آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۱۱

روایت مصباحی مقدم از جلسه سیاسیون با روحانی

بیشترین بحث جلسه با رئیس جمهور درباره مسائل اقتصادی بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره دیدار روز گذشته سیاسیون با رئیس جمهور گفت: بیشترین بحث در این جلسه اقتصادی بود؛ شرایط اقتصادی کشور، تحریم ها، تاثیراتی که کرونا گذاشته و تدابیری که دولت اندیشیده و پیشنهادهایی برای اینکه دولت انجام دهد.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درخصوص جلسه روز دوشنبه رئیس جمهور با برخی سیاسیون و نکاتی که در این جلسه مطرح شد، افزود : این نشست از ناحیه دفتر رئیس جمهور به عنوان حضور نمایندگان احزاب سیاسی مطرح بود و بنده اولین سخنران بودم و هیچ بحثی از مسائل سیاسی نداشتم بلکه فقط به مسائل اقتصادی پرداختم؛ آن هم درباره کرونا و تاثیرات اقتصادی که بر کشور گذاشته و سیاست هایی که اکنون دولت باید برای پشت سر گذراندن شرایط کرونا بکار بگیرد.

وی افزود: مثل شرایط پولی انقباضی چرا که نقدینگی در سال گذشته 32/7 درصد رشد داشته و سال 99 نباید شاهد رشد بی حساب و کتاب نقدینگی باشیم زیرا همین رشد نقدینگی عامل اصلی تورم است. همین رشد نقدینگی موجب شوک ارزی، افزایش قیمت طلا و سایر کالاها می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نکته دیگری که مطرح کردم سیاست انبساطی مالی بود، خاطر نشان کرد: منظور این است که دولت اوراق بدهی را از طریق بورس عرضه کند و مردم این اوراق را خریدار کنند و نقدینگی مردم توسط این اوراق جذب بشود. دولت این گونه می تواند این نقدینگی را به مطالبات پیمانکاران طرح های عمرانی بدهد و نتیجه این می شود که طرح های عمرانی پیش می رود و کسب و کار و اشتغال هم افزایش یافته و رونق می یابد. من 12 بند سیاست ارائه کردم و این 2 مورد از این بندها بود.

وی تصریح کرد: مهم ترین سخن آقای روحانی این بود که ما برای مدیریت کشور نیازمند به استفاده از دو یا سه حزب بزرگ هستیم و اگر این احزاب به میدان بیایند و مردم را نمایندگی کنند بهتر می توان کشور را اداره کرد. اگر احزابی داشته باشیم که مبادله قدرت بین این احزاب صورت بگیرد، گاهی یک حزب قدرت را به دست بگیرد و اگر موفق بود، ادامه می دهد و مردم به این حزب پشت کرده و به حزب دیگر رو می کنند. احزاب که بیایند، کادر تربیت کرده، مسئولیت می پذیرند، مردم را نمایندگی می کنند و پاسخگوی آنان و واسطه ای بین مردم و قدرت خواهند بود.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال تسنیم که حاضران در جلسه از هر جناح سیاسی بر چه مسائل محوری تاکید داشتند؟ گفت: بیشترین بحث در این جلسه اقتصادی بود؛ شرایط اقتصادی کشور، تحریم ها، تاثیراتی که کرونا گذاشته و تدابیری که دولت اندیشیده و پیشنهادهایی برای اینکه دولت انجام دهد. برخی مسائل سیاسی را مطرح کردند ولی این افراد اندک بودند.