آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اقتصادی
۴

خدمت جدید صنایع دفاعی به اقتصاد: راه اندازی سیستم پهپادی برای رصد شبکه آب و برق کشور

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالاهای آب و برق از راه اندازی سیستم پهپادی برای رصد کامل شبکه آب و برق کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدولی علاءالدینی، با حضور در برنامه پایش، یکی از محورهای اصلی فعالیت ساتکاب را حمایت از ساخت داخل و استفاده از فناوری های نوین دانست و افزود: یکی از الزامات اصلی حمایت از تولیدکننده داخلی، ایجاد بازار مناسب برای خرید محصولات ارائه شده در این بخش است؛ بر همین اساس شرکت ساتکاب خرید تضمینی محصولات دانش بنیان حوزه آب و برق را در دستور کار قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 150 شرکت دانش بنیان صنعت آب و برق با مجموعه ساتکاب در ارتباط هستند، گفت: از ابتدای سال تاکنون هفت رویداد کارآفرینی آب و برق توسط ساتکاب برگزار شده است که خوشبختانه از رویداد دوم با شناسایی نیازهای موجود در این بخش، روند بومی سازی کالاهای صنعت آب و برق با همکاری شرکت های دانش بنیان و ساتکاب در حال انجام است و محصولات ارزشمندی برای استفاده در این صنعت تولید شده است. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالاهای آب و برق (ساتکاب) ، صنعت آب و برق را بازار بزرگی برای ورود شرکت های دانش بنیان به این عرصه دانست و افزود: وزارت نیرو تنها در نیمه دوم امسال 227 پروژه مهم صنعت آب و برق را با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان در 31 استان کشور به بهره برداری خواهند رساند. براساس ارزیابی صورت گرفته هر 100 میلیون تومان سرمایه گذاری برابر با ایجاد یک شغل است؛ بنابراین سرمایه گذاری 33 هزار میلیارد تومانی در این مدت 330 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم را در این بخش ایجاد کرده است. علاءالدینی با اشاره به راه اندازی سیستم پهپادی برای رصد کامل شبکه آب و برق کشور، گفت: با همکاری یک شرکت دانش بنیان پهپادهای افق پرواز و عمود پرواز به منظور رصد خطوط انتقال برق، رودخانه ها و مسیل ها، سدها و مناطق دارای رانش خاک طراحی و آماده سازی شده که اطلاعات با بهترین کیفیت بلافاصله به مرکز مخابره شده و مورد پایش و استفاده قرار می گیرد. وی یادآور شد: تاکنون رصد خطوط انتقال برق توسط بالگرد صورت می گرفت که استفاده از پهپادهای تولید شده در این بخش موجب صرفه جویی قابل توجهی در این حوزه می شود. مدیرعامل ساتکاب با تاکید بر اینکه بیش از 95 درصد نیازهای صنعت آب و برق توسط متخصصان داخلی تولید می شود، گفت: با تلاش متخصصان کشورمان، ایران توانسته است در میان چهار کشور سازنده توربین ژنراتورهای گازی قرار گرفته و رتبه چهاردهم تولید برق جهان را به خود اختصاص دهد.

گفتنی است، صنایع دفاعی از جمله موشکی و پهپادی می تواند صنعت و اقتصاد کشور را متحول کند، بطوریکه ضمن ارتقا کیفیت محصولات خودروسازی، لوازم خانگی، ساختمان و دیگرصنایع، قیمت را کاهش داده و به بهره وری بیفزاید. صنایع موشکی، پهپادی، فضایی و هسته ای در کشورهای پیشرفته پیشران اقتصاد هستند.