آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
رسانه: شبکه
۷

واکنش رسانه ها به راهپیمایی 22 بهمن

برف و سرما هم مانع مردم نشد!

علیرضا ملوندی

در چهل و یکمین سالروز جشن انقلاب، رسانه های خارجی راهپیمایی مردم را منعکس کردند و با پخش زنده، گزارش تصویری و... به بازتاب حضور ایرانیان در خیابان های شهرهای مختلف ایران پرداختند و از شعارهای آنان در این روز گفتند. یکی از نکاتی که امسال توجه خبرگزاری ها و شبکه های خارجی را به خود جلب کرد، وضعیت آب و هوایی ایران بود. غالب آنان از حضورپرشور مردم در این راهپیمایی با وجود برف و بوران در بیشتر شهرهای کشور و همچنین از گرامیداشت چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی در این مراسم خبر دادند. در ادامه بازتاب این رخداد در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی مجازی را آورده ایم.

دروغی که رنگ باخت

شبکه لبنانی المیادین به حضور مردم ایران در سالروز پیروزی انقلاب با وجود شرایط جوی دشوار واکنش نشان داد. 

این شبکه درحالی که از سه شهر ایران به صورت زنده راهپیمایی را پوشش می داد، به تصاویر مردم در تهران و رشت که زیر بارش تقریبا شدید برف در خیابان حاضر شده اند، اشاره کرد و گفت: همین حضور با این وضعیت، نشان دهنده دروغ کسانی است که می گویند، مردم ایران را به‎اجبار به این مراسم ها می آورند. 

هر لحظه بر جمعیتی که برای گرامیداشت مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به خیابان ها آمده اند، افزوده می شود. 

خبرنگارش در کرمان گزارش داد: شرکت کنندگان در راهپیمایی های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، تصاویر شهید سلیمانی را در دست دارند.

رونمایی از ماکت موشک ها

شبکه قطری الجزیره هم در گزارشی به بازتاب حضور مردم در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت. این شبکه نوشت: به رغم شرایط آب و هوایی سرد، راهپیمایی های گسترده ای به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار شد. 

این راهپیمایی درحالی برگزار شد که ایران با اوضاع اقتصادی نامناسب و فشارهای شدید خارجی مواجه است.

در این مراسم، ایران ماکت هایی از برخی از موشک های خود را به نمایش گذاشت. 

سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با چهلمین روز ترور سردار سلیمانی همزمان بود و راهپیمایی کنندگان تصاویر سردار سلیمانی و پلاکاردهایی با شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل در دست داشتند. 

راهپیمایی های میلیونی

الاتجاه پرس، شبکه خبری عراقی است که راهپیمایی مردم ایران را پوشش داد و وبگاه اینترنتی این شبکه نوشت که راهپیمایی های میلیونی مردم ایران به مناسبت چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی صبح سه شنبه در تهران و سراسر استان های این کشور با حضور میلیون ها نفر برگزار شد و بیش از شش هزار عکاس و خبرنگار از رسانه های محلی و خارجی این راهپیمایی را پوشش دادند. 

حضور چشمگیر

فرانس 24 عربی هم به بازتاب راهپیمایی ایرانی ها در سالگرد انقلاب اسلامی پرداخت و پایگاه اینترنتی این شبکه نوشت: ایرانی ها روز سه شنبه در سایه تنش روز افزون با آمریکا، چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

ده ها هزار نفر از ایرانی ها به خیابان های تهران و دیگر شهرهای این کشور آمده اند تا این مناسبت را جشن بگیرند.

خیابان های تهران و شهرهای دیگر ایران صبح روز سه شنبه شاهد حضور چشمگیر ایرانی هایی است که به هدف احیای سالروز چهل و یکم انقلاب اسلامی در سایه تنش روز افزون با آمریکا به خیابان ها آمده اند.

گرامیداشت سالروز

یکی دیگر از رسانه هایی که این رویداد را پوشش داد، پایگاه خبری «خبرنی» اردن بود که نوشت: ایران روز سه شنبه، چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت و به این مناسبت راهپیمایی هایی در تهران و سراسر این کشور در حال برگزاری است.

ارسال پیام های قوی به آمریکا

خبرگزاری اسپوتنیک عربی یکی از رسانه هایی بود که سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم راهپیمایی 22 بهمن را پوشش داد و گفت: 

روحانی در این سخنرانی پیام هایی قوی به آمریکا فرستاد. او در این سخنان گفت: حضور گسترده در راهپیمایی های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، قوی ترین پاسخ به کاخ سفید و ستمگران است و پایبندی مردم ایران به آزادی و استقلال را بازتاب می دهد. 

راهپیمایی های عظیم مردم ایران صبح روز سه شنبه در سراسر ایران آغاز شد. این راهپیمایی با چهلمین روز شهادت قاسم سلیمانی همزمان شده است.