آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۳
اقتصاد
۴

«شرق» از بازار ارز و سکه در شب عید گزارش می دهد

بازی خالی فروشان

شرق: بازار ارز و طلا در سال 98 روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت و یکی از پرنوسان ترین سال های تاریخ این بازار را رقم زد؛ بازاری که شروع سال را با دلار 13 هزار تومانی و سکه چهارمیلیون و 700 هزار تومانی آغاز کرد و در آخر سال با دلار نزدیک به 16 هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی در کانال شش میلیون تومان بسته شد؛ اما این نوسانات مختص بازار ایران نبود و بازار جهانی هم دستخوش تغییرات و روند صعودی در ارز و طلا بود. شیوع کرونا مشتری اسکناس ارز را به شدت کاهش داده و با ضربه اقتصادی ویروس کرونا بر پیکر اقتصاد جهانی تمام معادلات بازار بر هم ریخته است. حالا که بخش های مختلف اقتصادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در بلاتکلیفی به سر می برند، این پرسش به وجود می آید که ارز و سکه در سال 99 باید منتظر چه سرنوشتی باشند؟ تلاطم هایی که در یک سال گذشته وجود داشته، پیش بینی بازارهای اقتصادی به ویژه بازار ارز را نه فقط در سال 99؛ بلکه برای یک ماه دیگر دشوار کرده است. رئیس کل بانک مرکزی ریشه بحران ارزی پایان سال را ناشی از فعالیت سفته بازان و خالی فروشان می داند؛ صرافی هایی که بی آنکه ارز داشته باشند، وعده تحویل ارز به مشتری می دهند. اما فعالان بازار ارز در گفت وگو با «شرق» معتقدند این یک ادعاست و قابل استناد نیست؛ پس اگر حجم معاملات آن قدری که بانک مرکزی می گوید کم است، چرا نمی تواند روی قیمت کنترلی داشته باشد؟ میثم رادپور در گفت وگو با «شرق» چند پیش بینی می کند که می تواند برای فعالان اقتصادی خبر خوبی باشد. او معتقد است بازار جهانی به دلیل شیوع کرونا ریزش کرده و اگر اقتصاد چین و آمریکا دچار بحران شوند که اصلا دور از ذهن نیست، آمریکا پای میز مذاکره با ایران به دلیل اینکه تحت فشار است، از تهدید کمتری استفاده می کند و می توانیم به مذاکره امیدوار باشیم. ضمن اینکه وضعیت بازارهای جهانی ماشه خروج سرمایه از ایران را هم می کشد؛ چون بازار سرمایه گذاری خارجی را پرریسک کرده و می توان به جذب این سرمایه ها در اقتصاد ایران امیدوار بود. 

تقاضای اسکناس ارزی به حداقل رسید

به گزارش «شرق»، روز گذشته هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی به قیمت 15 هزار و 650 تومان فروخته می شد که در قیاس با روز قبل خود افزایشی برابر با 850 تومان را نشان می داد. فعالان بازار می گویند موج خرید دلار از صبح روز گذشته سبب شد بازار ساز با هدف ممانعت از ایجاد رانت و افزایش فاصله قیمتی دست به بالا بردن قیمت ها بزند؛ اما قیمت خرید دلار از مردم در صرافی های بانکی همچنان 14 هزارو 800 تومان است. 

به این ترتیب بازارساز با این تصمیم این سیگنال را به بازار می دهد که دوره بالا ماندن قیمت دلار زودگذر خواهد بود. بر اساس این هم زمان با افزایش درخور توجه قیمت دلار، هر یورو نیز با رشدی ملموس به 17 هزار و 350 تومان رسید که در مقایسه با روز کاری قبل افزایشی نزدیک به 650 تومان را نشان می دهد. نرخ خرید یورو نیز در صرافی های بانکی برابر با 16 هزار و 700 تومان گزارش شد. این رشد بی سابقه از پس سه روز ماندگاری نرخ دلار در کانال 14 هزار تومان اتفاق افتاد. افزایش قیمت در حالی رخ می دهد که بررسی ها نشان می دهد مشتری اسکناس ارزی به دلیل شیوع کرونا به حداقل رسیده است. 

