آرشیو سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۵۶۲۵
رسانه: رادیو و تلویزیون
۸

خاطره بازی

به سنت ها پایبندم
منوچهر آذری/ بازیگر

 سال های بسیاری را هنگام تحویل سال با دوستان و همکارانی مثل زنده یاد فرهنگ مهرپرور سر کار و سر برنامه بودم و اغلب هم دور از خانواده و در سفر و در کشورهای دیگر سال را نو می کردم. فکر می کنم تنها زمانی که موقع تحویل سال در خانه و کنار خانواده هستم، نوروز سال 99 باشد که آن هم به خاطر کروناست. وگرنه من هر سال یا در رادیو با همکارانم سال را نو می کردم یا در تلویزیون یا در سفرهای کاری. به عنوان مثال در سال های گذشته در کشورهایی مثل: مالزی، امارات، انگلستان، هلند، دانمارک و تاجیکستان به تنهایی برنامه داشتم و کنار خانواده نبودم. اما تقریبا هر جایی که بودم، کنار سفره هفت سین سال را نو می کردم. چون یکی از مهم ترین آیین های ما در نوروز و به خصوص تحویل سال، کنار سفره هفت سین بودن است. اتفاقا در کشورهایی که سفر می رفتم از جمله سال گذشته که دانمارک بودم، سفره هفت سین زیبایی را چیده بودند.

در کنار هفت سین، من همواره سعی می کنم به سنت ها و آیین ها پایبند باشم. حتی امسال که عید دیدنی نداریم، اما عیدی بچه ها و نوه ها را جلوتر داده ام. چون خیلی به رسم و رسومات قدیمی پایبندم. به هر حال ما ایرانی ها با همین چیزها زندگی می کنیم. امسال هم فرصت دارم برنامه های رادیو و تلویزیون نوروزی را ببینم و بشنوم.

نوروز یعنی تلویزیون
 رزیتا غفاری /بازیگر

مدت هاست که نوروز یعنی تلویزیون و فکر می کنم لحظه تحویل سال همه ایران پای تلویزیون نشسته اند و دوست دارند دعای مقلب القلوب و تغییر حالمان را که از خدا می خواهیم را از این رسانه بشنویم.

حتی می شود گفت این جریان باعث شده در این زمان تلویزیون هم به خصوص در زمان تحویل سال جزئی از خانواده ما شود، چرا که در آن لحظه تلویزیون هم کنار ما و سر سفره ای که همه هستیم می نشیند و همه با آن همراه می شوند؛ الان هم که همه یک تلویزیون در خانه دارند و هر سال با برنامه های مختلف آن همراه می شوند.

علاوه بر تلویزیون، رادیو هم به خصوص در مقطعی نقش مهمی در عیدهای ما داشت؛ زمانی که من کوچک تر بودم و حتی تا نوجوانی ام بیشتر از تلویزیون، رادیو را مرجع قرار می دادیم و صدای توپ تحویل سال را از این رسانه می شنیدیم و خیلی از ما با آن خاطره ها داریم.

در بخش دیگری از ماجرا علاوه بر برنامه های تحویل سال مجموعه هایی هستند که برای این زمان تدارک دیده شده اند و متاسفانه یا خوشبختانه هزینه بودجه ای که برای کارگردان ها و آثار ویژه در نظر گرفته می شود، در مناسبت ها به خصوص نوروز استفاده می شود، اتفاقی که باعث شادی مردم می شود و مثل پایتخت خاطرات بسیاری را برای ما رقم می زنند.