آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
بورس کالا
۱۲

خبر

رکود بازار های جهانی و عقب نشینی صادر کننده های بیلت ایران

پایگاه خبری فولاد ایران : گزارش اخیر پلاتس اظهار کرده که اغلب صادرکنندگان بیلت ایران از بازار عقب نشسته اند، چراکه بازارهای فولاد جهان نزولی است. آخرین قیمت های پیشنهادی آنها 370 تا 375 دلار در هر تن فوب بوده، ولی فعالان بازار مطمئن نیستند در شرایط فعلی بازارها، این قیمت ها عملی باشد.

اغلب کارخانه ها در بازار صادرات نیستند، چون تا ماه مارس پیش فروش کرده اند از طرفی وضعیت بازار چین نیز به عنوان یک خریدار مهم در ابهام است. ظاهرا تنها خبر خوب کاهش هزینه حمل از بنادر جنوبی ایران به بنادر جنوب شرق آسیا از جمله اندونزی بوده که با 5 دلار افت به 25دلار هر تن رسید. برخی معتقدند قیمت تا 350 تا 360 دلار هر تن فوب کاهش خواهد یافت.

بازارهای بیلت در رکود

این درحالی است که در هفته ای که گذشته قیمت بیلت در اغلب بازارها در سراسر دنیا افت داشت. قیمت قراضه در ترکیه نسبت به 7ژانویه که به اوج 305 دلار رسیده بود هفته گذشته تا 45 دلار افت داشت از این رو جو بازارهای دیگر را نیز منفی کرد. بیلت سی آی اس در 392 تا 395 دلار هر تن فوب به الجزایر فروخته شد؛ ولی پس از آن پیشنهادها تا 375 دلار هر تن فوب نیز شنیده شد. آخرین قیمت پیشنهادی به شرق آسیا نیز 378 دلار هر تن فوب و در شمال آفریقا 380 دلار هر تن فوب شنیده شد. در ترکیه نیز بیلت سی آی اس 400 تا 410 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد ولی قیمت موردنظر خریداران از 390 دلار بالاتر نیست.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران: ضرورت حمایت از سازندگان داخلی فعال در صنعت پتروشیمی با هدف رونق تولید

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: سازندگان داخلی توانایی تامین تجهیزات توسعه صنایع پتروشیمی را در اختیار دارند و برای حل مشکل اشتغال و رونق تولید حمایت از توسعه صنعت پتروشیمی ضروری است.

احسان ثقفی، عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) در گفت وگو با «نیپنا» با بیان اینکه باید سازندگان داخلی با قدرت و کیفیت مناسب تجهیزات موردنیاز صنایع مرتبط با پتروشیمی را به موقع تامین کنند، گفت: سازندگان داخلی از توانایی لازم برای تامین تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بهره مند هستند؛ اما از این توانایی نباید تنها در زمان تحریم ها بهره برد، بلکه در هر زمان استفاده از تجربیات سازندگان داخلی، منافع اقتصادی دربرخواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه باید از شرکت های کوچک در بخش ساخت تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی حمایت کرد، افزود: صنعت پتروشیمی به ویژه در شرایط کنونی بیشترین مزیت را دارد و می توان با تکیه بر آن برخی از معضلات مربوط به بیکاری و اشتغال جوانان یا حتی چالش های اقتصادی را حل کرد. ثقفی تصریح کرد: بخش خصوصی در ساخت تجهیزات صنعت نفت توانمند شده است و این توانمندی باید تداوم یابد و در این راستا تولید تجهیزات صنایع مرتبط با بخش پتروشیمی به دلیل ظرفیت های اقتصادی و صنعتی به سود اقتصاد کشور است.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی، برخی از مشکلات مربوط به اشتغال را برطرف خواهد کرد، گفت: اکنون سازندگان داخلی توانایی تامین تمامی تجهیزات توسعه صنایع بالادستی و نیز پایین دستی پتروشیمی را در اختیار دارند، با توسعه این صنعت و همچنین بومی سازی تجهیزات صنایع مرتبط با این بخش، می توان به اقتصاد کشور و اشتغال زایی جوانان کمک کرد.

برنامه ریزی مصر برای توسعه پتروشیمی

همزمان با سرمایه گذاری های جدید در صنعت پتروشیمی قاره آفریقا، رئیس جمهوری مصر در دستوری خواستار ارتقای صنایع پتروشیمی در این کشور شد.

به گزارش «نیپنا» روزنامه الاهرام خبرداد که عبدالفتاح سیسی پیگیری دولت برای ادامه تلاش ها در زمینه ارتقای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به منظور بهبود جایگاه این کشور در بازارهای جهانی پتروشیمی را خواستار شد.

وی در جلسه ای با حضور مصطفی مزبولی، نخست وزیر و طارق المولا، وزیر نفت و منابع معدنی و شریف اسماعیل، دستیار رئیس جمهوری در زمینه پروژه های ملی و راهبردی خواستار تمرکز دولت بر اهداف تعریف شده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و تبدیل شدن به یک هاب تجاری در منطقه شد.

رئیس جمهوری مصر همچنین خواستار بالا بردن سود اقتصادی این کشور از منابع طبیعی با اهداف توسعه ای برای تبدیل شدن به هاب تجاری در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی (منا) شد.