آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

افزایش واردات نفت چین در سال 2019

ایسنا : واردات نفت خام چین در سال 2019 با رشد تقاضا از سوی پالایشگاه های جدید، به میزان 5/ 9درصد نسبت به سال 2018 رشد کرد که هفدهمین رشد سالانه متوالی بود.آمار اداره کل گمرک چین نشان داد این کشور در سال میلادی گذشته 506 میلیون تن نفت خام وارد کرد که 5/ 9درصد بالاتر از سطح سال 2018 بود. بر اساس محاسبات رویترز، این میزان واردات معادل 12/ 10 میلیون بشکه در روز است.

طبق آمار گمرکی، واردات نفت خام چین از سال 2003 هر سال افزایش داشته است.واردات نفت خام چین در دسامبر 76/ 45 میلیون تن معادل 76/ 10میلیون بشکه در روز در مقایسه با 13/ 11 میلیون بشکه در روز در نوامبر بود.افزایش سالانه خرید نفت چین معادل 882 هزار بشکه در روز بوده و تحت تاثیر تقاضا از سوی پالایشگاه های جدیدی روی داده که 900 هزار بشکه در روز به ظرفیت پالایش نفت چین اضافه کرده اند.واردات دسامبر با استفاده پالایشگاه های خصوصی از سهمیه واردات سالانه شان افزایش پیدا کرد، درحالی که پالایشگاه های دولتی پیش از تعطیلات سال نوی میلادی به ذخیره سازی اقدام کرده بودند.به گفته چن جی یائو، مشاور نفت در شرکت FGE، پالایشگاه های مستقل چینی شامل هنگلی و رانگ شنگ خریدشان را پیش از پایان سال افزایش دادند تا از سهمیه واردات سالانه خود نهایت استفاده را ببرند.با این همه پالایشگاه های دولتی در بحبوحه بالا رفتن نرخ های کرایه نفتکش در اکتبر، روند خریدشان را آهسته کردند.در این بین، واردات گاز طبیعی چین شامل LNG و واردات از طریق خط لوله در دسامبر 45/ 9 میلیون تن بود که سومین رکورد بالای ماهانه بود.با خرید چشمگیری که چین در دسامبر داشت، برای دومین ماه متوالی از ژاپن به عنوان بزرگ ترین واردکننده LNG جهان سبقت گرفت.واردات گاز چین در سال 2019 به میزان 9/ 6 درصد رشد کرد و به 56/ 96 میلیون تن رسید با این حال کمتر از نرخ 9/ 31 درصد در سال 2018 بود.براساس گزارش رویترز، رشد مصرف گاز چین در سال میلادی گذشته که در پی کندی رشد اقتصادی و رشد تولید داخلی گاز، پکن روند اجرای برنامه سوئیچ از زغال سنگ به گاز را آهسته کرد، کند شد.

تقویت سیستم دفاعی تاسیسات نفتی آرامکو

ایسنا : رئیس اجرایی شرکت نفتی آرامکو اعلام کرد، عربستان سیستم دفاعی را نزدیکی تاسیسات نفتی تقویت می کند و می تواند با هرگونه اختلالات در بازار برخورد کند.امین الناصر، رئیس اجرایی این شرکت در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: شرکت نفتی آرامکو -ارزشمندترین شرکت نفتی جهان- علاوه بر انعطاف پذیری فوق العاده تاسیسات خود، دارای واحدهایی است که در شرایط اضطراری عمل کرده و نیازها را پاسخ می دهند. وی گفت: عربستان تلاش دارد در کنار تقویت سیستم دفاعی خود نزدیکی تاسیسات نفتی، صنعتش کمترین وابستگی را به تاسیسات نفتی بقیق داشته باشد. رئیس اجرایی شرکت نفتی آرامکو ادعا کرد، بازیابی سریع این شرکت پس از حمله به تاسیسات آن در دو منطقه بقیق و خریص نشان دهنده انعطاف پذیری بی نظیر صنعت نفت عربستان و تاکیدی بر این امر است که این کشور یک تامین کننده مطمئن است.