برنامه فدرال رزرو آمریکا برای حفاظت از بازار در برابر ترکش های اقتصادی کرونا کاهش نرخ بهره بود؛ اما این هم به نظر می رسد جواب نداده است. پس از آنکه کاهش نرخ بهره برای مقابله با تبعات اقتصادی ویروس کرونا موثر واقع نشد، دلار باز هم در برابر دارایی های امن افت کرد. قیمت جهانی طلا هم به هزار و 502 دلار کاهش یافت. کاهش نرخ بهره و تلاش سیاست گذاران برای مقابله با تبعات اقتصادی ویروس کرونا از وحشت سرمایه گذاران کم نکرد، ین ژاپن در معاملات باز هم به قدرت خود ادامه داد. هر دلار آمریکا در معاملات امروز بازارهای آسیایی به ازای 106٫33 ین مبادله شد. دارایی های پرریسک در هفته های گذشته، تحت تاثیر نگرانی ها از مهار ویروس کرونا و احتمال وقوع رکود، بی ثباتی های بسیاری را تجربه کرده اند. 

موسسه مالی ای ان زد (ANZ)، به تازگی در یادداشتی نوشته است: کاهش نقدینگی در بازارهای مالی ادامه دارد و به نظر می رسد اقدامات هماهنگ بانک های مرکزی در سراسر جهان به اندازه کافی در راستای تعادل بازارها عمل نکرده است. 

سیگنال های بازار جهانی به راسته فردوسی

اما آخرین وضعیت طلا و سکه در بازار چگونه است؟ در روزهای گرانی دلار قیمت سکه به چقدر رسیده است؟ تغییرات بازار جهانی طلا برای بازار داخلی طلای کشور چه سیگنال هایی دارد؟ اقدام بانک مرکزی ایران در این شرایط سخت چه بوده و تا چه حد کارساز واقع شده است؟ 

محسن قادری، تحلیلگر بازار ارز، در گفت وگو با «شرق» می گوید: بازار ارز در این روزها متاثر از بازار جهانی و همچنین به دلیل شرایط داخلی رو به افزایش همراه با نوسان است. تا گشایشی در روابط بانکی و فروش نفت حاصل نشود؛ حتی اگر قیمت دلار از لحاظ منطقی نیز در بازه 13 هزار تومان باشد، از آنجا که بازار در شرایط نرمالی نیست، نمی توان این روند را متعادل کرد. در حال حاضر برای فروش نفت دچار مشکل جدی هستیم و این هم الان فقط مشکل ایران نیست. قیمت نفت در بازار جهانی به شکل کم سابقه ای افت کرده و این یعنی درآمدهای اقتصاد جهانی هم محدود و کم شده است. در ایران هم برای آن میزان نفتی که به فروش می رسد، با نصف قیمت با سختی ارز حاصل از آن به کشور وارد می شود. با این شرایط مشخص است که تقاضای دلار افزایش یافته و قیمت نیز صعودی می شود. از سوی دیگر بعد از رخدادهای سال جاری و فشاری که اقتصاد ایران به واسطه روابط سیاسی محدودشده ایران، متحمل شد، سرعت خروج سرمایه نیز بیشتر شده و مزید بر علت است.

به گفته او دولت در حال حاضر به دلیل محدودیت هایی که به آنها اشاره شد، ذخیره ارزی کافی ندارد که به بازار تزریق کرده و آن را به تعادل برساند. وقتی دولت نمی تواند نفت خود را بفروشد و پول آن را وارد کشور کند، باید در انتظار اوضاع به مراتب وخیم تری باشیم. دولت اکنون در تلاش است که با به دست آوردن ارز محدود، دخل و خرج خود را پوشش دهد و ارز مردم را تا حدودی تامین کند و به سبب شرایط موجود، کار خاصی نمی تواند بکند. اگر رئیس کل بانک مرکزی تلاش می کند بازار ارز را هندل کند؛ اما وقتی اختیارات محدودی دارد و بسیاری از عوامل دست او نیست، نمی تواند کار خاصی کند. 

