آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
فناوری
۱۳

اخبار

احراز هویت کد بورسی سجام به کمک هوش مصنوعی

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی، جزئیات طرح احراز هویت غیرحضوری برای دریافت کد بورسی سجام را با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی توضیح داد.

به گزارش مهر، مهدی محمدی با اشاره به افزایش تعداد متقاضیان دریافت کد بورسی و سهامداری طی هفته های اخیر و مشکلات مربوط به مراجعه حضوری این متقاضیان در دوران کرونا، اظهار داشت: در حال حاضر متقاضیانی که برای دریافت کد بورسی در سامانه سجام ثبت نام می کنند مجبور به مراجعه به دفاتر کارگزاری و پیشخوان هستند. به همین دلیل موضوعی که برای رفع این مشکل مدنظر قرار دارد این است که مکانیسمی طراحی شود تا دیگر نیاز به حضور فیزیکی برای دریافت این کد بورسی نباشد و رفت و آمد و مراجعه حضوری کاهش یابد.وی ادامه داد: در این راستا پیشنهادی از سمت ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شد تا این مشکل با یک سیستم پردازش تصویر ساده و با تشخیص چهره متقاضی و تطبیق با مدارک هویتی وی برطرف شود.محمدی افزود: در این سیستم احراز هویت متقاضی پس از پردازش تصویر و تطبیق با مدارک هویتی مانند کدملی و شماره شناسنامه از طریق اتصال به سامانه سازمان ثبت احوال، انجام می شود. این سیستم هوش مصنوعی امکان پردازش تصویر را فراهم می کند و می تواند تشخیص دهد که آیا فرد متقاضی همان فردی است که مدارک هویتی را ارائه داده یا خیر؛ در صورت تایید دیگر لزومی به مراجعه حضوری نخواهد بود. وی گفت: بر این اساس مقرر شد شرکت های دانش بنیانی که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت داشته اند معرفی شوند و ما 3شرکت دانش بنیان را به سازمان بورس برای فراهم شدن زمینه همکاری معرفی کردیم. هم اکنون این پروژه در فاز اجرایی شدن قرار دارد.

تعدیل 3000 نیروی دیگر تاکسی آنلاین اوبر

شرکت تاکسی آنلاین اوبر که دو هفته پیش 3 هزار و 700 نیروی خود را کاهش داده تصمیم دارد، سه هزار کارمند دیگر را تعدیل کند.به گزارش فارس، شرکت اوبر طی چند هفته گذشته تقریبا یک چهارم نیروی کار خود را کاهش داده است به این صورت که 3 هزار و 700 نیروی اوبر دو هفته پیش از کار تعدیل شدند و حالا قرار است 3 هزار نفر دیگر نیز به این جمع بپیوندند.این شرکت امریکایی اعلام کرده برای کاهش هزینه ها، مجبور به کاهش نیروی انسانی خود شده است.طبق آمار منتشر شده شرکت تاکسی آنلاین اوبر در سه ماه نخست سال جاری میلادی 9/ 2میلیارد دلار خسارت دیده است. به گزارش وال استریت ژورنال، این شرکت تاکسی آنلاین همچنین 45 دفتر خود را تعطیل خواهد کرد و برای ادامه برخی از فعالیت ها پس از ارزیابی تصمیم گیری می کند.دارا خسروشاهی، رئیس اجرایی اوبر تغییرات این شرکت را برای کارمندان خود ایمیل کرد.طبق گفته وال استریت ژورنال، سوددهی این شرکت امریکایی در ماه آوریل در مقایسه با سال گذشته 80 درصد کاهش یافته است.البته اوبر تنها نیست؛ شرکت لیفت نیز قصد دارد نزدیک به یک هزار کارمند یا حدود 17 درصد از نیروی کار خود را اخراج کند.