آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۴
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

چین: بیش از هزار نفر قربانی کرونا شدند

قربانیان ویروس کرونا به هزار و 114 نفر افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،  بعد از مرگ 93 نفر دیگر به علت ابتلا به کرونا در چین تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور از 1110 نفر فراتر رفت و به 1114 نفر رسید.

کمیسیون ملی بهداشت و سلامت چین اعلام کرد تا دیروز 44 هزار و 742 نفر در این کشور به ویروس کرونا آلوده شدند که وضعیت 8 هزار و 204 نفر آنها وخیم است. همچنین از مجموع مبتلایان به این ویروس چهار هزار و 800 نفر بهبود یافتند. 16 هزار و 67 نفر نیز مشکوک به این ویروس گزارش شده است.

«ژونگ نانشان» از کارشناسان آکادمی مهندسی چین گفت: بر اساس بررسی های مدل های ریاضی اوج ابتلا به کرونا در چین از اواسط ماه فوریه تا اواخر این ماه (اوایل اسفند) خواهد بود.

در این مدت اکثر مردم از مسافرت برمی گردند و برخی هم نگران آن هستند که تغییرات جوی در این بازه زمانی به شیوع موج جدیدی از ویروس کرونا منجر بشود. با توجه به شرایط کنونی من فکر نمی کنم که بار دیگر شاهد اوج ابتلا به این بیماری باشیم. استان «هوبئی» مرکز جدید شیوع ویروس کرونا در چین است که پیدایش ویروس کرونا در آن به ماه دسامبر برمی گردد.

سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه اعلام کرد 99 درصد از مبتلایان به کرونا در چین هستند البته این ویروس همچنان خطری بزرگ برای جهان محسوب می شود.

همچنین برخی منابع از ثبت 39 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشتی قرنطینه شده ژاپنی «دایموند پرنسس» خبر داد.

ویروس کرونا موجب شد بزرگ ترین بانک سنگاپور 300 کارمند خود را تخلیه کند.

بانک دی بی اس (DBS)، بزرگ ترین بانک کشور سنگاپور، پس از کشف یک مورد تایید شده از ویروس کرونا، در یک اقدام احتیاطی 300 کارمند دفتر مرکزی خود را تخلیه کرد تا مدتی از خانه هایشان به کار خود ادامه خواهند داد.

 شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود 10 تریلیون دانگ (430 میلیون دلار) به خطوط هواپیمایی ویتنام خسارت وارد کرده است.

دولت ویتنام روز چهارشنبه با اعلام این خبر، تاکید کرد این خسارت نتیجه محدود شدن سفرها بین ویتنام و چین است. 

 

کانادا: کشف بقایای دایناسور 80 میلیون ساله

گونه ای جدید از «تیراناسور» که حدود 80 میلیون سال پیش در آمریکای شمالی زندگی می کرد، توسط دانشمندان در کانادا کشف شده است.

به گزارش تسنیم، این دایناسور در اواخر دوره «کرتاسه» زندگی می کرده است که به عنوان قدیمی ترین تیراناسور شناخته شده آمریکای شمالی قلمداد می شود.

 محققان می گویند این کشف جدید به آنها اطلاعاتی در مورد تکامل تیراناسورها داده است.

نام این دایناسور در زبان یونانی به «دروگر مرگ» شناخته می شود؛ این گونه از دایناسورهای درنده 2/5 متر ارتفاع داشته و برآمدگی هایی به طول 7 سانتی متر مانند چاقو در جمجمه آنها وجود دارد.

بر اساس تئوری پردازی های دیرینه شناسان، تیراناسورها میلیون ها سال قبل از انقراض دایناسورها در حدود 65 میلیون سال پیش به عنوان «ظالمان زمین» زندگی می کردند. 

 

بنگلادش: واژگونی مرگبار قایق پناهجویان

در پی واژگونی قایق حامل پناهجویان در آب های بنگلادش دست کم 15 تن جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مقامات بنگلادش در حادثه ای که در خلیج بنگال رخ داد قایق ماهیگیری چوبی حامل تعدادی مهاجر روهینگیا واژگون شد و دست کم 15 تن جان باختند.

این قایق حامل 130 مهاجر بود که به گفته گارد ساحلی 71 نفر از سرنشینان آن نجات پیدا کرده و بیش از 40 نفر از آنان نیز مفقود شده اند.

به گزارش شبکه خبری CNN، بنابر اعلام گارد ساحلی بنگلادش اوایل روز سه شنبه تماسی مبنی بر وقوع حادثه دریافت شد اما از آنجایی که اطلاعات کافی در مورد موقعیت جغرافیایی قایق وجود نداشت، شناسایی موقعیت آن به کندی انجام گرفت.