آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
جهان
۷

خبر

خلیل زاد به قطر رسید : طالبان منتظر دستور نهایی

یک مقام ارشد گروه طالبان به بی بی سی گفت زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، به کشور قطر رسیده و با ملا برادر، معاون این گروه و رئیس دفتر سیاسی قطر، دیدار کرده است. به گزارش ایسنا، این مقام طالبان که خود در روند مذاکرات صلح آمریکا و طالبان مشارکت دارد، بدون ذکر نامش، افزود: طالبان نیز برای شروع مذاکرات «منتظر هدایت نهایی رهبری» این گروه است.

موضوع اصلی این دور از مذاکرات «کاهش خشونت ها و آتش بس» اعلام شده بود. در آن زمان خلیل زاد با اعلام توقف مذاکرات، نوشت طالبان باید نشان دهند که مایل هستند و می توانند به خواست افغانستان برای صلح پاسخ دهند. او تاکید کرده بود: «ما مکث کوتاهی می کنیم تا آنها با رهبری خود درباره این موضوع اساسی مشورت کنند».

بر اساس گزارش ها، خلیل زاد به هیئت مذاکره کننده طالبان گفته بود درباره کاهش خشونت ها با رهبران خود مشورت کنند و بعد مذاکرات از سر گرفته شود. در آن زمان، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر، گفته بود به خواست نمایندگان این گروه برای مشورت با رهبرانشان، گفت وگوها برای چند روز متوقف شده است.

با افزایش تلاش ها در راستای دستیابی به صلح در افغانستان، توبی لینزر، معاون دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) گفت: درصورتی که خشونت ها کاهش یابد، فعالیت این سازمان تغییر خواهد کرد. به گفته او سازمان ملل قادر خواهد بود برای گسترش آموزش دختران به حکومت کمک کند و فعالیت خود را در بخش های زراعت، آبیاری و کمک به دهقانان افغان گسترش دهد.

او گفت: ادغام مجدد جنگجویان طالبان به زندگی عادی مهم است و این نهاد در این زمینه کار خواهد کرد. به گفته او، سازمان ملل طرح هایی را در ذهن دارد و درباره این موضوع با جناح های دخیل در بحران مشورت خواهد کرد. لینزر گفت: بدون شک اشتیاق برای تامین صلح وجود دارد، ولی تامین آتش بس و صلحی واقعی که محدود به یک هفته و  10 روز نباشد و بتواند وضیعت افغانستان را دگرگون کند، به تلاش های خیلی دقیقی نیاز دارد و رسیدن به آن زمان بر است.

او گفت در سال 2020 افغانستان گام هایی را برای رسیدن به صلح واقعی بر خواهد داشت و سازمان ملل، مردم و رهبران این کشور کمک خواهند کرد تا برای کاهش خشونت و رسیدن به آتش بس و صلحی پایدار، فرصت های مختلف را جست وجو کنند. این کار نیاز به صبر و حوصله دارد. وضیعت پیچیده است، اما او باور دارد که افغانستان به یک صلح پایدار دست خواهد یافت.

 تصاویر جدیدی از  کره شمالی منتشر شد: زیردریایی مخفی پیونگ یانگ

تصاویر ماهواره ای جدید از وجود یک زیردریایی مخفی با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک در کارخانه کشتی سازی کره شمالی خبر می دهند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وب سایت «نورس 38» آمریکا که مسئول رصد تحولات در کره شمالی است، اعلام کرد: این تصاویر ماهواره ای در بحبوحه نگرانی ها از بابت این مسئله بخش شده که پیونگ یانگ احتمالا موشکی بالستیک از یک زیردریایی پرتاب می کند و این یک سلاح استراتژیک تهدیدکننده است.

این وب سایت در ادامه می آورد: تصاویر ماهواره ای مربوط به اول ژانویه 2020، از وجود یک زیردریایی کلاس SINPO با قابلیت پرتاب موشک بالستیک و آزمایش این زیردریایی مخفی خبر می دهند. این زیردریایی از آنجا که کره شمالی اقداماتی را برای محافظت از آن در برابر چشم های کنجکاو انجام داده، غیرقابل رهگیری است، اما از تصاویر رادار موسوم به SAR برای تعیین و رهگیری چنین زیردریایی استفاده شده است. در جریان نشست عمومی کمیته مرکزی حزب حاکم کره شمالی در سال گذشته میلادی، رهبری این کشور تهدید کرد جهان به زودی شاهد سلاح جدید استراتژیک است.

کارشناسان می گویند کره شمالی شاید آزمایش های موشکی بالستیک بین قاره ای را به عنوان یک سلاح جدید استراتژیک از سر می گیرد. همچنین ایالات متحده یک هواپیمای نظارتی و شناسایی را بر فراز شبه جزیره کره به پرواز در آورد. به گزارش خبرگزاری یونهاپ، یک هواپیمای شناسایی نیروی هوایی آمریکا مدل «بویینگ آر.سی-135» در ارتفاع 31 هزار پایی بر فراز کره جنوبی به پرواز درآمد.

این مدل از هواپیمای شناسایی آخرین بار روز چهارشنبه بر فراز شبه جزیره کره رویت شد. چندین هواپیمای شناسایی دیگر نیز در هفته های اخیر عملیات مشابهی را انجام داده بودند. پیونگ یانگ در پایان نشست چهار روزه حزب کمونیست این کشور، خبر از سلاح جدید استراتژیک داده است.