آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
زندگی: دانش
۱۵
علم و زندگی

گام بلند چین برای کنترل مصرف پلاستیک

مترجم: صدیقه سخندان فداکار

 استفاده از کیسه های پلاستیکی در تمام شهرهای بزرگ چین به زودی ممنوع می شود

به تازگی در خبرها آمده است، دولت چین به عنوان یک کشور آسیایی در تلاش است تا برای مقابله با آلودگی محیط زیست به پلاستیک گام هایی جدی بردارد. چینی ها می خواهند با کاهش استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف مشارکت موثری در مبارزه با آلودگی های زیست محیطی انجام دهند. تمرکز آنها روی ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی و همچنین ظروف، کارد و چنگال و نی پلاستیکی یکبار مصرف است.

اخیرا کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین، نظرات این کمیسیون را در مورد «تشدید کنترل و مقابله بیشتر با آلودگی پلاستیکی» که دولت قصد ارائه و گسترش آن را دارد، منتشر کرد. خصوصا این که، چین برنامه ریزی کرده است تا استفاده از کیسه های پلاستیکی غیرقابل تجزیه را در تمام شهرهای بزرگ این کشور تا پایان سال جاری و در همه شهرها و شهرستان ها تا سال 1401/2022 ممنوع اعلام کند. در این مورد، بازارهایی که محصولات تازه می فروشند، مستثنا هستند و تا سال 1404/ 2025 از اجرای این ممنوعیت معاف خواهند بود. استفاده از پلاستیک در گردشگری نیز می بایست کمتر شود. رستوران ها باید تهیه نی های پلاستیکی برای صرف نوشیدنی ها را تا پایان سال جاری متوقف کرده و موارد استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف را تا 30 درصد کاهش دهند. همچنین هتل های چین تا سال 1404/ 2025 عرضه رایگان وسایل پلاستیکی یکبار مصرف را متوقف خواهند کرد.چین هر سال حدود 

60 میلیون تن و پس از آن، ایالات متحده سالانه 38 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کنند و بزرگ ترین کشورها از حیث آلایندگی پلاستیکی محسوب می شوند. این بدان معنی است که هر شهروند ایالات متحده تقریبا سه برابر بیشتر، نسبت به همتایان چینی خود، آلودگی پلاستیکی تولید می کند. طبق آمارها، جمعیت ایالات متحده حدود 327 میلیون نفر و جمعیت چین بیش از یک میلیارد نفر است. به علاوه، چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلاستیک است و سالانه یک چهارم پلاستیک جهانی را تولید می کند. به همین دلیل دولت چین در نظر دارد تولید برخی محصولات مانند کیسه های پلاستیکی با ضخامت کمتر از 25 هزارم میلی متر را متوقف کند.

چین طی سال های گذشته از نقطه نظر محیط زیست، آگاهی خود را نسبت به رویکرد پلاستیک و خطرات ناشی از آلودگی محیط به پلاستیک بالا برده است. در نتیجه، این کشور آسیایی تصمیم گرفت تا از سال 1397/ 2018 دیگر، پلاستیک و سایر مواد قابل بازیافت را از کشورهای خارجی وارد نکند. این تصمیم علاوه بر این که کشورهایی مانند ایالات متحده را مجبور کرد تا صادرات ضایعات خود را به کشورهای خارجی کاهش دهند، منجر به این هم شد که کشورهایی مانند مالزی و تایلند را به این سو هدایت کند که با واردات پلاستیک بیشتر، بازارهای بازیافتشان را تقویت کنند.