آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
حوادث
۱۱

رخداد

سارقان با 84 فقره سرقت  روانه زندان شدند

با دستگیری اعضای باند چهار نفره سارقان در شهرستان شیراز، پرده از راز 84 فقره سرقت درون خودرو برداشته شد. سرهنگ یوسف ملک زاده، جانشین فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: در پی وقوع چندین فقره سرقت درون خودرو در شیراز، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان در دستور کار پلیس قرار گرفت. او افزود: با انجام کار اطلاعاتی گسترده و با تلاش ماموران چهار نفر از سارقان که اعضای یک باند بودند، شناسایی و با جمع آوری اطلاعات و مستندات لازم در اقدامی غافلگیرانه دستگیر شدند. جانشین فرماندهی انتظامی استان فارس تصریح کرد: با انجام تحقیقات و بازجویی های صورت گرفته، سارقان به 84 فقره سرقت درون خودرو اعتراف کردند. سرهنگ ملک زاده با بیان اینکه در بازرسی از مخفیگاه این سارقان حرفه ای، 61 دستگاه پخش خودرو، سه دستگاه آمپلی فایر، سه عدد طاقچه و پنج عدد فلش مموری کشف شد، تاکید کرد: مردم به توصیه ها و هشدارهای پلیسی توجه کرده و در صورت اطلاع از هرگونه سرقت یا تردد افراد مشکوک مراتب را سریعا به پلیس 110 اطلاع دهند.

سرقت گاوصندوق  میلیاردی

اعضای باند پنج نفره سارقان گاو صندوق حاوی 40 میلیارد ریال طلاجات و ارز ازسوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار مهدی معصوم بیگی، فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: کارآگاهان در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر سرقت از منزل او، موضوع را در دستور کار خود قرار دادند. او افزود: در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد سارقان در ساعات پایانی شب با اطمینان از خالی بودن منزل اقدام به تخریب در ورودی کرده و با واردشدن در منزل گاو صندوقی را که حاوی طلاجات و دلار به ارزش 40 میلیارد ریال بوده، به سرقت بردند. فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: شواهد و قرائن نشان می داد یک باند حرفه ای در این سرقت دست داشتند که احتمال سرقت های دیگر نیز ازسوی آنان متصور بود. به همین دلیل از تمامی ظرفیت های علمی و اطلاعاتی برای شناسایی و دستگیری این باند استفاده شد. سردار معصوم بیگی ادامه داد: سرانجام پس از چندین هفته کار ویژه و شبانه روزی ازسوی کارآگاهان، مخفیگاه متهمان شناسایی و در عملیاتی پیچیده و هوشمندانه تمامی آنها که پنج نفر بودند، دستگیر شدند و به جرم خود اقرار کردند. این مقام انتظامی با اشاره به کشف مقداری از اموال مسروقه به ارزش 10 میلیارد ریال از مخفیگاه متهمان گفت: متهمان پس از فروش 30 میلیارد ریال از اموال مسروقه اقدام به خرید باغ، ویلا، خودرو و یک باب منزل کرده بودند که با هماهنگی مقام قضائی تمامی اموال مذکور توقیف شدند. فرمانده انتظامی استان اصفهان در پایان با اشاره به تحویل متهمان به مراجع قضائی و انتقال اموال مسروقه به مال باخته گفت: به شهروندان توصیه می کنیم از نگهداری پول، ارز، طلاجات و اموال با ارزش خود در منازل خودداری کرده و آنها را به صندوق امانات بانک ها بسپارند.

کارهایی  برای جلوگیری از سرقت خودرو

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا راه های جلوگیری از سرقت خودرو را تشریح کرد. سرهنگ «شهاب امینی» با اشاره به اینکه حتی حرفه ای ترین سارقان هم به دنبال سرقت کم دردسر هستند، اظهار کرد: نصب لوازم ایمنی و بازدارنده مانند قفل پدال، سوئیچ مخفی، ردیاب و... باعث می شود سارقان از سرقت خودرو چشم پوشی کنند. وی در ادامه پارک خودرو در محل دید و در دسترس دوربین های مداربسته اماکن را گام مهم دیگری در جلوگیری از سرقت خودرو ارزیابی کرد و افزود: پارک خودرو در محیط های خلوت و تاریک یا در یک نقطه به مدت طولانی، زمینه را برای سرقت از طریق بازکردن قفل ها، بریدن زنجیر، قطع دزدگیر و خنثی کردن سایر تجهیزات ایمنی فراهم می کند. رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اینکه پارکینگ های عمومی مکان مناسبی برای پارک خودرو به شمار می روند، گفت: شهروندان باید هنگام ترک خودرو از جاگذاشتن کیف، رایانه قابل حمل، اسناد و لوازم گران قیمت جدا پرهیز کرده و به هیچ وجه اتومبیل را با درهای باز، شیشه های پایین و قراردادن سوئیچ روی آن ترک نکنند. این مقام انتظامی در ادامه، بی توجهی نسبت به خاموش کردن، برداشتن سوئیچ و قفل کردن درهای خودرو هنگام باز و بسته کردن در پارکینگ را موجب وسوسه سارقان دانست و درخواست کرد: با اطمینان از اینکه فرزند خردسال شما درون خودرو نشسته است، اتومبیل را حتی برای لحظاتی کوتاه رها نکنید. سرهنگ امینی خاطرنشان کرد: در صورت وقوع سرقت لازم است سریعا با مرکز فوریت های پلیسی 110 تماس گرفته و اطلاعات دقیق از زمان، مکان و مشخصات خودروی خود را ارائه دهید.