آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

اصلاح طلبان؛ از بزک غرب تا تحریف تاریخ!

سرویس سیاسی: روزنامه اصلاح طلب اعتماد روز دوشنبه در یادداشتی به قلم پروانه سلحشوری نماینده پرحاشیه این طیف سیاسی در مجلس با عنوان «بازگشت به مردم» نوشت: «دهه 50 اوضاع و شرایط در ایران بسیار خاص بود. به لحاظ اقتصادی ایران روی مدار رشد قرار گرفته بود و طبقه متوسط روز به روز رشد می کرد. این اوضاع سبب شد تا مطالبات دیگری نیز در جامعه ایجاد شود؛ مطالباتی که انقلاب اسلامی را بنا نهاد. براساس نظریه مازلو، زمانی که نیازهای اقتصادی برطرف شود و طبقه متوسط رشد پیدا کند، آن زمان است که جامعه نیازهایی نظیر آزادی بیان و آزادی پس از بیان را مطالبه می کند. این اتفاق در ایران نیز افتاد و قشر تحصیلکرده جامعه پرچمدار این آزادی خواهی شد. آزادی خواهی که در شعارهای انقلاب نیز بروز و ظهور یافت.»

سلحشوری در ادامه نوشت: «امروز مشکلات یکی پس از دیگری سر باز می کند و اگر امروز برای آنها راه حلی پیدا نکنیم، فردا عمیق تر می شوند. می گویند با مجلس نو مشکلات حل می شود؛ ولی چطور؟ راهکارها مشخص است و مانع حل مشکلات نیز مشخص، پس چطور می خواهند مشکلات را حل کنند... امروز شرایط به گونه ای است که گویی فقط یک جریان سیاسی می تواند در انتخابات حضور داشته باشد و فقط آنان هستند که صلاحیت های مدنظر شورای نگهبان را دارند. همین ردصلاحیت ها و تنگ کردن فضا سبب شد تا بسیاری از نخبگان از ورود به عرصه مدیریت و تصمیم گیری در کشور باز بمانند.»

گفتنی است «سرکوب دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های علمی، دفاعی، پزشکی، هسته ای و سایر حوزه ها»، «سیاه نمایی علیه نهادهای انقلابی» و «تیره نشان دادن آینده نظام و انقلاب اسلامی» از ثابت ترین کارکردهای این جریان سیاسی در کنار بزک غربی ها بویژه آمریکا بوده که ظاهرا بزک رژیم منحوس و منفور پهلوی و تحریف تاریخ نیز به کارویژه آنها اضافه شده است. از سوی دیگر ارائه آمار مخدوش از وضعیت اقتصادی ایران زمان پهلوی و ادعای اینکه «دهه 50 اوضاع اقتصادی خوب بود» و «مردم نیازهای دیگری پیدا کردند که انقلاب کردند!» در حالی است که اتفاقا در همین دهه 50 بود که با تنزل درآمد نفت و بی توجهی به وضع معیشت روستاییان و غفلت از کشاورزی، منجر به مهاجرت گسترده از روستا به شهر شد و فقدان امکانات و عدم بسترسازی لازم، بیکاری و فساد را افزایش داد و فقر و حاشیه نشینی و تبعیض را به دنبال داشت.

ژست جمهوری خواهی اصلاح طلبان بدون توجه به «جمهور»

روزنامه سازندگی در یادداشتی تحت عنوان «چرا جمهوریت نظام مهم است؟» نوشت: آقای دکتر روحانی در طول بیش از 6 سال که از آغاز ریاست جمهوری اش می گذرد با رفتار سیاسی خویش و در عمل نشان داده است که اولویتی خاص برای مصلحت نظام قائل است و اهل تقابل نیست و از همین روست که پایگاه رای آقای روحانی در طول سالیان اخیر به شدت لطمه خورده است. اما رد صلاحیت های گسترده و بی سابقه کار را به جایی رساند که رئیس جمهوری از جنس روحانی هم تاب نیاورده و در همایش استانداران و فرمانداران در وزارت کشور نسبت به تهدید رکن «جمهوریت» و خطاب به نهادهای نظارتی هشدار می دهد.

