آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۷
فناوری
۱۳

اخبار

وزیر ارتباطات: همه با هم در خدمت مردم سیستان و بلوچستانیم

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه کاربری خود در توئیترازبازگشت ارتباطات به شرایط عادی و رایگان بودن اینترنت تلفن همراه بمدت دو روز خبر داد و گفت: در وزارت ارتباطات حدود یک میلیارد تومان برای کمک به سیل زدگان جمع آوری کردیم. به گزارش «ایران»، آذری جهرمی خود را مخلص مردم بزرگ وعزیز سیستان وبلوچستان دانست و افزود: ما همه باهم در خدمت آنها هستیم. وزیر ارتباطات همچنین در جمع مردم سیلزده نیکشهر استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: دولت برای رفع مشکلات مردم سیلزده نیکشهر و بویژه بخش «بنت» اعتبارات ویژه ای اختصاص می دهد تا بخشی از زیرساخت های تخریب شده و خسارت های فراوان جبران شود.  وی افزود: کمک به آسیب دیدگان سیل از اولویت های دولت است و هر چه در توان مسئولان اجرایی محلی، استانی و کشوری است دریغ نکنند و وارد میدان شوند. آذری جهرمی در ادامه گفت: بخش «بنت» خسارت زیادی در بارندگی ها دیده به طوری که سیل بندها، واحدهای مسکونی، زیرساخت ها و راه های مواصلاتی تخریب شده است.گفتنی است وزیر ارتباطات از سیل بند محله کشکور شهر «بنت» بازدید و با مردم آسیب دیده این شهر، محله آسیب دیده حسین آباد و سپس روستای سیل زده دستگرد بازدید کرد و قول اقدام های لازم برای پیگیری مشکلات را داد که در اسرع وقت اعتباری جهت رفع مشکلات بخش بنت در نظر گرفته می شود.وی ابراز امیدواری کرد که با این حضور بخشی از مشکلات مردم مرتفع شود و بتوانم خدمت کوچکی برای مردم محروم این منطقه کرده باشیم.

اطلاع رسانی مرکز ماهردر خصوص هک سایت وزارت ارتباطات

مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) درباره ادعای هک و نفوذ به وب سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعیه ای صادر کرده و نوشت: در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت.

به گزارش «ایران»، بخشی از سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوشنبه 22 دی ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هکر که خودش را OP999 معرفی کرده بود، به بخشی از این سایت نفوذ کرد و متنی اعتراض آمیز را در آن منتشر کرد.

حمله ای که به سایت وزارت ارتباطات اتفاق افتاده بود، از نوع «دیفیس (Deface)» بود؛ یعنی حالتی که در آن فرد مهاجم، در صفحه پرتال خبری سایت تغییر ظاهری ایجاد می کند تا ثابت کند که توانسته به سیستم نفوذ پیدا کند. البته پس از آگاهی از این حمله، مسئولان سایت، سرورهای سایت را خاموش کرده تا بتوانند پس از آسیب شناسی و رفع مشکل، دوباره سایت را به حالت اولیه برگردانند.

مرکز ماهر اطلاعیه ای درباره این حمله نوشت: «در ساعات اولیه بامداد روز 22 دی 1398 ادعایی در شبکه های اجتماعی مبنی بر دیفیس شدن برخی از زیردامنه های ict.gov.ir از سوی یک گروه هکری مطرح شد. با تکیه بر همکاران، ابزارها و فناوری های مورد استفاده، در چند دقیقه موضوع توسط مرکز ماهر رصد و مشخص شد که مهاجم با سوءاستفاده از یک فرم گزارش دهی، اقدام به بارگذاری یک فایل متنی در وب سایت کرده است. این موضوع در همان زمان پیگیری شده و محدودیت های لازم بر این قابلیت گزارش دهی اعمال شد.»

