آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اخبار کشور
۲
یادداشت میهمان

روز قدس، کابوس اختاپوس

محمدهادی صحرایی

ای خدایی که پاداش عمل بندگان را بیش از آن عمل می دهی. عفوات از فضل و احسان، و عقوبتت بر آیین عدالت است و هرچه تقدیر کنی خیر ما در آن است. عطا را به منت نیامیزی و اگر منع کنی،

نه از روی ستم است. شکرگزارت را پاداش نیک دهی و ستایشگرت را جزای خیر. در بخشایش به روی بندگانت گشوده ای و آن را توبه نامیده ‏ای و گفته ‏ای توبه کنید، توبه ‏ای از روی اخلاص که پروردگارتان، گناهانتان را محو کند. تو خدایی هستی که در معامله با بندگانت، همواره به سود آنان می ‏افزایی. ما را به دین برگزیده و آیین پسندیده و شریعت آسانت هدایت کردی و دیدگانمان را بینا ساختی که به تو تقرب جوییم و به مقام کرامتت برسیم. خدایا با رمضان، ما را افضل امتها نمودی و از میان پیروان آیین های دیگر برگزیدی. ماه رمضان در میان ما بس ستوده زیست و ما را همنشین و یاری نیکو بود و گرانبهاترین سودها را به ما ارزانی داشت، اما چون زمانش به سر رسید و مدتش پایان یافت، آهنگ رحیل کرد.(1)

و زین العابدین بگوید و ما زمزمه کنیم و از دیده اشک حسرت بریزیم. بر فرصتی که از دست می دهیم و از غفلتی که گرفتارمان کرده و از روزمرگی که از راهمان به در برده و از نفسی که ما را از نفس انداخته و زمام امور از دستمان گرفته. بر خوان گسترده ای نشسته ایم که نانش نور است و آبش عافیت و هوایش خوشایند جان و همساز با فطرت. به بیداری اش جایزه می دهند و به خوابش پاداش. میهمانانش نور می خورند و نور می آشامند و نور می بینند و نور می گویند و نور می شنوند و نور می افشانند و نگاهشان را اکرام و اطعام و انعام و اجلال صاحب سفره، خیره کرده است. طعم غذایش بهشتی و قوتش قوت قلب است و قدرت عقل و قیم ایمان. آن که فرموده اندرون از طعام خالی دار تا در او نور معرفت بینی، منظورش به مناسک رمضان گره خورده بود و تجربه امساک چشیده بود که چنین کشف و شهود کرده وگرنه هر گرسنگی که چراغ دل نمی افروزد و زلف معرفت شانه نمی کند.

عجب از آدمی که دوران کودکی به سر نیامده را به امید بزرگی به سر می برد و در بزرگی برای کودکی دلتنگی می کند. آنقدر وقت خود صرف فراهم کردن مقدمات زندگی می کند که وقتی برای زندگی کردن نمی ماند که بیابد. سلامتی اش را صرف کسب مال می کند و بعد از آن مالش را صرف بازیابی سلامتی اش می کند. امروزهای خود را برای فرداهای آینده ای که او را به مرگ می رساند قربانی می کند و از عاقبت دیگران عبرت نمی گیرد. خبر را اشتباه شنیده. چنان برای دنیا

تقلا می کند که گویی مرگی در پیش ندارد و چنان از آخرتش غافل است که گویی زندگی جاوید دارد و این تازه خوب ماجراست. در کنار حلالش به حرام دست می یازد و برای حرامش رندی می کند و... و نمی داند که مال دنیا، مال دنیاست نه آدمی. و در دنیایی که از حلالش سوال می کنند و در حرامش عقاب، باید به خدا پناه برد و چون کودکان در بازار، دست انبیاء و امامان، محکمتر فشرد.

  ماه رمضان نقطه سر خطی است که خدا با آن به ما فرصت دوباره نوشتن داده است تا از نو شروع کنیم و از نو زندگی کنیم. میهمانمان کرده و از سر تا به پایمان را غرق در نعمت و برکت و رحمت و مغفرت کرده است. از سر صفا و بنده نوازی، خود را صاحب روزه ما دانسته و خود مزدش را به جیبمان می گذارد. دعایمان مستجاب و توبه مان قبول و عذرمان پذیرفتنی است. خداست و بخشودن بنده اش را دوست دارد. اگرچه از اعماق قلب و ارتعاشات فکر و احوال درونمان آگاه است ولی با این وجود گویی گوش به دهانمان رسانده و خوب به حرفهایمان گوش می دهد تا به او چه می گوییم و از او چه می خواهیم. خداست و شنیدن و بخشیدن را دوست دارد. شیطان را برای راحتی ما به زنجیر کشیده ولی نفس را به خودمان سپرده تا خود را در مبارزه با او قوی کنیم و لذت پیروزی بچشیم. خداست و پیروزی بنده اش را دوست دارد.

با تمرین بندگی است که می شود زندگی را از نو آغازید. بنده ای که رمضان از سر گذرانده و در مبارزه با نفس پیروز گشته و به خودباوری رسیده می تواند جهان آرمانی اش را بسازد. جهانی که مناسباتش

بر مبنای بندگی و خدمت است و ارزش بشر بر آدم بودن. مستکبر و مستضعف ندارد. مردمانش نه ظلم می کنند و نه ظلم می پذیرند. جنگل منظم نیست، مزرعه ای است با شکوه و پرتلاش و پرنشاط، که به امید بازار قیامت و زندگی جاوید آخرت، استعدادهای انسانی را می رویاند و خرمن زیاد می کند. کوثری نه تکاثری.

