آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
صفحه آخر
۱۶
جهان خارج از مرزها

ماشین تبلیغاتی غرب

محمود فاضلی

ماشین تبلیغاتی امریکا و اروپا پس از حمله تروریستی پهپادهای امریکایی به سردار سلیمانی به دو گروه متضاد تقسیم شده اند؛ گروهی مدعی اند جنجال های اخیر و رویارویی ها بین واشنگتن و تهران، رییس جمهور امریکا را چه در زمینه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی تقویت کرده است، اما نیمی از مردم امریکا و در کل اروپا با اطمینان بر این باور بودند که ترامپ در خاورمیانه، آتش بر پا کرده است. اروپایی ها ترامپ را متهم می کنند که با ترور قاسم سلیمانی تلاش می کند تا توجه افکار عمومی را به فرآیندی غیر از استیضاح خود منحرف سازد و حتی برخی او را احمق و آتش افروز عنوان کرده و به عنوان رییس جمهور، کارهای احمقانه زیادی انجام داده ولی با این وجود این به آن معنا نیست که همه کارهایی که او می کند احمقانه و حساب نشده باشد. در جهان غرب، گروهی تصمیم ترامپ برای از میان برداشتن قاسم سلیمانی را نادرست دانسته و بر این اعتقاد هستند که خطرات ترور این ژنرال ایرانی خیلی بیشتر از استفاده های آن است. این قیبل رسانه ها مدعی اند این یک حمله تلافی جویانه پس از آنکه در اواخر سال گذشته در حمله یک گروه شیعه عراقی به پایگاهی در عراق که یک تبعه امریکا کشته شد و پس از حمله گروه های شیعه به سفارت امریکا در بغداد، بوده و ترامپ می خواست برای تهران روشن کند که خط قرمز او در کجا قرار دارد و همچنین تاکید بر اینکه ترامپ کشتن حتی یک امریکایی را هم تحمل نخواهد کرد! گروهی دیگر با انتقاد از سیاست های خاورمیانه ای ترامپ تاکید داشتند «ترامپ به اشتباه وارد بحرانی با ایران شده که خودش ساخته است. وقتی رییس جمهور امریکا وارد کاخ سفید شد، هیچ خصومتی در منطقه وجود نداشت. اکنون به نظر می رسد که درگیری ها در تمام خاورمیانه ممکن است اتفاق بیفتد.» این گروه از رسانه ها بر این باورند ترور سلیمانی ممکن است ضربه نهایی به امید زنده نگه داشتن توافق هسته ای ایران تا انتخابات امریکا در سال آینده زده باشد. در روزهای اخیر بارها جملاتی همچون «تهدید یک فصل خطرناک جدید در خاورمیانه، عواقب گسترده این اقدام برای ترامپ، ترور سلیمانی یک اقدام جنگی صریح علیه یک قدرت قابل توجه منطقه ای، ترامپ به عواقب اقدام خود فکر نکرده است، ایران انتقام حمله امریکا را خواهد گرفت، تصمیم به ترور سلیمانی با انتخابات ماه نوامبر در ارتباط است، ترامپ بی پروا تنش را در منطقه افزایش داده است، بی توجهی راهبردی امریکا می تواند به یک جنگ تمام عیار ختم شود و ترور سلیمانی نماد «مقاومت» در برابر امریکا» از سوی رسانه های غربی شنیده شد. این قیبل رسانه های اروپایی که معمولا در مقابل چنین رویدادهای بین المللی بسیار هماهنگ عمل می کنند اجبارا تشییع میلیونی سردار سلیمانی در شهرهای مختلف ایران را پوشش داده اما بعضا تلاش داشتند آن را از مسیر طبیعی خود خارج کرده و با دیگر حساسیت های خود پیوند بزنند. در میان انبوه خبرهای منتشره از سوی ماشین تبلیغاتی غرب، بعضا مواردی بوده است که واکنش واقعی مردم اروپا را علیه سیاست های ترامپ بیان کرده است.

روزنامه «کوریره دلاسرا» ایتالیا اخیرا نتایج نظرسنجی موسسه «ایپسوس-Ipsos» که یک شرکت تحقیقات جهانی بازار و متخصص در نظرسنجی است و مقر اصلی آن در پاریس قرار دارد اما ده ها دفتر در کشورهای جهان دارد نتایج نظرسنجی خود را تحت عنوان «ایتالیایی ها در مورد بحران» منتشر کرده و می نویسد: «50درصد مردم ترور سردار سلیمانی را یک اشتباه خطرناک توصیف می کنند.» براساس این نظرسنجی، 17درصد از شهروندان ایتالیایی این بحران را با دقت دنبال کرده و 40درصد اعلام کرده اند به هیچ وجه علاقه ای به دنبال کردن آن ندارند. 8درصد از شهروندان، حمله امریکا برای ترور سردار «سلیمانی» را واکنشی صحیح از سوی دولت امریکا برای پیشگیری از وقوع جنگی که ممکن بود به سرعت گسترش پیدا کند تلقی کرده، 27درصد آن را «قابل درک ولی اقدامی افراطی به دلیل پیامدهای بی ثبات کننده آن در منطقه» دانسته و 49درصد نیز آن را «اشتباهی بزرگ که ممکن است به بروز جنگی با پیامدهای غیرقابل پیش بینی منجر شود» توصیف می کنند.

59 درصد بر این عقیده اند که خطر بروز جنگ میان امریکا و ایران، ملموس و واقعی است. در میان این دسته از پرسش شوندگان، 43درصد می گویند در این صورت ایتالیا باید «بی طرف» باقی بماند، 16درصد معتقدند خطر جنگ فوری نیست و 25درصد نیز به این مورد پاسخ «نمی دانم» داده اند.