معاون امور بین الملل اتاق ایران برای حل مشکلات بانکی ایران و سنگاپور بود. همچنین علی اکبر نظری، رئیس اداره اول آسه آن وزارت امورخارجه نیز ضمن تایید صحبت های معاون امور بین الملل اتاق ایران،پیوستن دو کشور به اتحادیه اوراسیا را ظرفیتی حائز اهمیت برای توسعه روابط ایران و سنگاپور عنوان کرد.

مدیر جدید طرح و برنامه اتاق ایران منصوب شد

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق بازرگانی ایران طی حکمی علی چاغروند را به سمت مدیر طرح و برنامه اتاق ایران منصوب کرد. براساس حکم صادر شده از سوی غلامحسین شافعی، علی چاغروند به سمت مدیر طرح و برنامه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منصوب شد. در این حکم آمده است: «امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام وظایف محوله با همکاری دبیرکل، معاونان، مدیران و کارکنان اتاق موفق و موید باشید.»

تاثیر تحریم های جدید در صنعت نساجی

ایسنا : بیستم دی ماه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد تحریم های جدیدی بر هشت شخص و بخش هایی از صنایع ایران از جمله صنعت نساجی اعمال کرده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه جزئیات تحریم های اعمال شده بر صنعت نساجی هنوز مشخص نیست گفت: اگر در اثر اعمال این تحریم ها شرکت های تامین کننده مواد اولیه و ماشین آلات صنعت نساجی همکاری خود را با ایران قطع کنند، قیمت مواد اولیه افزایش خواهد یافت، اما احتمالا صادرات این بخش تاثیر چندانی از این تحریم ها نخواهد پذیرفت. مجید نامی افزود: از طرف دیگر اعلام این تحریم های جدید، مصادف با آخر هفته سایر کشورها بود و هنوز با عکس العمل تامین کنندگان مواد اولیه و ماشین آلات صنعت نساجی ایران در سایر کشورها مواجه نشدیم.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، با توجه به اینکه در یک سال و نیم گذشته و بعد از شروع تحریم ها اکثر بانک های دنیا با ایران کار نمی کنند، بسیاری از شرکت های بزرگ تامین کننده مواد اولیه و ماشین آلات صنایع نساجی نیز برای کار با ایران دچار مشکل شدند و چون این بحث مربوط به بخش خصوصی سایر کشورها است، بخشی از این شرکت های بزرگ تصمیم گرفتند با ایران همکاری نکنند. به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران عدم تحریم صنایع نساجی در سال های اخیر باعث شد برخی کشورها به اشکال مختلف مشکلات بانکی را حل کنند و به عنوان تامین کنندگان اصلی مواد اولیه و ماشین آلات صنایع نساجی به همکاری خود با ایران ادامه دهند. نامی با اشاره به اینکه در گذشته تحریم های شورای امنیت برخی مواد اولیه صنایع نساجی با استفاده دوگانه در بخش های نساجی و نظامی را تحریم کرده بود، تصریح کرد: ممکن است تحریم های جدید نیز شامل مواد اولیه با استفاده دوگانه باشد. اما اگر تحریم های گسترده تری اعمال شده باشد باید منتظر تصمیم شرکت ها در رابطه با ادامه یا قطع همکاری با ایران بمانیم.

