آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
ورزش
۱۷

برد تیم امید در بازی آخر هم ضامن صعود نیست

بعد از 40 سال؛ دوباره اما و اگر

رضا پورعالی

برای آنهایی که قلبشان برای تیم امید می تپد، نتیجه بازی ازبکستان و چین هم مهم بود. بعد از شکست تیم امید مقابل کره جنوبی، خیلی از ما برای 90 دقیقه طرفدار چین بودیم تا حداقل نبازد که امیدهایمان برای صعود تیم امید بیشتر شود که نشد. ازبکستان برد تا آمال مان برای تحقق صعود به المپیک، به کورسو تبدیل شود.

بعد از گذشت دو بازی، شرایط تیم امید برای صعود از مرحله گروهی بدتر از آن چیزی است که انتظارش را داشتیم. حالا کره جنوبی با 6 امتیاز صعودش را قطعی کرده و ازبکستان هم با 4 امتیاز در آستانه صعود قرار دارد. ایران و چین هم به ترتیب با یک و صفر امتیاز در رده های سوم و چهارم قرار دارند.

روز آخر کره جنوبی باید به مصاف ازبکستان برود و ایران هم با چین بازی می کند. خبر خوب این است که چین حذف شده و در بازی با ایران، از فاکتور انگیزه بهره چندانی نمی برد. این یعنی تیم امید ایران می تواند به کسب اولین برد خود در رقابت های قهرمانی آسیا امیدوار باشد. اما شاید برد اول امیدها، برد آخرشان باشد. چون یک خبر بد هم وجود دارد؛ این که کره جنوبی صعودش را قطعی کرده و در بازی آخر با یک تساوی هم صدرنشین می شود.

خطر بزرگی که موقعیت تیم امید را تهدید می کند همین جاست. در واقع اگر ازبکستان کره جنوبی را ببرد، یا بازی دو تیم مساوی شود، حتی برد ایران مقابل چین هم نمی تواند ما را به مرحله حذفی برساند. اما و اگرهای صعود تیم امید به همین جا خلاصه نمی شود. یعنی با فرض پیروزی کره جنوبی مقابل ازبکستان، باز هم امیدها باید با اختلاف دو گل یا بیشتر چین را ببرند تا آن اتفاقی که منتظرش هستیم، در روز پایانی رقم بخورد و تیم امید با صعود خود، از دل یک شرایط سخت و بحرانی گذر کند.

البته برای تیم امید چیز زیادی نکاشتیم که انتظار برداشت داشته باشیم، اما به هر حال هر بار که ناکامی دامن این تیم را می گیرد، تمام فوتبالی ها، برای آینده این فوتبال ناراحت می شوند.

 صیادمنش: هماهنگ نیستیم!

مهاجم تیم ملی فوتبال امید می گوید بازیکنان این تیم در فرصت کوتاه به هماهنگی لازم نرسیدند. اللهیار صیادمنش که در دو بازی قبلی نتوانست انتظارات را برآورده کند، درباره نتایج تیم امید برابر ازبکستان و کره جنوبی گفت: به نظرم ما در هر دو بازی خصوصا نیمه دوم بهتر از حریفان بودیم و چندین موقعیت گل داشتیم. با این وجود ناهماهنگی در تیم ما وجود دارد که البته طبیعی است. حریفان ما مدت ها کنار هم در اردو بودند، اما خود من چند روز کنار بچه ها بودم؟ سایر نفرات هم فقط یک هفته در قطر کنار هم تمرین کردند. طبیعی است که در این مدت کوتاه با هم هماهنگی لازم را نداریم. کادر فنی در این فرصت کوتاه چه کاری باید انجام بدهد؟ اطلاعاتی که در مورد حریفان داشتیم کاملا درست بود و با بهترین آنالیز وارد زمین شدیم اما اجرای برنامه های موردنظر برابر آماده ترین و هماهنگ ترین تیم ها سخت است.

صیادمنش در پایان گفت: برای بازی سوم انگیزه داریم و می دانیم هنوز چیزی تمام نشده، مطمئن باشید با تمام وجود برای جبران این نتیجه می جنگیم. حق ما در این دو بازی حداقل چهار امتیاز بود، چون شایسته بردن ازبکستان و تساوی مقابل کره بودیم اما با بدشانسی فرصت ها از دست رفت.

 یاوری: استیلی تیم خوبی آماده نکرد!

محمود یاوری درباره ناکامی تیم ملی امید مقابل کره جنوبی و کم شدن شانس صعود ایران برای راهیابی به المپیک گفت: تیمی که نمی تواند ببرد، مشکل دارد. همه کارشناسان هم ایرادات را مطرح کردند. هر کس دیگری به جای استیلی بود، ممکن بود سیستم بازی تیم را عوض کند. البته نمی توان در این مورد به استیلی ایراد گرفت چرا که او مربی تیم است، اما این ایراد را می گیرم که بعد از این تعداد اردو و بازی تدارکاتی، نتوانسته آمادگی خوبی در تیم ملی ایجاد کند.

مربی سابق تیم ملی با بیان این که دست استیلی برای آماده سازی تیم ملی باز بود و اختیارات کافی داشت، ادامه داد: به عنوان کسی که در تمام رده های سنی تیم ملی مربیگری کردم، شخصا این ایراد را از استیلی می گیرم که برای خط دفاعی از عارف غلامی استفاده نکرد. او در استقلال و سپاهان بازی های خوبی به نمایش گذاشته بود و تاثیر بسیار بالایی در عملکرد خوب تیمش داشت.

یاوری که با ایسنا صحبت می کرد، درباره نقش کمیته فنی در انتخاب مربیان متعدد برای تیم ملی امید و به بار آوردن وضعیت کنونی تاکید کرد: ما کمیته فنی نداریم. بیرون از این کمیته تصمیم می گرفتند و در داخل کمیته مصوب می کردند. کمیته فنی فقط دو نفر هستند. من به خاطر همین موضوعات از کمیته فنی استعفا کردم.

 جدول و برنامه گروه C

چهارشنبه 25 دی

امید ازبکستان امید کره جنوبی (13:45)

امید چین امید ایران (13:45)