آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
جهان
۴

بودجه 2021 امریکا با تمرکز بر توسعه سلاح های هسته ای و موشکی رونمایی شد

انگشت «ترامپ» روی ماشه رقابت تسلیحات هسته‎ای

ندا آکیش

لایحه بودجه 4.8 تریلیون دلاری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا برای سال مالی 2021 روز دوشنبه در حالی به کنگره ارائه شد که چشم اندازی بسیار هولناک برای امریکا و جهان ترسیم می کرد و به جای آنکه بر خدمات اجتماعی، رفاه عمومی و بخش بهداشت و درمان مردم امریکا متمرکز باشد، با تعیین بودجه‎ای 46 میلیارد دلاری برای توسعه تسلیحات هسته ای، از آغاز مسابقه تسلیحاتی جدید با روسیه و چین خبر می‎داد.

به گزارش نیویورک تایمز، بودجه 4.8 تریلیون دلاری پیشنهادی ترامپ با تمرکز بر احیای تسلیحات هسته ای به عنوان بخش اصلی استراتژی نظامی کاخ سفید، روز دوشنبه به وقت محلی رونمایی شد و دولت برای نخستین بار اعلام کرد، قصد ساختن یک زیردریایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای به نام W93 را دارد. ساخت این زیردریایی در واقع بخشی از پیشنهاد افزایش 19 درصدی بودجه سازمان ملی امنیت هسته ای امریکا است. وظیفه این سازمان که در واقع زیر مجموعه وزارت انرژی امریکا است، این است که مواد هسته ای را ذخیره می کند و از آنها کلاهک های هسته ای می سازد. در صورت تصویب بودجه 19.8 میلیارد دلاری پیشنهادی ترامپ برای این سازمان می توان گفت، بودجه این سازمان در مقایسه با سال 2017 که نخستین سال حضور ترامپ در کاخ سفید بود، بیش از 50 درصد افزایش یافته است. ترامپ همچنین برای مدرنیزه کردن سلاح های هسته ای امریکا 28.9 میلیارد دلار پیشنهاد کرده است. در حال حاضر امریکا دومین دارنده تسلیحات هسته ای جهان، پس از روسیه است اما بسیاری از تسلیحات اتمی امریکا مربوط به دوران جنگ سرد است و نیاز به بازسازی دارد که از زمان روی کار آمدن ترامپ این بازسازی ها به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

رقابت تسلیحاتی با روسیه و چین

همچنین در لایحه بودجه 2021 تلاش چشمگیری برای افزایش بودجه توسعه موشک های با برد متوسط شده است. ترامپ یک سال پیش با خروج از معاهده منع تکثیرسلاح‎های میان‎برد هسته‎ای، راه خود را برای توسعه این نوع موشک ها هموار کرد. به گزارش اسپوتنیک، ترامپ روز دوشنبه همزمان با رونمایی از کتاب بودجه 2021 پیشنهادی‎اش، در نشست اقتصادی کاخ سفید در جمع فرمانداران ایالات متحده امریکا از خروجش از این معاهده به نیکی یاد کرد و گفت، در نبود توافق های کنترل تسلیحاتی با روسیه و چین، ایالات متحده قوی ترین قدرت هسته ای جهان را خلق خواهد کرد. او گفت: اکنون چین و روسیه به طور همزمان خواستار مذاکره با ما برای توقف هزینه کردن میلیاردها میلیارد دلار در بخش سلاح های هسته ای هستند. تا زمانی که با آنها به توافقی نرسیده ایم تنها کاری که من می توانم بکنم این است که قوی ترین سلاح های هسته ای جهان را بسازم. به گزارش وکس، ترامپ در حالی با بودجه 2021 خود، رقابت تسلیحات هسته‎ای با روسیه و چین را کلید زده‎است که در این بودجه کمک های مالی به کشورهای خارجی را 21 درصد کاهش داده‎است. این اقدام به خودی خود می تواند برای امریکا یک تهدید امنیت ملی باشد زیرا تمام این کمک های خارجی کمک های خیریه نیستند بلکه بخش قابل توجهی از این پول ها را امریکا به کشورهای مختلف می دهد تا شرایط شکننده و حساس در کشورهایشان را حفظ کنند و امنیت بین المللی را بهبود ببخشند و نگذارند ناآرامی ها در کشورهایشان به بیرون مرزها و از جمله امریکا سرایت کند.

در بودجه 2021 ترامپ، همچنین سهم خدمات اجتماعی، رفاه عمومی و بخش بهداشت و درمان مردم امریکا نسبت به سال قبل کاهش یافته است. در حالی که ترامپ روز شنبه، دو روز قبل از ارائه بودجه 2021، در توئیتی نوشته‎بود: «ما به امنیت اجتماعی شما یا بیمه درمانی تان در بودجه سال مالی 2021 دست نمی زنیم.» اما در این بودجه بیش از 20 درصد از بودجه بخش بهداشت، درمان و خدمات انسانی کاسته است.

بی ارزشی امریکایی ها برای آقای رئیس جمهور

به گزارش گاردین، لایحه بودجه ترامپ تقریبا هیچ شانسی در کنگره ندارد و شاید هرگز تبدیل به قانون نشود زیرا در مجلس نمایندگان، دموکرات ها که در اکثریت هستند، به آن رای نخواهند داد. ترامپ هم این موضوع را خوب می داند اما برای بهره انتخاباتی این لایحه را ارائه کرده است. او این روزها به هر رویدادی فقط و فقط از منظر بهره انتخاباتی نگاه می کند.جان یارموث، رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان امریکا درباره بودجه پیشنهادی 2021 ترامپ گفت: این بودجه شامل تغییرات مخرب است و معافیت مالیاتی را برای میلیونرها و صاحبان شرکت های ثروتمند گسترش می دهد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا هم در واکنش گفت: یک بار دیگر بودجه پیشنهادی ترامپ به شکل دردآوری روشن کرد که رئیس جمهوری چقدر کم به ارزش هایی نظیر بهداشت و درمان خوب، امنیت مالی و رفاه خانواده های سختکوش امریکایی اهمیت می دهد.