در ادامه مطلب آمده است: به نظر می رسد که آقای روحانی توجه یافته است که مسدود ساختن راهکارهای قانونی دموکراتیک و مسالمت آمیز و ناامید کردن متعمدانه مردم از ساز و کار صندوق رای، پیامدی سهمگین در پی دارد و روند مبارزات و مطالبات سیاسی را به نقطه غیر قابل برگشت سوق می دهد. تایید طرح رفراندوم پیشنهادی پیرامون لغو نظارت استصوابی که از سوی حزب اصلاح طلب اتحاد ملت ایران مطرح شد، حکایت از این دغدغه و نگرانی جدی و توامان بسیاری از کنش گران سیاسی اصلاح طلب و برخی مقامات ارشد و به ویژه شخص رئیس جمهور دارد.

نویسنده مطلب نوشته است که «ریزش پایگاه رای روحانی به این دلیل است که او اهل تقابل با نظام نیست!». فارغ از ایراد و انتقاداتی که به این بخش از یادداشت وارد است، سازندگی در تلاش است به ابعاد اهمیت «جمهوریت» بپردازد. سوالی که مطرح می شود این است که مدعیان اصلاحات برای مردم و یا همان «جمهوریت» چه اهمیتی قائل بوده اند؟ یا آنکه در طول 6 سال گذشته چرا داعیه داران «جمهوریت» هیچ گزارشی از عملکرد خود به مردم نمی دهند؟ اساسا مسئول خرد شدن کمر «جمهور» زیر آوار معضلات و مشکلات کشور چه کسانی اند؟

مدعیان اصلاحات همچنان مشغول بزک اروپا

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «جوزپ بورل به عنوان هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نظراتی دارد که در مقایسه با آنچه رهبران اروپایی طرح می کنند، عادلانه تر و منصفانه تر بوده و قرابت بیشتری با مواضع جمهوری اسلامی ایران دارد».

طیف مدعی اصلاحات نه تنها هیچ شناختی از روابط بین الملل ندارد، بلکه همواره غایب کلاس تاریخ هم هست.

اروپا هم در توافق سعدآباد و هم در توافق هسته ای (برجام) همواره با آمریکا همصدا بوده و هیچ گاه به تعهدات خود عمل نکرده است.

بی عملی اروپا در برجام به جایی رسید که مقامات ارشد دولت صراحتا اذعان کردند که اروپا فقط یک درصد تعهدات خود را انجام داده و از اجرای 99 درصد تعهدات سرپیچی کرده اند.

لازم به ذکر است که جوزپ بورل در مدت زمان کوتاهی که از حضورش در مسئولیت جدید می گذرد، چندین بار مواضع ضدایرانی اتخاذ کرده و اظهارات گستاخانه ای بیان کرده است.

قوی تر شدن ایران در گرو مدیریت و برنامه ریزی جهادی است

ارگان دولت در شماره روز دوشنبه ضمن یادداشتی با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی خاطرنشان کرد؛ «برای مقابله با توطئه چینی ها نیازمند تقویت این سبک مدیریت و برنامه ریزی جهادی اتاق های فکر قدرتمند و اقدامات اجرایی موردی هستیم. تا مجموعه این اقدام ها باعث قوی تر شدن ملت ایران در مقابله با دشمنان شود.»

یحیی فوزی، استاد علوم سیاسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در روزنامه دولتی ایران نوشت: «رفتار انقلابی به معنای پاکدستی، دوری از فساد و فهم عالمانه از مشکلات و برنامه ریزی دقیق برای حل مشکلات و پای کار بودن و خدمت جهادی و صادقانه همچون دهه اول انقلاب است که رمز قوت و ماندگاری انقلاب بود. مبتنی بر این روحیه مدیریتی، در سال های اولیه انقلاب و دوران جنگ تحمیلی با وجود اینکه درآمد نفتی ایران در برخی سال ها (همچون سال 64) در هر بشکه به زیر 5 دلار رسیده بود، توانستند کشور را اداره کنند. در شرایط کنونی و برای مقابله با توطئه های دولت مستکبر و قلدر آمریکا باید از این سبک مدیریتی دهه اول انقلاب کمک گرفت.»