انقلاب اسلامی، فریادگر همین زندگی آرمانی است که نهایت

آمال انبیاء و اولیای خدا بوده و سخنش همان است که موسای کلیم به فرعون گفت: ادوا إلی عباد الله إنی لکم رسول امین(2)‏و با این دعوت، تحدی کرد و مردم ستمدیده و پهلوی زده ایران را آزاد کرد، همانگونه که قیام موسی به نجات بنی اسرائیل از دست فرعون انجامید و امورشان را به دستشان داد. جمهوری اسلامی که امروزه در جهان به آزادگی و استقامت و پیروزی شهره است «با احساس قدرت و عزتی که با انقلاب اسلامی در کشور و مردم نهادینه کرد و با تکیه بر ظرفیت بسیار بالایی که دارد و تجربیاتی که قضایای گوناگون حاکی از آنهاست در یک مبارزه عظیم با جبهه ظلم و استکبار است»(3) و این مبارزه یک دعوای بی هدف نیست، منشا رشد و تکثیر قدرت و شکوفایی استعدادها و تولید اعتماد به نفسی است که دشمنان و بدخواهان، بعد از ناتوانی و ناامیدی از جنگ سخت نظامی، دائما درصدد از بین بردن آن هستند.

تلاش برای تحدید قدرت علمی و تکنولوژیک ایران با امثال برجام، تهدید فرهنگ ایرانیان با سند 2030، تحمیل اسناد الزام آور اقتصادی نظیر پالرمو، FATF و هزاران تلاش دیگر که توسط نفوذی ها و غربزده ها انجام شده و می شود هدفی جز جلوگیری از شتاب شدید و رشد سریع و جهش خیره کننده جمهوری اسلامی ندارد. کشوری که روزی مرتع سران و مستشاران غربی بود و حاکمانش برده فراعنه و مرعوب غرب بودند امروز صدای صلوات سربازانش پشت دیوار اسرائیل به گوش می رسد و کشتی ملکه را در گوشه خلیج فارس قفل می زنند و گلوبال آمریکایی را می اندازند و عین الاسد را گور دسته جمعی تفنگداران کدخدا می کند و با ماهواره پشت دیوارهای کاخ سفید و دیمونا را می بیند، ما با هزینه ای اندک و باورنکردنی به فضا رسیدیم ولی گاو شیرده و سوگلی کدخدا با 500 میلیارد دلار هنوز به صنعا نرسیده است و در زمانی که «دکتر ترامپ» مضحکه جهان شده، در حیاط خلوت آمریکا محصولات معامله می کنیم و این برای شیطان پذیرفتنی نیست.

ملت ایران به فضل خدا در گام دوم انقلابشان به غیر از عبور از غرب، عبور از افکار پوسیده غربزده و نفوذی ها را هم شروع کرده است. به جای خام فروشی و سرمایه سوزی، محصول می فروشد؛ به جای بازی بردبرد با دشمنان، به صورت جدی به دنبال معامله واقعی با خریداران است؛ به جای اعتماد به امضای دشمن دروغگو، با اعتماد به نفس کارخود می کند؛ به جای نقد دادن و خریدن «تقریبا هیچ»، طلا می گیرد و محصول می فروشد؛ به جای ذلت اینستکس و نفت در برابر دارو و غذا، بنزین در ازای طلا می دهد و در برابر دشمنان، مقتدر است نه منفعل؛ به جای وعده های محرمانه، در پهنه دریا و با پرچم افراشته معامله می کند و... و اگرچه فرمودند «انفعال و انحراف دو آسیب محیط های جوان از جمله دانشگاه است»(4) ولی در میان مسئولین نیز آفتی است که باید با خودسازی و تقویت مبانی معرفتی برطرف شود و با شروع چله دوم انقلاب از این مدیران نیز باید فاصله گرفته شود و به دنبال دولت و مجلس انقلابی و با نشاط بود.

در این چهل سال نهال انقلاب، بیش از صدها سال رشد کرده و امروز تناور شده و شاخ و برگش در بلاد اسلامی گسترده گشته است. امروزه صدور انقلاب اسلامی از کنترل دشمنان خارج شده و آزادگان و جوانمردان جهان، راه خود را یافته اند که رژیم کودک کش صهیون در آستانه روز قدس به هول و هراس افتاده و اختاپوس، کابوس مرگ می بیند. اگر زمانی آمریکا کدخدا بود و اسرائیل برای اعراب منطقه مسئله بود، امروز دست سپاه در یقه این کدخدا گره خورده و ازاله اسرائیل دیگر شهاب3 و فجر و عماد و حتی استراتژی سطل آب هم نمی خواهد، گوش اسرائیل در دست حزب الله لبنان پیچ خورده و کمی تقلایش، مرگش را از آن وعده 25 ساله که چند سال پیش داده شد، دودهه جلوتر می اندازد و تا ابد جهان از لوث کوئید 1948 صهیونی نجات می یابد و پیکر جهان، زندگی بدون سرطان صهیونی را تجربه خواهد نمود. إن شاءالله.

1- برگرفته از دعای وداع امام سجاد(ع).

2- بندگان خدا را به من بسپارید، زیرا که من شما را فرستاده ای امینم. سوره دخان، آیه 18.

3- برگرفته از سخنان رهبری در دیدار با دانشجویان- 28 اردیبهشت 99.