آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

آمریکا با اهرم تجزیه و تحریم به جنگ مردم عراق رفت

در پی افزایش فشارها بر واشنگتن برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاک عراق، کاخ سفید با اهرم های تجزیه و تحریم، به جنگ مردم عراق رفت.

آمریکا برای اینکه مردم و مقامات عراقی را بترساند و آنها را وادار کند که در ارتباط با مسئله خروج نیروهای آمریکایی، تجدید نظر بکنند، توطئه ایجاد اقلیم سنی در عراق را کلید زد و همزمان، عراق را به قطع کمک ها و اعمال تحریم، تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «احمد الحمدانی» عضو ائتلاف «النصر» عراق، تلاش برخی گروه های سیاسی سنی برای جدایی و تجزیه کشور را تایید کرد.

الحمدانی تصریح کرد، نشانه هایی از تلاش ها برای ایجاد اقلیم سنی وجود دارد و مواضع برخی گروه های سیاسی سنی، مدت ها است که این امر را تایید می کند.

این عضو ائتلاف النصر افزود: «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق، در پشت این مسئله قرار دارد و هدف از این اقدام، خدمت به برخی کشورهای منطقه ای و بین المللی است که به دنبال تجریه عراق بر اساس اصول مذهبی هستند.

پیش از این نیز،«واثق الهاشمی» کارشناس امور استراتژیک عراق، گفته بود: زمزمه هایی از جانب گروه های سیاسی سنی درباره ایجاد یک اقلیم سنی، شنیده می شود و این تحرکات با هدف اعمال فشار بر بغداد با هدف تجدیدنظر در مورد مسئله حضور نظامیان آمریکایی در عراق صورت می گیرد.

وی گفت، هدف از نشست های گروه های سیاسی سنی در خارج از کشور نیز در راستای شرمنده کردن پارلمان صورت می گیرد.

در پی شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان حشدالشعبی عراق، که بامداد جمعه 13 دی رخ داده است، پارلمان عراق دو روز بعد(یکشنبه، 15 دی)، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب و دولت را به تدوین ساز و کار لازم برای اجرای این قانون، ملزم کرد.

جلسه ابوظبی

روزنامه لبنانی «الاخبار» سه شنبه گذشته از برگزاری یک جلسه مهم در ابوظبی خبر داد و اعلام کرد که هدف از این جلسه، که برخی از گروه های سیاسی سنی عراقی هم در آن حضور داشتند، تلاش برای تشکیل اقلیم سنی در عراق بود.

در این جلسه افرادی مثل «محمد الحلبوسی»، «جمال الکربولی» رهبر حزب «الحل»، «احمد الجبوری» استاندار سابق صلاح الدین و «سعد البزاز» و برخی از چهره های سیاسی دیگر، حضور داشتند.

افرادی که در ابوظبی تشکیل جلسه دادند، «آمادگی خود را برای حمایت از تشکیل اقلیم سنی» در هر لحظه، اعلام کردند و گفتند که این طرح، محیطی را فراهم می کند که حامی حضور نظامی آمریکا در عراق است. در همین چارچوب، آمریکا جوانانی از استان الانبار (غرب عراق) را تابستان گذشته به بهانه مبارزه با داعش تحت آموزش قرار داده است. «دار الافتاء» و شیوخ و سران قبایل و عشایر استان الانبار، تحرکات آمریکا برای تجزیه عراق را رد کرده و گفته اند که حاضر نیستند حضور نیروهای خارجی را بپذیرند و مقوله تشکیل اقلیم نیز خیانت به تاریخ عراق است.

فعال شدن امارات علیه استقلال طلبی عراقی ها، به خاطر واهمه ابوظبی و دیگر کشورهای مرتجع عربی از غیبت آمریکا در عراق و منطقه است.

تهدید آمریکا

رسانه های آمریکایی اعلام کردند، دولت واشنگتن قصد دارد در صورت اخراج نیروهای این کشور از عراق، 250 میلیون دلار کمک نظامی به این کشور را قطع کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: در صورت اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا 250 میلیون دلار کمک نظامی به عراق برای سال جاری میلادی را قطع خواهد کرد.

آمریکا علاوه بر آن، عراق را تهدید کرد که در صورت خرید سامانه موشکی «اس -400» از روسیه، این کشور را تحریم می کند.

چند روز قبل نیز آمریکا عراق را تهدید به تحریم کرده بود. به اعتقاد کارشناسان، هر چند آمریکا با استفاده از ابزارهای مختلف، می خواهد در عراق بماند، ولی این تلاش ها و تهدیدهایش نتیجه نخواهد داد و مجبور است منطقه را ترک کند.