دست خالی فروشان در جیب بازار

رئیس بانک مرکزی اما معتقد است در روزهای پایانی امسال، با توجه به اثرات شیوع ویروس کرونا، عملا تقاضای واقعی و موثری برای ارز (اسکناس) در صرافی ها وجود ندارد و نرخ ارز برای واردکنندگان، با عرضه قابل توجه صادرکنندگان غیرنفتی و بانک مرکزی در سامانه نیما (فقط در اسفندماه بیش از 1.5 میلیارد دلار) روند نزولی به خود گرفته است. 

او افزایش نرخ ارز را بیشتر از همه ناشی از سفته بازی می داند و گفته است: خالی فروشان و سفته بازان که از مدت ها پیش با امید زیاد برای بالارفتن نرخ ارز در بازار معاملاتی داشته اند، تلاش می کنند با عملیات روانی و اعلام نرخ های بالا در کانال های خود در فضای مجازی معاملات فردایی خود را سودآور کنند و یک گروه دیگر نیز تلاش می کنند از فرصت آربیتراژ، به خاطر اختلاف قیمت واقعی و فردایی، بهره مند شوند. بانک مرکزی در دو سال گذشته با مدیریت اصولی و علمی و توجه جدی به عوامل شکل دهنده عرضه و تقاضای ارز، با وجود توفان حوادث طبیعی، سیاسی، نظامی، روانی و تبلیغاتی و در شرایط اعمال فشار حداکثری دولت آمریکا توانسته است ثبات بازار ارز را حفظ کند و از این پس نیز سیاست خود را با قدرت هرچه بیشتر ادامه خواهد داد. 

اما این اطمینان خاطری که رئیس کل بانک مرکزی در سخنانش به آن اشاره کرده، نتوانسته نگرانی فعالان اقتصادی را آرام کند. آنها معتقدند در این بازار آشفته بهترین کار دست نگه داشتن از هرگونه معامله ای است چراکه چشم انداز اصلا روشن و شفاف نیست. 

میثم رادپور، کارشناس بازار ارز دراین باره به «شرق» توضیح داد: این داستان که سفته بازان و خالی فروشان بازار را بالا برده اند فقط یک ادعا می تواند باشد. ضمن اینکه مگر اینها فروش یک طرفه دارند؟ آنها هم می خرند و هم می فروشند. سودشان روی افزایش قیمت نیست حتی ممکن است سودشان در کاهش قیمت باشد. امکان فروش در معامله فردایی هم است. اگر عده ای با افزایش قیمت سود می کنند همان حجم ضرر هم در بازار می چرخد. واقعیت این است که در تقاضای بازار فشار وارد شده است. کسی که روی قیمت بالا خریداری می کند، در حال ریسک است. این تفسیرهای حول خالی فروشی و سفته بازی راه به جایی نمی برد. اگر بانک مرکزی ادعا می کند حجم معاملات در حد 500 هزار دلار دارد بازار را جابه جا می کند، چرا بانک مرکزی در این حجم کم نمی تواند کنترلگری کند. امکان مداخله گری بانک مرکزی در حجم معاملات اندک خیلی زیاد است، چرا مداخله نمی کند؟ 

او ادامه داد: در سال 98 جهش ارزی اتفاق افتاد، آینده سال ارزی با افزایش جدی مواجه نخواهد بود. این افزایش قیمت در بازار دلار از فشارها در برابر افزایش قیمت بعدی جلوگیری می کند چون نقدینگی به شدت کاهش پیدا کرده است. فشارهای تحریم  و کسری بودجه می تواند دوره ثبات ارز را کوتاه تر کند. اما به هرحال نقدینگی فعلی قدرت خرید کمتری دارد در مقایسه با قدرت خرید مثلا سال 96 و طرف عرضه بسیار تضعیف شده است. کرونا هم باعث ریزش بازارهای جهانی شده اگر به بحران تبدیل شود و اقتصاد چین و آمریکا را وارد رکود کند، نگرانی وجود دارد و درآمدهای ارزی ما تحت فشار بیشتری قرار می گیرد. اما همین وضعیت می تواند چند خبر خوب هم برای ما داشته باشد. یکی اینکه خروج سرمایه را کمتر می کند. این خبر خوبی است.  شاید قدرت چانه زنی ما درباره مذاکرات بیشتر شود و آنها از گزینه های تهدید کمتری استفاده کنند وقتی تحت فشار هستند؛ بازارهای نوظهور می توانند جذاب تر از گذشته رخ نمایی کنند.