آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
جهان
۷

ضرب الاجل 30 روزه رئیس جمهوری آمریکا به سازمان بهداشت جهانی

شمشیر تیز ترامپ

هم زمان با نشست اعضای سازمان جهانی بهداشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر شمشیرش را علیه سازمان بهداشت جهانی از رو بست و تهدید کرد یا این سازمان تغییراتی اساسی ایجاد می کند، یا اینکه آمریکا سهم خود از بودجه این سازمان را به طور دائمی قطع و در عضویتش هم تجدیدنظر می کند. رئیس جمهوری آمریکا نامه چهارصفحه ای خود خطاب به تدروس گبریسیوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی را به طور کامل در توییترش منتشر کرده است. دولت او که در داخل به خاطر مواجهه با ویروس کرونا با انتقادهای زیادی مواجه است، همچنان بر این باور است که برخی از مشکلات کنونی در آمریکا به خاطر توصیه ها و عملکرد بد سازمان بهداشت جهانی به وجود آمده است. ترامپ که دعوت به سخنرانی در نشست مجازی سازمان بهداشت جهانی را قبول نکرده، روز دوشنبه نیز به خبرنگاران در نشست سازمان جهانی گفته بود که این سازمان «عروسک دست چین است. زیباتر اگر بخواهم بیان کنم: آنها هم راستا با چین هستند».

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، اگر او ممنوعیت های مسافرتی با چین وضع نمی کرد، شمار بیشتری از شهروندان کشورش جان خود را از دست می دادند؛ درحالی که سازمان جهانی بهداشت با این ممنوعیت ها مخالف بود. سخنگوی سازمان جهانی بهداشت هم زمان با شیوع ویروس کرونا گفته بود این نهاد مخالف بستن مرزها برای مدت طولانی ا ست؛ چراکه سبب می شود مبتلایان احتمالی بدون حساب وکتاب و بدون آنکه رویت شوند بین کشورها رفت وآمد کنند و این خود به شیوع بیماری بیفزاید. این سازمان پیش تر اتهام های رئیس جمهوری ایالات متحده را رد کرده بود. البته پیشنهاد روز دوشنبه استرالیا برای انجام تحقیقات درباره همه گیری کرونا و ارزیابی عملکرد سازمان جهانی بهداشت در این بحران، با حمایت بیش از 120 کشور روبه رو شده است.

در دیگر سو، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین گفته حکومتش از تحقیقات بین المللی درباره کرونا و عملکرد جهانی در مقابله با آن حمایت می کند اما این تحقیقات باید پس از کنترل بیماری انجام شود. او همچنین وعده داده است که دو میلیارد دلار برای مقابله با کووید19 در دو سال پیش رو به مجمع بهداشت جهانی اختصاص دهد. این سخنان البته دقیقا خلاف گفته های رئیس جمهوری آمریکاست که گفته این نهاد «توصیه های بد زیادی به ما کرد». بدون شک این لفاظی های تندوتیز بر روابط آمریکا-چین تاثیرات چشمگیری خواهد داشت و همین موضوع می تواند تاثیر مخربی روی اقتصاد جهانی و همکاری چندجانبه گذاشته و در عین حال، خطرات کوچک اما رو به رشد جنگ سرد جدیدی را تقویت کند.