آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
بورس کالا
۱۵

اسفندماه با رشد حجم و ارزش معاملات در بورس انرژی روبه رو بودیم

آخرین سکانس معاملاتی سال 98

محمدحسین بابالو

دنیای اقتصاد : حجم و ارزش معاملات ماهانه در بازار فیزیکی بورس انرژی باز هم در مسیر رشد قرار گرفته است تا جایی که با ثبت یک روز هزار میلیاردی دیگر برای پایان اسفندماه؛ دومین رکورد حجم و ارزش معاملات ماهانه در بورس انرژی به ثبت رسید.

اسفندماه جذابی تجربه شد؛ آن هم در شرایطی که پایان شیرینی داشت و روز گذشته هم تجربه جذابی برای بورس انرژی ایران به ثبت رسید تا یک روز هزار میلیارد تومانی دیگر هم در این بازار به ثبت برسد. روند معاملات باز هم در این بازار افزایش یافته است که می تواند خوش بینی های جدیدی را برای سال آینده به همراه داشته باشد. اینکه نوسان قیمت جهانی نفت خام هنوز اثرگذاری برجسته ای بر حجم و ارزش معاملات کل نداشته است هم نکته جالبی است که در اوایل سال آینده شاید بتوان تحلیل دقیق تری در مورد آن داشت.

اسفند 98 شاهد رشد 159 درصدی ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی بودیم که موجب شد این رقم به 5 هزار و 858 میلیارد تومان برسد که دومین رکورد بزرگ ارزش معاملات ماهانه در تاریخ فعالیت بورس انرژی ایران است. این درحالی بود که ارزش معاملات اسفندماه در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل رشد 381 درصدی را ثبت کرد تا پایان اسفندماه، پایان خوش ارزش معاملات سالانه در بورس انرژی ایران باشد. این رشد ارزش معاملات در شرایطی به ثبت رسید که قیمت ها در بازارهای جهانی به شدت کاهش داشته و این روند نزولی به نسبت ادامه داشته است. این وضعیت از گستردگی عرضه در بازار فیزیکی به نسبت حکایت دارد که البته می توان ردپای انعطاف قیمتی را هم در این معاملات مشاهده کرد که یک رویکرد به شدت جذاب و حتی قابل تحسین است زیرا تلاش برای فروش حداکثری به افزایش سهم بازار در روزهای سخت منجر شده که در روزهای آرامش و رشد قیمت ها امکان تقویت بیشتری پیدا خواهد کرد. در هر حال واقعیت های بازار را باید پذیرفت و این هم یکی از رویکردهایی است که می تواند برای میزان تولید و صادرات جذاب به شمار رود.

در اسفند سال جاری شاهد دادوستد 997 هزار و 255 تن از انواع فرآورده ها در بازار فیزیکی بورس انرژی بودیم که به نسبت ماه قبل از آن از رشد 255 درصدی برخوردار شده است. این رقم همچون ارزش معاملات، در دومین رکورد تاریخی معاملات ماهانه در بورس انرژی قرار دارد که خود یک موفقیت جذاب برای این بازار محسوب می شود. در اسفندماه شاهد عرضه رقمی نزدیک به 9 میلیون و 876 هزار تن در بازار فیزیکی بورس انرژی بودیم که به نسبت ماه قبل از آن از رشد 2 درصدی برخوردار شده است. البته بررسی آمارهای بخش عرضه نشان می دهد که سه ماه اخیر، میزان عرضه ثبت شده در بازار فیزیکی بورس انرژی تغییر چندانی با یکدیگر نداشته اگرچه بیشترین میزان عرضه را در دی ماه سال جاری شاهد بودیم. در هر حال عرضه های فعلی برای تغذیه بازار کافی است و رشد انتظاری تقاضا می تواند به افزایش محسوس حجم معاملات منجر شود.

