آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
اخبار کشور
۳

آیت الله جنتی: در روند بررسی صلاحیت ها، تحت فشار فرد یا جریانی قرار نمی گیریم

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه با گوشی شنوا شکایات و اعتراضات را رسیدگی کرده و تحت فشار فرد یا جریانی در روند بررسی صلاحیت ها قرار نمی گیریم گفت: نتایج اعلام شده درباره صلاحیت داوطلبان نهایی نیست و امکان بازبینی و بازنگری وجود دارد.

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س) گفت: بالاخره مرحله اول بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید؛ در این مرحله هیئت های نظارت استانی و مرکزی زحمات زیادی کشیدند و در فرصتی اندک و با دقتی زیاد کار اعلام نتایج بررسی ها را به پایان بردند.

وی با تاکید بر اینکه هیئت های نظارت

بر اساس مدارک و مستندات متقن از مراجع قانونی اقدام به بررسی صلاحیت داوطلبان کردند، افزود: شورای نگهبان پاسدار حقوق مردم است و تمام تلاش خود را می کند که حق و حقوق احدی ضایع نشود از همین رو اگر داوطلبی فاقد شرایط اعلام شده و یا نسبت به عدم تائید صلاحیت خود اعتراض دارد، می تواند به هیئت های نظارت استانی مراجعه کند و شکایات خود را به همکاران ما برسانند؛ ما با گوشی شنوا شکایات و اعتراضات را رسیدگی می کنیم و البته تحت فشار فرد یا جریانی در روند بررسی صلاحیت ها قرار نمی گیریم.

به حزب و جناح کاری نداریم

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با دعوت داوطلبان به صبر و خویشتنداری تصریح کرد: نتایج اعلام شده درباره صلاحیت داوطلبان نهایی نیست و همچنان امکان بازبینی و بازنگری در نظرات اولیه توسط اعضای شورای نگهبان وجود دارد.

به گزارش فارس، آیت الله جنتی اضافه کرد: همان طور که قبلا نیز تاکید کرده بودیم در بررسی صلاحیت ها به حزب و جناح کاری نداریم و شرایط قانونی را با کلیه داوطلبان تطبیق می دهیم. در میان افراد تائید یا رد صلاحیت شده افراد شاخصی از هر دو جناح سیاسی هستند که خود نشانگر این رویکرد بی طرفانه و مستقل شورای نگهبان است.

سفیر انگلیس عنصر نامطلوب است

وی به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی نیز اشاره کرد و گفت: از درگذشت هم وطنان و نخبگان مان در این حادثه، متالم و متاثر شدیم، اما همان طور که فرماندهان نظامی گفتند در این مسئله، خطای انسانی رخ داد اگرچه فرضیه خرابکاری دشمن نیز مطرح است و باید منتظر ماند تا نتایج بررسی های مسئولین مشخص شود.

به گزارش فارس، دبیر شورای نگهبان با اشاره به حضور سفیر انگلیس در تهران در جمع فرصت طلبانی که به بهانه عزاداری برای جان باختگان حادثه هواپیما دست به شعار ها و اقدامات ساختارشکنانه زدند، گفت: این اقدام سفیر خلاف قواعد حقوقی و رفتار دیپلماتیک است و مسئولان محترم باید طبق قانون با او برخورد و به عنوان عنصر نامطلوب وی را معرفی کنند.