آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
فناوری
۱۷

اخبار

وزیر ارتباطات: ماهواره های ایرانی فوق العاده تری در راه داریم

هرچند ماهواره «ظفر» که قرار بود 20 بهمن ماه به فضا پرتاب شود در مدار آرام نگرفت ولی کارشناسان معتقدند پیشرفت عملکرد این ماهواره قابل تامل بوده است و با توجه به کاهش چشمگیر میزان خطاها می توان به موفقیت پرتاب های بعدی امیدوارتر بود.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پرتاب ماهواره «ظفر» با شکست مواجه شد، گفت: اما ما متوقف نخواهیم شد چراکه ماهواره های ایرانی بهتری در راهند. محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر نوشت: پرتاب ماهواره «ظفر» ناموفق بود. مثل بسیاری از پروژه های علمی، شکست اتفاق افتاد. فالکون 9، جونو 2، اطلس، پروتون ام و آنتارس صرفا نمونه هایی از شکست های امریکا در پرتاب های فضایی هستند. اما ما متوقف شدنی نیستیم. ما ماهواره های ایرانی فوق العاده تری در راه داریم.

رئیس سازمان فضایی ایران نیز با بیان اینکه «ظفر» در استخراج اطلاعات وضعیتی و موقعیتی از خود عملکرد صحیح و مورد تاییدی ارائه داد، گفت: این ماهواره برای قرارگیری در مدار، فقط 15 ثانیه زمان کم آورد. این درحالی است که در زمان پرتاب ماهواره «پیام» ما 40 ثانیه زمان کم آوردیم پس این پیشرفتی چشمگیر محسوب می شود. مرتضی براری در گفت و گو با مهر، افزود: عملکرد داده های دریافت شده از «ظفر» بر مبنای تست زیرسیستم ها، نشان از سلامت بخش های مختلف ماهواره داشته است. از نظر ما این یک موفقیت به حساب می آید، چرا که در فاصله 14دقیقه و 45 ثانیه که زمان پرتاب بود، در 8 دقیقه نخست، شاهد استخراج «اطلاعات موقعیتی» آن بودیم و در 6 دقیقه و 45 ثانیه که ماهواره از ماهواره بر جدا شد، شاهد استخراج «اطلاعات وضعیتی» ماهواره بودیم. این موضوع نشان دهنده سلامت عملکرد ماهواره است. وی با بیان اینکه وضعیت ماهواره و اطلاعات موقعیتی آن در مسیر پرتابی و مداری، ثبت و استخراج شده است، افزود: تست ماژول های ماهواره در آزمایشگاه زیر مداری و در خلا انجام شده بود اما زمانی که ماهواره پرتاب می شود، ابعاد دیگر عملکردی نمایان می شود.

براری مشکل در پرتاب ماهواره «پیام» را مربوط به مشکلات حرارتی عنوان کرد که در پرتاب ماهواره «ظفر» حل شده بود و گفت: مشکل عمده در پرتاب «ظفر» به سرعت آن مربوط می شد و شتاب ماهواره برای قرارگیری در مدار، به سرعت مدنظر نرسید.رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در حال بررسی بیشتر ابعاد این پرتاب و عملکرد آن هستیم، گفت: با وجودی که ماهواره موفق به استقرار در مدار نشد، اما ما موفق شدیم به ارتفاع مدنظر که 535 تا 541 کیلومتر از سطح زمین برای پرتاب ماهواره بود، دست یابیم و این یک موفقیت به حساب می آید.

معاون وزیر ارتباطات درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر مشاهده لاشه های این ماهواره در زاهدان گفت: مطابق با رصد انجام شده از ایستگاه های زمینی، ماهواره «ظفر» پس از عدم موفقیت قرارگیری در مدار، به اقیانوس هند سقوط کرد.

وی گفت: در صورتی که ماهواره موفق به تزریق در مدار نشود، قطعات آن در فضای جو، می سوزد و در قطعه ای کوچک وارد اقیانوس می شود. رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: قبل از پرتاب ماهواره، کریدور پروازی تمام ملاحظات را بررسی می کند تا ماهواره به محیط زیست آسیب نزند و لاشه ماهواره بر نیز در منطقه مسکونی و محیط شهری فرود نیاید.

تمدید فراخوان همکاری استارتاپ های ایرانی در جام جهانی قطر

سازمان فناوری اطلاعات ایران فراخوان امکان همکاری استارتاپ ها و کسب وکارهای ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 قطر را تمدید کرد.

به گزارش «ایران»، این سازمان اعلام کرد به دنبال رایزنی های به عمل آمده، به اطلاع کسب وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می رساند که این سازمان درصدد فراهم آوردن امکان همکاری استارتاپ ها و کسب وکارهای ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 قطر است. از تمامی کسب وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که مایل به هرگونه همکاری در برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 در کشور قطر هستند دعوت شده تا تاریخ 10 اسفند 1398 با ارسال نامه رسمی به سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه معرفی کسب وکار خود (حداکثر دو صفحه و به زبان انگلیسی جهت ارسال به طرف قطری)، آمادگی خود را اعلام کنند.

کسب وکارهای متقاضی همکاری، با هزینه خود همراه با هیات همراه رئیس سازمان فناوری اطلاعات در آینده نزدیک به کشور قطر، سفر کرده و به طرف قطری معرفی می شوند و انتخاب جهت مشارکت در برگزاری جام جهانی 2022 و شرایط همکاری با طرف قطری خواهد بود.

نقشه راه گذر به 5G تدوین می شود

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نقشه راه گذر کشور به نسل پنجم فناوری های ارتباطات سیار (5G) را با نظرخواهی از متخصصان، تدوین می کند.

به گزارش «ایران»، نسترن محسنی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از انتشار فراخوان نظرخواهی تخصصی در تدوین نقشه راه گذر کشور به نسل پنجم فناوری های ارتباطات سیار (5G) خبر داد.

وی با اشاره به اینکه تدوین نقشه راه گذر به 5G در رگولاتوری آغاز شده و با دریافت نظر از بخش و کمیته راهبری که با حضور مدیران ارشد رگولاتوری و مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه از تابستان سال جاری تشکیل شده، در حال نهایی شدن است، گفت: تنظیم سیاست های کلان رگولاتوری در گذر به فناوری نسل پنجم از اولین خروجی های این کمیته بوده که به عنوان یک سند بالادستی برای تدوین برنامه اقدام بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، از آن استفاده خواهد شد.

محسنی با اشاره به دریافت نظرات اپراتورهای تلفن همراه و اپراتورهای اینترنت گفت: موضوعات تخصصی مربوط به مدیریت منابع محدود فرکانسی، ارزیابی اپراتورها از تقاضای قابل انتظار برای خدمات 5G در 5 سال آینده و... از موضوعاتی بود که در نظرسنجی از اپراتورهای ارتباطی مطرح شده است.

وی تاکید کرد: در مرحله آخر تدوین نقشه راه گذر به 5G، نظرخواهی تخصصی دیگری روی پرتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده و از تمامی شرکت ها و استارتاپ های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که علاقه مند به نقش آفرینی در اکوسیستم 5Gهستند، دعوت می کنیم نظرات خود را اعلام کنند. محسنی با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ فعالیت رگولاتوری، فعالان اکوسیستم دیجیتالی کشور، قبل از ورود فناوری به کشور، در تدوین نقشه راه گذر به فناوری به مشارکت فراخوانده شده اند، گفت: متخصصان این عرصه تا پایان ساعت اداری پنجم اسفندماه سال جاری فرصت دارند نظرات خود را به معاونت امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال کنند.