همان گونه که عنوان شد عرضه های اسفندماه نزدیک به 9 میلیون و 876 هزار تن بود که از این میزان نزدیک به 997 هزار تن آن مورد دادوستد قرار گرفته است. به صورت دقیق تر در اسفندماه 1/ 10 درصد از عرضه ها مورد معامله قرار گرفته که شاید در نگاه اول رقم چندان برجسته ای نباشد ولی همین درصد معاملاتی نیز در بالاترین میزان در سه ماه اخیر قرار گرفته است. این درحالی است که بیشترین رکورد درصد دادوستد عرضه ها در ماه های اخیر به شهریور سال جاری تعلق دارد که 35 درصد از عرضه ها مورد دادوستد قرار گرفت ولی با رشد جدی عرضه و تقویت عرضه های صادراتی، ناخودآگاه در شرایط سخت فعلی درصد دادوستد عرضه ها کاهش یافته است. از سوی دیگر باید به این مطلب نیز اشاره کرد که میزان متوسط عرضه ها در ماه های ابتدایی سال جاری رقمی نزدیک به 2 میلیون تن در ماه بود که در زمستان سال جاری این میزان بالاتر از 9 میلیون تن در ماه تثبیت شده است که اتفاق مهمی برای بورس انرژی بوده و به مرور زمان اثرات آن بیش از پیش بر حجم معاملات موثر خواهد بود. از سوی دیگر با توجه به کاهش مصرف بنزین و فرآورده های سوختی مشابه پتانسیل رشد عرضه این گروه های کالایی در بورس انرژی و رینگ صادراتی آن افزایش یافته است که می تواند با رشد عرضه ها، پتانسیلی برای افزایش حجم و ارزش معاملات به شمار رود. همچنین منتظریم تا عرضه های گسترده نفت کوره را در بازار صادراتی بورس انرژی شاهد باشیم که پتانسیل قدرتمندی برای افزایش حجم و ارزش معاملات در این بازار محسوب می شود.

روز 1000 میلیاردی بورس انرژی

روز گذشته به عنوان آخرین روز معاملاتی در بازار فیزیکی بورس انرژی شاهد بودیم که یک اتفاق مهم ولی نادر به ثبت رسید و آن ثبت معاملاتی با ارزش یک هزار و 106 میلیارد تومان تنها برای یک روز بود. این رقم معاملاتی به شدت جذاب است آن هم در شرایطی که توانست ارزش معاملات اسفندماه را به شدت تقویت کند. دادوستد 77/ 1 میلیون بشکه ای بنزین اکتان 87 شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در رینگ بین الملل دریایی به ارزش یک هزار و 51 میلیارد تومان دلیل اصلی این رشد جدی ارزش معاملات بود تا جایی که روز پایانی معاملات اسفندماه را با یک تغییر فاز قدرتمند در بورس انرژی ایران شاهد بودیم. این رخداد را باید یک خبر خاص و مهم به شمار آورد زیرا نشان داد عرضه های دریایی بنزین با حجم های بالا از توانمندی معاملاتی در بورس انرژی برخوردار است و می توان به استمرار این عرضه ها به مقاصد دریایی نیز خوش بین بود. البته دیروز شاهد معامله 14 هزار تن ته مانده برج تقطیر (اتمسفریک) پالایش نفت کرمانشاه در رینگ بین الملل بودیم که باز هم به حجم معاملاتی ثبت شده کمک کرد. البته روز گذشته دو عرضه 77/ 1 میلیون بشکه ای بنزین اکتان 87 شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در رینگ بین الملل دریایی به ثبت رسیده بود که یکی از آنها مورد دادوستد قرار گرفت و این نکته به معنی آن است که هنوز پتانسیل یک عرضه دیگر برای همین کالا در سال آینده از لحاظ فنی وجود دارد که امیدواری جدیدی برای معاملات بورس انرژی به شمار می رود. البته معاملات محموله های 77/ 1 میلیون بشکه ای مسبوق به سابقه است؛ یعنی در گذشته تجربه شده و همین که در شرایط تحریمی فعلی بورس انرژی می تواند محموله ای با این حجم و ارزش را صادر کند خود یک اتفاق مهم به شمار می رود که نمی توان از کنار آن به سادگی عبور کرد.