آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
سیاسی
۳
خبر

330 میلیون تومان نرخ دیه سال 99

عمار صالحی به 10 سال حبس محکوم شد

به گفته سخنگوی قوه قضائیه بعد از شیوع ویروس کرونا و در آستانه سال جدید، بیش از 50 درصد از زندانیان امنیتی از مرخصی استفاده کردند. غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری که از شبکه خبر سیما پخش شد، توضیح داد که تاکنون 85 هزار زندانی از مرخصی بهره مند شدند. این مرخصی در تمامی استان ها اجرا شد.به گزارش ایسنا اسماعیلی در توضیح آخرین پرونده های فسادهای اقتصادی هم گفت: آخرین رایی که دادگاه ویژه در تاریخ 25 اسفند 98صادر کرد راجع به بخش دیگری از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است. آقای محمدرضا جهانبانی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع محاکمه شد. این فرد به تنهایی و در قالب شرکت های متعدد بیش از 100 فقره تسهیلات گرفته و تسهیلات را مسترد نمی کرد که به 20 سال حبس و 74 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد 5 هزار و سه میلیارد و 500 هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شد. وی ادامه داد: متهم دیگر عمار صالحی فرزند عطاءالله به اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل 10 سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد. اسماعیلی افزود: یکی از بدهکاران بانکی بیش از 3 هزار میلیارد تومان از 10 بانک با عناوین مختلف تسهیلات گرفته بود و از تسویه امتناع می کرد و با پیگیری های قضایی بیش از 50 درصد از این بدهی های معوق تا امروز تسویه شده است.

اعلام نرخ دیه در سال 1399

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان دیه در سال 1399 نیز گفت: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضائیه باید نرخ دیه را اعلام کند. این موضوع در جلسه اخیر شورای عالی قوه قضائیه مطرح شد و نرخ دیه برای سال 99 در ماه های غیرحرام 330 میلیون تومان تعیین شده است که با رشد 20 درصدی نسبت به مبلغ نرخ دیه سال 98 همراه بوده است. سال 98 در ماه های غیرحرام دیه 270 میلیون تومان بود که در سال 99 به 330 میلیون تومان افزایش یافت و از تاریخ اول فروردین سال 99 لازم الاجراست.

پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: قوه قضائیه در دادسرای تهران پرونده ویژه ای برای تعقیب آمران و عاملان و معاونان این اقدام ضد بشری تشکیل داده است. پرونده ای در این رابطه با بازپرس ویژه و ماموریت ویژه به یکی از معاونان دادستان تهران و همچنین با دادگاه ویژه رسیدگی به امور بین الملل تشکیل شده است و همچنین در همین رابطه یک هیات قضایی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شده است. در کنار این یک هیات، یک هیات دیگر متشکل از وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، قوه قضائیه، ستاد حقوق بشر و نیروی قدس سپاه و هیات مستشاری تشکیل شده است. همچنین ارتباطاتی با قوه قضائیه عراق انجام شده و هیاتی از این قوه به ایران آمده است و بزودی هیات قضایی ما به عراق عازم می شوند و پیگیری مجدانه ما در این رابطه ادامه خواهد داشت.