آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۳۱
اقتصادی
۴

همتی: ذخایر اسکناس ارزی بانک مرکزی فوق العاده است

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد بخش اسکناس ذخایر ارزی بانک مرکزی فوق العاده است و ما وارد نوسانات بازار ارز نمی شویم.

عبدالناصر همتی در برنامه تیتر امشب صدا و سیما، درخصوص به تعویق افتادن دریافت تسهیلات کسب و کارها از سوی بانک ها، گفت: در شورای پول و اعتبار مصوب شده تا اقساط وام های افرادی که تسهیلات گرفته و کسب و کار آنها آسیب دیده است، بدون اخذ کارمزد یا جریمه سه ماه به تعویق افتد.

وی افزود: اکنون 10 گروه می توانند سه ماه اقساط خود را با تاخیر بپردازند؛ (همچنین) کل وام های قرض الحسنه مشمول این موضوع شده است؛ این در حالی است که برخی از بانک ها از حساب ضامنین یا خود دریافت کنندگان وام برداشت کرده اند، اما ما 20 هزار شعبه داریم و بروکراسی اداری باعث کندی حرکت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: اگر بانک ها برداشتی صورت داده اند، باید برگردانند و این تخلف به حساب می آید و تا سه ماه هیچ قسطی در رابطه با قرض الحسنه نباید پرداخت شود. (ضمن اینکه) کسانی که از اول اسفند تا 31 اردیبهشت ماه، چک برگشتی خواهند داشت، تا سه ماه بعد از برگشت چک مهلت دارد که خدمات بانکی دریافت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، همتی با بیان اینکه سقف کارت به کارت به 10 میلیون تومان افزایش یافته است، گفت: این امر تاثیر زیادی در افزایش تراکنش های غیرحضوری داشته است؛ ضمن اینکه سقف کارت هدیه نیز به دو میلیون افزایش یافته و سقف برداشت از خودپردازها به 500 هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: تراکنش های اینترنتی و خارج از شعبه به شدت افزایش یافته است؛ این در حالی است که تراکنش های خرید اینترنتی آبان 98 به 88 میلیون و بهمن به 99 میلیون تراکنش اینترنتی رسیده است؛ این در حالی است که رمز پویا که فعال شده است، حدود 55 درصد از جرایم کاهش یافته است.

این عضو کابینه دوازدهم خاطرنشان کرد: همه کارهای بانکی را امروز می توان بدون حضور در شعبه انجام داد، مردم بسیاری از امور را می توانند به سه هفته دیگر موکول کنند تا شبکه بانکی کشور نیز بتواند آسیب کمتری از کرونا ببیند. قرار شده هر شعبه یک باجه مخصوص برای دریافت و پرداخت پول نقد اختصاص داده شود.

همتی افزود: هیچ مشکلی بابت تامین ارز کالاهای اساسی نیست؛ هم اکنون در دو مرحله شایعاتی رخ داده است که هر چه مردم توانستند خرید کالاهای اساسی کرده اند، فردا صبح ولی قفسه ها پر بود؛ در حالی که در دنیا این طور نیست و قفسه فروشگاه ها خالی شد.

به گفته وی، بازار ارز نیز متعادل خواهد شد، اما باید به مردم گفت که ریسک بازار ارز بالا است.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: اما در بخش اسکناس ذخایر ارزی بانک مرکزی فوق العاده است و ما وارد این نوسانات نمی شویم و تلاش داریم ثبات بازار را حفظ کنیم؛ ثبات در بازار ارز خواهد بود و ثبات در بازار از سال 99 با آغاز سیاست های جدید ارزی حاکم خواهیم کرد. ما صدها میلیون دلار ارز خریدیم که روی دست مردم نماند.