لزوم بازنگری پیش بینی ها از فراوانی نفت

شانا : وزیر نفت بحرین اعلام کرد که بازارهای نفت باید به زودی درباره پیش بینی ها درباره عرضه فراوان نفت در جهان بازنگری کنند.به گزارش شبکه سی ان بی سی، محمد بن خلیفه آل خلیفه اعلام کرد که عرضه فراوان نفت که اکنون به دلیل تولید بیش از حد نفت آمریکا پیش بینی شده، ممکن است در ادامه سال 2020 میلادی چندان قابل اتکا نباشد. وی گفت: همه چشم ها دوباره به تولید نفت آمریکا دوخته شده است و اگر تولید نفت (این کشور) یک میلیون بشکه دیگر افزوده شود، به قیمت نفت فشار می آورد؛ اما شاخص کنونی شمار دکل های حفاری به شما می گویند شاید این مساله تغییر کند. وزیر نفت بحرین افزود: پیشنهاد من این است که همه به تولید نفت آمریکا توجه کنند. اگر این رقم به 14 میلیون بشکه در روز برسد، افت قیمت نفت کمی ادامه می یابد؛ اما سرانجام این احساس که نفت فراوانی در بازار وجود دارد تغییر می کند.

افت محسوس تولید گاز طبیعی در کشور؟

خوراک گاز پتروشیمی ها قطع شد

دنیای اقتصاد : روز گذشته برخی واحدهای پتروشیمی از قطع خوراک گازی خود خبر دادند. آن طور که دنیای بورس نوشته است، پتروشیمی پردیس طی شفاف سازی اعلام کرده است: «به دلیل برودت هوا و افت شدید فشار گاز و بنا به دستور شرکت ملی گاز مبنی بر کاهش و قطع مصرف خوراک گاز طبیعی، ظرفیت واحدهای تولیدی این شرکت از مورخ 20/ 10/ 1398 محدود و در پی تشدید شرایط و قطع خوراک گاز طبیعی، تمام واحدها به ترتیب فاز یک روز جمعه مورخ 20/ 10/ 1398، فاز دو روز شنبه مورخ 21/ 10/ 1398 و فاز سه روز یکشنبه مورخ 22/ 10/ 1398 از مدار تولید خارج و تولید اوره و آمونیاک هر سه فاز این شرکت به صورت صددرصد متوقف شده است.»

«دنیای اقتصاد» در هفته های گذشته در گزارشی با عنوان «سرنخ جدید از آلودگی هوا» به تحلیل جهش مصرف گازوئیل در کشور پرداخته و رشد مصرف سوخت مایع از جمله گازوئیل را عامل اصلی آلودگی هوای شهرهای بزرگ و کوچک کشور دانسته بود. براساس این گزارش، میانگین مصرف روزانه گازوئیل در کشور در آذرماه به 139 میلیون لیتر رسید که رشد 41 درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته داشته است. در تحلیل این ماجرا «دنیای اقتصاد» احتمال کاهش تولید گاز طبیعی را عاملی برای افزایش مصرف گازوئیل در صنایع به خصوص نیروگاه ها عنوان کرده بود. به این ترتیب سوخت گازی نیروگاه ها و صنایع (مانند سیمان) قطع شده و از سوخت های مایع با محوریت گازوئیل و همچنین مازوت به عنوان جایگزین استفاده شده است. اخبار امروز نیز به قطع خوراک پتروشیمی ها در جنوب کشور اشاره دارد. درحالی که هاب گازی کشور در منطقه پارس جنوبی قرار دارد قطعی گاز خوراک در این منطقه می تواند سیگنال های قابل توجهی را به همراه داشته باشد. همان طور که در این گزارش عنوان شده بود احتمال انباشت میعانات گازی و در نتیجه فشار بر کاهش تولید گاز طبیعی وجود دارد. گرچه کاهش فشار گاز طبیعی در لوله های انتقال به دنبال برودت هوا و افزایش محسوس مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی نیز می تواند از دلایل قطعی گاز خوراک پتروشیمی ها باشد اما با توجه به انتظارات از میزان تولید این موارد به تنهایی نمی تواند توجیه کننده شرایط کنونی باشد. در اخبار روزهای گذشته به اوج گیری مصرف گاز طبیعی تا سطح 570 میلیون مترمکعب در روز اشاره شده است. درحالی که انتظار افزایش سطح تولید گاز طبیعی تا سطح یک میلیارد متر مکعب در روز وجود داشت (به دنبال راه اندازی فازهای پارس جنوبی) حتی کاهش فشار گاز در لوله ها و همچنین افزایش مصرف خانگی نیز نمی تواند قطعی گاز خوراک در مجتمع های پتروشیمی هم جوار با هاب های اصلی گاز کشور و افزایش مصرف سوخت های مایع را در بخش صنعت توجیه کند. این موارد در کنار یکدیگر سناریوی انباشت میعانات گازی به دلیل موانع صادراتی ناشی از تحریم های آمریکا و کاهش تولید گاز طبیعی را تایید می کند. با توجه به مشکلاتی که این موضوع برای کشور ایجاد می کند باید منتظر ماند و دید راهکار برون رفت از این بحران چیست؟ وضعیتی مشابه را در سال های 91 و 92 نیز شاهد بودیم.