پروژه شایعه سازی و حاشیه نگاری!

روزنامه آفتاب یزد در شماره پیشین خود در سرمقاله و گزارشی به موضوع طرح شایعه استعفای رئیس جمهور پرداخت و آن را عملیات روانی جناح رقیب خواند!

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است: «در شبکه های اجتماعی درباره استعفا از سوی حسن روحانی مطرح شده است. این اولین بار نیست که جریان سازی خبری از سوی یک طیف خبری در مورد استعفای رئیس جمهور شنیده می شود. در واقع باید گفت یکی از روش هایی که معمولا در آستانه هر انتخابات فراگیر از سوی یک جریان خاص مورد استفاده قرار می گیرد ایجاد فضای ناامیدی و دامن زدن به برخی شبهات در سطح جامعه با هدف مایوس کردن مردم[!] از روند اصلاحات، کاهش مشارکت مردم در انتخابات[!] و ایجاد ضعف است تا از این طریق بتوانند حامیان اصلاحات را تحت تاثیر قرار داده و با این حربه بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارند.»

این در حالی است که دیگر روزنامه اصلاح طلب یعنی شرق در شماره پیشین خود و در سرمقاله ای با عنوان «چه دستی گره کور فساد را باز می کند» پرونده های قابل توجهی را که در قوه قضائیه در حال بررسی است نشان دهنده وجود فساد «کلان» در جامعه دانسته و در سرمقاله ای سراسر ناامیدکننده به جای آنکه این موضوع را نقطه قوت ببیند به عنوان ضعف به آن پرداخته است. به راستی وجود پرونده های قابل توجه فساد در قوه قضائیه اگرچه تاسف برانگیز است اما گویای آن است که با آن فساد کشف شده و اکنون در مرحله برخورد با عوامل آن قرار داریم.

اما آفتاب یزد در گزارشی هم آورده است: حالا دوباره ماشین شایعه سازی برخی جریان ها در شبکه های اجتماعی به راه افتاده تا این بار مدعی شوند رئیس جمهور قصد دارد در آستانه 22 بهمن استعفا دهد! نکته جالب این است که این جریان شایعه استعفا را مطرح می کند اما خودش نیز در برابر آن جبهه گیری می کند که رئیس جمهور نباید از زیر مسئولیت شانه خالی کند باید بایستد و جبران کند! به عنوان نمونه وب سایت مشرق نیوز که به محافظه کاران نزدیک است در 27 آذر در یادداشتی با تیتر «استعفای فریب، فشار، فرار» نوشته بود:«استعفای روحانی، طرح جدید اصلاح طلبانی است که در سال های گذشته و به خصوص شش سال اخیر سهم بزرگی در مشکلات مردم داشتند...» یا در مطلبی دیگر روزنامه کیهان به شایعه استعفای روحانی پرداخت و نوشت: «هدفشان از استعفای روحانی، اضافه کردن یک مشکل سیاسی به مشکل اقتصادی، ایجاد خلا قدرت و تکمیل پازل دشمن برای عراق سازی ایران است... به تاخیر افتادن مثلا سه ماهه انتخابات پارلمانی یعنی ادامه سه ماهه مدیریت فشل آنها و ادامه مدیریت برخی از این اصلاح طلبان، همان قدر خسارت بار است که استعفای آقای روحانی!»

نکته قابل توجه آنکه در هیچ یک از این مطالب گفته نشده که موضوع استعفای رئیس جمهور توسط چه کسانی مطرح شد. این موضوع نخست از سوی یکی از تئوریسین های طیف موسوم به اصلاح طلب به نام «عباس عبدی» مطرح شده و توسط همین ها به آن بال و پر داده شده است.