وی افزود: شرکت هایی که با آمریکا رابطه داشته باشند و تامین کننده مواد اولیه شرکت های نساجی این کشور هم باشند، برای ادامه همکاری با ایران محتاط تر خواهند بود و در غیر این صورت می توانند به همکاری خود با ایران ادامه دهند. به گفته نامی اگر شرکت ها تصمیم به قطع همکاری با ایران بگیرند، قیمت مواد اولیه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، چرا که تولیدکنندگان ناچار می شوند راه های غیرمستقیم را برای واردات مواد مورد نیاز خود انتخاب کنند که بر قیمت آنها تاثیر خواهد داشت. وی افزود: در چنین شرایطی مسوولیت بخش حاکمیتی در زمینه توجه به تولید داخلی و جلوگیری از قاچاق کالا بیشتر خواهد شد، چرا که دشواری واردات و افزایش قیمت مواد اولیه و ماشین آلات صنایع نساجی باعث می شود اهمیت جلوگیری از ورود کالا به صورت قاچاق افزایش پیدا کند، چرا که در این صورت رقابت تولیدکنندگان با این کالاها سخت تر خواهد شد.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در ادامه درباره تاثیر احتمالی این تحریم ها بر صادرات محصولات بخش نساجی تصریح کرد: با توجه به مشکلات بانکی در حال حاضر صادرات ایران در این بخش مبلغ خیلی زیادی نیست اما اگر صادرات فرش ماشینی دچار مشکل شود تولیدکنندگان این بخش دچار مشکل خواهند شد. به گفته وی بیشترین صادرات بخش صنایع نساجی مربوط به فرش ماشینی است و صنایع فرش ماشینی به شدت وابسته به صادرات هستند به طوری که 60 تا 70 درصد صادرات بخش نساجی معادل سالانه حدود 500 میلیون دلار مربوط به فرش ماشینی است.

آخرین وضعیت شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان

دنیای اقتصاد : ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران- آذربایجان (با هدف تولید محصولات صادرات محور) در دستور کار قرار گرفت. عباس تابش، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کارگروه تاسیس شهرک صنعتی مشترک دو کشور ایران و آذربایجان با اعلام این خبر درخصوص ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران- آذربایجان عنوان کرد: در جلسه ای که با حضور متولیان این بخش برگزار شد، ضمن بررسی محل و شخصیت شهرک، درخصوص نحوه فعالیت کارگروه شهرک صنعتی مذکور بحث و تبادل نظر شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این شهرک با هدف افزایش مبادلات تجاری و با گرایش تولید محصولات صادرات محور کشور در سال حمایت از تولید ملی در مرز مشترک دو کشور ایران و آذربایجان در شهر پارس آباد ایجاد خواهد شد. تابش در ادامه اظهار امیدواری کرد که حداکثر ظرف دو هفته آینده پیشنهادهای طرف ایرانی اعم از محل دقیق و نحوه استقرار، مشوق ها، شرایط موردنظر و با رویکرد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش ایرانی به میکائیل جباروف، وزیر مالیات جمهوری آذربایجان اعلام می شود و در صورت نیاز، مذاکرات حضوری با مشارکت کارگروه تعیین شده دو طرف پیگیری خواهد شد.

ابهام در رای دیوان عدالت اداری درباره حق شکایت کارگران

دنیای اقتصاد : در جدیدترین جلسه کمیسیون حقوقی و حمایت های قضائی و مقرراتی اتاق بازرگانی ایران، ابهامات موجود در رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در مورد تسویه حساب های قطعی قراردادهای کارگری مورد بررسی قرار گرفت و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری با تایید ابهامات موجود اصلاح آن را امکان پذیر دانست.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، اعضای کمیسیون حقوقی و حمایت های قضائی و مقرراتی اتاق ایران در نشست اخیر با حضور نماینده دیوان عدالت اداری و وزارت کار به بررسی رای صادر شده در مورد تسویه حساب های قطعی قراردادهای کارگری پرداختند. احمد آتش هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضائی و مقرراتی اتاق ایران گفت: به تازگی رای دیوان عدالت اداری در رابطه با شیوه تسویه حساب قراردادهای کارگری صادر شده که در آن ابهاماتی وجود دارد. براساس این رای، کارگر بعد از تسویه حساب و پایان قرارداد می تواند هر زمان با شکایت از کارفرما مابه التفاوت و ذخیره مرخصی خود را به نرخ روز دریافت کند. وی تصریح کرد: در حکم گذشته سقف زمانی یک سال تعریف شده بود و بعد از آن دیگر کارگر امکان شکایت نداشت. اما براساس رای جدید چنین امکانی برای کارگران فراهم شده است. این مساله از سوی کارفرمایان مورد انتقاد قرار گرفته و آنها خواستار رسیدگی و اصلاح این موضوع هستند.