آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
بازرگانی
۵

خبر

واردات 5 میلیون ماسک از چین

دنیای اقتصاد : نخستین محموله ماسک از چین وارد کشور شد و این واردات تا روز جمعه ادامه دارد. طبق آنچه گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرده است این محموله شامل 2 میلیون ماسک سه لایه، 3 میلیون ماسک n95 و 10 هزار تب سنج و 2 میلیون گان محافظ پزشکی است. دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک با بیان اینکه صبح روز سه شنبه اولین محموله تجاری ملزومات مقابله با کرونا وارد کشور شده است، گفت: این محموله تجاری در سه مرحله تا جمعه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان از چین به کشور وارد می شود.

سیدروح الله لطیفی درباره محموله های تجاری ثبت سفارش شده برای مقابله با کرونا نیز گفت: تاکنون برای واردات 80 میلیون ماسک از سوی تجار ثبت سفارش شده است که از ابتدای سال جدید عملیات تجاری و واردات آن انجام می شود. به گفته او، با هماهنگی های صورت گرفته این کالاها به صورت حمل یکسره با کمترین توقف در گمرکات و کنترل های وزارت بهداشت وارد کشور می شود. همچنین براساس آنچه به گمرک ابلاغ شده، مقرر شده کالاهای مورد نیاز 20 واحد تولیدکننده ماسک در کشور بدون نوبت و در اسرع وقت، تشریفات گمرکی شان انجام و از گمرک ترخیص شوند.

با توجه به تاکید بر هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه ها و سازمان های مرتبط به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و فراهم کردن امکان تولید ماسک تنفسی توسط واحدهای تولیدی با حداکثر ظرفیت برای تامین نیاز سیستم درمانی کشور، به گمرکات ابلاغ شده که ضمن احراز مالکیت کالاهای وارده توسط 20 مرکز تولیدی که اسامی آن به گمرک ابلاغ شده، مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات خط تولید به صورت خارج از نوبت و ترخیص با حداقل اسناد و بدون هیچ گونه ایستایی و مشکل انجام شود.

همچنین مقرر شده در صورت راه اندازی واحدهای جدید یا تغییر در خطوط فعلی تولید ماسک تنفسی، فهرست تکمیلی واحدهای تولیدکننده مجددا ارسال شود.

تصمیم بیمه ای در مورد 10 رسته فعالیت زیان دیده از کرونا

دنیای اقتصاد : انتشار ویروس کرونا، علاوه بر تهدید سلامتی جامعه و جان شهروندان، با اثرگذاری عمیق بر فضای کسب وکار، بسیاری از فعالیت های اقتصادی را به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآورده است که زیان های بزرگی را در ماه پایان سال به این کسب وکارها وارد کرده است. زیان اقتصادی کرونا باعث شده است برخی کسب وکارها از ایفای تعهدات خود به نظام بانکی، نظام مالیاتی، بیمه و تامین اجتماعی و حتی کارکنان خود ناتوان شوند و این مساله اتخاذ تدابیری در جهت مساعدت به این کسب وکار برای حفظ اشتغال و توان اقتصادی کشور را ضروری کرده است.

از این رو اتاق بازرگانی نیز تلاش بسیاری برای رایزنی با نهادهای دولتی و مسوول در این زمینه داشته است. برابر آخرین اخبار و گزارش ها و به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، این سازمان نیز در پی تصمیماتی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از ویروس کرونا  ضمن صدور دستور اداری لازم برای واحدهای اجرایی تابعه، فهرست 10 رسته از فعالیت ها در بخش های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی را که بیشترین آسیب را از این ناحیه متحمل شده اند، ابلاغ کرد. مهرداد قریب که معاونت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی را برعهده دارد، در این رابطه گفت: براساس دستور اداری ابلاغ شده به واحدهای اجرایی سازمان تامین اجتماعی، کارفرمایان مشمول نسبت به ارسال لیست حقوق و مزد ماهانه مربوط به ماه های اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99 بدون پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی (20 درصد حق بیمه سهم کارفرمایی) اقدام می کنند و بعد از اتمام دوره یاد شده در تیر ماه 99 می توانند در صورت عدم توانایی پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی ماه های یاد شده نسبت به پرداخت تدریجی و تا حداکثر پایان سال 99 اقدام کنند. وی تصریح کرد: حق بیمه سهم کارفرمایی ماه های اشاره شده در صورت ارسال صورت مزد و حقوق ماهانه وفق ماده (39) تامین اجتماعی (هر ماه تا آخرین روز ماه بعد) مشمول جرایم تاخیر پرداخت نخواهد بود و واحدهای اجرایی تابعه مکلف هستند نسبت به دریافت لیست حقوق و مزد کارگاه های مزبور در ماه های اشاره شده با رعایت دستور اداری صادره، اقدام لازم را به عمل آورند.  معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی گفت: فهرست فعالیت ها و زیربخش های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی آسیب پذیر از کرونا از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این سازمان ابلاغ شده است مبنای اعمال تمهیدات مورد اشاره در این دستور اداری خواهد بود. مهرداد قریب فهرست فعالیت ها و زیربخش های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی آسیب پذیر از کرونا را به این شرح اعلام کرد: «مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت»، «مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، میهمان پذیرها، میهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «حمل ونقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی»، «دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری»، «تولید و توزیع پوشاک»، «تولید و توزیع کیف و کفش»، «مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه»، «مراکز و مجتمع های ورزشی و تفریحی»، «مراکز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی» و «مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی».

آغاز بازرسی از شرکت های توزیع کالاهای بهداشتی

دنیای اقتصاد : رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد: دپوی کالاهای بهداشتی از واحد تولیدی به شرکت های پخش منتقل شده است و از فردا این شرکت ها را در اولویت بازرسی قرار خواهیم داد.

به گزارش وزارت صنعت، «عباس تابش» در نشست خبری ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: در راستای وظایفی که به ما محول شد، بازرسان و ناظران ما در جای جای کشور همپای تولیدکنندگان و فعالان حوزه درمان و توزیع اقلام اساسی حضور خواهند داشت. وی تاکید کرد: کالاها باید در سریع ترین زمان ممکن به دست مردم کشورمان برسد و بدون شک با هر شرکتی که بیش از زمان معقول کالایی را در انبار نگهداری کرده باشد برخورد خواهیم کرد.

در ادامه نشست، شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل تجویز فراوانی که وجود داشت تعداد داروخانه های ارائه دهنده داروهای مقابله با این بیماری را تا 3 برابر افزایش دادیم، همچنین مراکز مخصوص بیماران خاص جدا شد تا مشکلی در خدمت رسانی به مردم ایجاد نشود.