آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
دیپلماسی
۵

خبر

ظریف: ترامپ و اطرفیانش دست از توهم بردارند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه با اشاره به راهپیمایی گسترده مردم ایران در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: مردم ایران به «دونالد ترامپ» رییس جمهور امریکا پیام دادند که باید از توهماتش دست بردارد. ظریف با انتشار تصاویری از حضور گسترده مردم در راهپیمایی های روزگذشته، در توییتر نوشت: «جمعیت عظیمی از ایرانیان به خیابان ها آمدند تا چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شان را گرامی دارند و به قهرمانان جان باخته خود ادای احترام کنند.» او افزود: «پیامی به ترامپ و اذنابش: زمان آن فرا رسیده که از توهمات خود دست بردارید.» وزیر امور خارجه ادامه داد: «باوجود همه چالش ها و اختلاف نظرها، همه 82 میلیون ایرانی در دفاع از کشور و شرف خود ید واحد هستند.»

حملات انتحاری در کابل

وزارت کشور افغانستان می گوید که در نتیجه یک انفجار انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل 6 تن کشته و 12 تن دیگر زخمی شده اند. به گزارش ایسنا، این نخستین حمله انتحاری در کابل ظرف چند ماه گذشته است. شماری از افراد غیرنظامی نیز قربانی این حمله شده اند. نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارتخانه در صفحه توییترش نوشت که در این انفجار 2 غیرنظامی و 4 سرباز ارتش افغانستان کشته شده اند. او اضافه کرد که 5 غیرنظامی و 7 سرباز ارتش نیز جزو زخمی های این رویداد هستند. سخنگوی وزارت کشور افغانستان تاکید کرده که این ارقام ابتدایی هستند. به گزارش بی بی سی، این رویداد حوالی ساعت 7 صبح روزگذشته به وقت محلی به وقوع پیوست.

مکافات دیوان کیفری بین المللی در انتظار عمر البشیر

محمد حسن التعایشی، عضو شورای حاکمیتی سودان و نماینده دولت این کشور در مذاکرات «جوبا» گفت که طبق آخرین توافقات قرار بر این شده تا «عمر البشیر» و دیگر افراد تحت تعقیب، به دیوان کیفری بین المللی تحویل داده شوند. به نوشته وبگاه مصری البشایر، او گفت که در پی مذاکرات دولت سودان با ائتلاف «الجبهه الثوریه السودانیه» که درخصوص موضوعات مختلفی از مدت ها پیش در جریان بود، طرفین بر تحویل «عمر البشیر» و چند تن دیگر از افراد دولت سابق به دیوان بین المللی کیفری توافق کردند. «الجبهه الثوریه» یکی از گروه های مخالف دولت سابق «عمر البشیر» است که از احزاب و گروه های مختلف تشکیل شده و مقر اصلی آن در منطقه «دارفور» در غرب سودان است؛ منطقه ای که از سال 2003 وارد درگیری شدید با دولت وقت سودان به ریاست عمر البشیر شد و طی آن صدها هزار نفر از مردم دارفور کشته شدند. در پی این درگیری ها بود که دیوان بین المللی کیفری در سال های 2008 و 2009 علیه «عمر البشیر» و 51 نفر دیگر به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و نسل کشی در دارفور، حکم توقیف صادر کرد. «عمر البشیر» علاوه بر اینها با اتهامات دیگری ازجمله دریافت رشوه و همچنین کودتا علیه قانون اساسی در سال 1989 روبه رو است.

خشونت در حاشیه جلسه رای اعتماد پارلمان لبنان

همزمان با تشکیل جلسه علنی سه شنبه مجلس ملی لبنان برای بررسی بیانیه رسمی و برنامه دولت جدید، درگیری میان نظامیان و معترضان پیرامون ساختمان این نهاد قانونگذاری در مرکز بیروت، 40 زخمی برجای گذاشت. در این جلسه، کابینه حسن دیاب، نامزد نخست وزیری و برنامه دولت او مورد بررسی قرار گرفت. سازمان صلیب سرخ لبنان اعلام کرد: مجروحان ازجمله «سلیم سعاده» نماینده مجلس که برخی جوانان معترض او را از ناحیه سر زخمی کرده بودند به بیمارستان منتقل و 260 نفر دیگر سرپایی درمان شدند. برخی احزاب و گروه ها ازجمله حزب سوری قومی-اجتماعی لبنان، حمله به سعاده را محکوم کردند. مدیریت امنیت داخلی لبنان هم در بیانیه ای در بیروت اعلام کرد که عده ای از معترضان یک شعبه بانک را در خیابان المعرض در مرکز بیروت آتش زدند و به فیلمبردار تلویزیون «او تی وی» لبنان تعرض کردند. تظاهرکنندگان همچنین با سنگ و تخم مرغ به خودروی «دمیانوس قطار» وزیر محیط زیست و توسعه امور اداری حمله و به طرف نیروهای پلیس، سنگ پرتاب کردند.

دمشق: انتقام خواهیم گرفت

«فیصل مقداد»، معاون وزیر خارجه سوریه به تهدیدهای رژیم صهیونیستی مبنی بر افزایش حملات به خاک سوریه به بهانه حضور جمهوری اسلامی ایران، پاسخ داد. «نفتالی بنت»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اخیرا مدعی شده بود که سوریه را به «ویتنام ایرانی ها» بدل خواهد کرد و هدف این رژیم را «خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه طی یک سال» عنوان کرده بود. این درحالی است که حضور مستشاری نظامیان جمهوری اسلامی ایران در سوریه، بنا به درخواست دولت قانونی سوریه بوده است. مقداد در حاشیه جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در سفارت تهران در دمشق برگزار شد، به روزنامه الوطن سوریه گفت که رژیم صهیونیستی «باید آگاه باشد و بداند که سوریه در برابر ظلم سکوت نخواهد کرد.» او با بیان این مطلب، افزود: «زمان آن خواهد رسید که اسراییل بداند سوریه در وقت مناسب پاسخ تمامی این تجاوزات را خواهد داد.» این دیپلمات سوری ضمن انتقاد از تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ملت های فلسطین و سوریه، ادامه داد: «سوریه همان گونه که همپیمانان خود را فراموش نمی کند، کسانی را که به آن تجاوز کرده اند، نیز فراموش نخواهد نکرد.اشغالگر اسراییلی در سرزمین های عربی حضور دارد. اسراییل؛ فلسطین، جولان و بخشی از جنوب لبنان را اشغال کرده و برای حمله به کشورهای ما نیاز به بهانه ندارد، زیرا ماهیت تجاوزگری، در رژیم نژادپرست صهیونیست، نهادینه است.»