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است: «در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت. لازم به توضیح است این قابلیت بارگذاری فایل صرفا اجازه بارگذاری فایل های بی خطر جهت ارائه خدمت به کاربران را ارائه می کرد. از سوی دیگر ادعای مطرح شده در خصوص از دسترس خارج شدن وب سایت پس از این رخداد نیز مطلقا صحت نداشته و دسترسی به وب سایت به طور پیوسته برقرار بوده است.» گفتنی است مسئولان این حوزه معتقدند حملاتی از این دست همواره به سایت های دولتی اتفاق می افتد، کما اینکه عنوان شده بود در سال گذشته 33میلیون حمله با سپر دژفا خنثی شده و حمله موفقی از آنها صورت نگرفته است.

با هوش مصنوعی و از سوی گوگل صورت گرفت : پیش بینی آب و هوا در 5 دقیقه

گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش بینی وضعیت هوا ابداع کرده است. این مدل در 5 تا 10 دقیقه وضعیت آب وهوایی 6 ساعت بعد را پیش بینی می کند.

به گزارش مهر، گوگل قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشینی وضعیت آب وهوا را دقیق تر پیش بینی کند.

این شرکت در یک پست وبلاگی از طراحی مدل جدیدی برای پیش بینی آب و هوا خبر داده که nowcasting نام گرفته است. این مدل در آزمایش های اولیه موفقیت آمیز عمل کرد و توانست به طور صحیح الگوهای آب و هوایی را خیلی سریع پیش بینی کند.

طبق گزارش ها این روش می تواند طی 5 تا 10 دقیقه وضعیت آب و هوایی 6 ساعت آینده را پیش بینی کند. بنابراین به نظر می رسد این سیستم حتی با وجود آنکه در مراحل اولیه توسعه است، از مدل های فعلی پیش بینی آب و هوا سریع تر عمل می کند.

هرچند برخی مدل های پیش بینی معمول انبوهی از اطلاعات تولید می کنند اما این فرآیند چند ساعت طول می کشد.

گوگل درباره این سیستم می نویسد: یکی از مزیت های ماشین یادگیری آن است که با توجه به مدل های آموزش دیده فعلی، ارزان است و سرعت ارائه آنها نیز بسیار بالا است.

همچنین مقایسه صحت پیش بینی این مدل با 3 مدل فعلی (با استفاده از اطلاعات تاریخچه آب وهوایی بین 2017 و 2019) نشان داد عملکرد آن به اندازه مدل های دیگر خوب است.

هشدار مرکز ماهر به کاربران فایرفاکس خود را به روزرسانی کنید

به دنبال شناسایی یک آسیب پذیری بحرانی در فایرفاکس، مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای) نسبت به لزوم به روزرسانی این مرورگر اینترنتی هشدار داد.به گزارش «ایران»، این نقص بحرانی، ناشی از نوعی ‫آسیب پذیری در موتور جاوااسکریپت است .به طور کلی این نوع آسیب پذیری زمانی رخ می دهد که کد برنامه، از objectsهای ارسالی، بدون بررسی نوع آنها استفاده و به مهاجمان اجازه می دهد تا موجب از کار افتادن این برنامه شوند.این بدان معناست که این مساله در موتور آسیب پذیر جاوااسکریپت، می تواند توسط یک مهاجم از راه دور برای فریب کاربر به بازدید از یک صفحه وب مخرب و سپس اجرای کد دلخواه خود روی سیستم و در چارچوب برنامه، مورد اکسپلویت قرار گیرد.

این آسیب پذیری توسط محققان امنیت سایبری به موزیلا گزارش شده و هنوز هیچ اطلاعاتی از آنها درباره تحقیقات، یافته ها و اکسپلویت این آسیب‎ پذیری منتشر نشده است. اگرچه مرورگر فایرفاکس به طور پیش فرض و خودکار به روزرسانی ها را اعمال می کند و پس از راه اندازی مجدد آن، نسخه جدید در دسترس است، اما کاربران می توانند از مسیر منو و مراجعه به آیکون help مرورگر خود، آن را به روزرسانی کنند.