آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
سیاست
۲
دولت

رییس جمهوری در نشست هیات دولت با اشاره به پایان کار مجلس دوره دهم: در چارچوب قانون اساسی کنار مجلس هستیم

آخرین نشست این هفته هیات دولت به ریاست حسن روحانی دیروز برگزار شد و در این نشست رییس جمهوری و وزیر بهداشت آخرین اقدامات مدیریتی دولت در مواجهه با کرونا را شرح دادند. همچنین نشست دیروز مصوبه های مهمی نیز داشت. هیات وزیران دیروز به منظور رفع مشکلات و موانع رتبه بندی معلمان، با اصلاح نظام رتبه بندی معلمان موافقت کرد. همچنین دولت تصویب کرد، جهت ایجاد انگیزه برای معلمانی که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرین طبقه و رتبه شغلی را اخذ کرده یا می کنند، به ازای هر سال سابقه تجربی که بعد از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه کسب می کنند مشروط بر اینکه امتیاز ارزیابی عملکرد سالانه آنان نیز کمتر از 90 درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدایی و متوسطه به ترتیب از افزایش حقوق معادل (100) و (50) امتیاز ضرب در ضریب ریالی سالانه برخوردار می شوند. همچنین هیات وزیران در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد. بر اساس این آیین نامه، ایرانی بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری ضروری است. همچنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند نمی شود.

حق بر باطل پیروز می شود

در ادامه برگزاری نشست دولت رییس جمهوری با اشاره به آخرین جمعه ماه رمضان که روز قدس نام گذاری شده است، تاکید کرد ایستادگی برابر ستمگران و حمایت از مظلومان یکی از ستون های جمهوری اسلامی است و با وجود اینکه امسال شرایط ویژه ای حاکم است، روز قدس فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند. حسن روحانی همچنین ادامه داد: «باور ما این است که در نهایت حق برابر باطل پیروز خواهد شد، قدس در اشغال غاصبان باقی نخواهد ماند و به رغم اینکه هر روز توطئه جدیدی علیه فلسطینیان مظلوم طراحی می شود اما با اراده پولادین مردم فلسطین دیر یا زود پیروز می شوند.»

به شایعات فضای مجازی توجه نکنید

او در ادامه به شیوع کرونا و مدیریت صورت گرفته پرداخت و با اشاره به اینکه امروز به مهار کرونا رسیده ایم، گفت که قرنطینه اعمال شده در ایران آمرانه نبود و «ما با انتخاب سیاست و روش مشارکت داوطلبانه از مردم درخواست همراهی کردیم که خوشبختانه به این درخواست مسوولان و متخصصان پزشکی پاسخ مثبت دادند.» رییس جمهوری همچنین تاکید کرد که تا پایان این بیماری عالمگیر مسیر زیادی باقی است و نباید به موفقیت های به دست آمده دلخوش باشیم.

رییس جمهوری همچنین به تداوم حمایت دولت از اقشار نیازمند و آسیب دیده از کرونا تاکید کرد و گفت که هر جا نیاز به کمک بیشتر باشد دولت در حد توان انجام خواهد داد. به گفته روحانی تصمیم های دولت برای کمک به شرکت های حمل و نقل زمینی و هوایی، رانندگان شهری و بین شهری در ادامه کمک به اصناف و مشاغل خسارت دیده از کرونا نیز تا پایان خرداد ماه عملیاتی و اجرایی می شود. او یادآور شد که در مورد تامین کالاهای اساسی نیز مشکلی وجود ندارد و «مردم به شایعات و تردیدهایی که در فضای مجازی مطرح می شود، توجه نکنند.» او اطمینان داد که با وجود شرایط سخت اقتصادی صادرات غیرنفتی مطلوب است و با گشایش مرزها رونق بیشتری خواهد گرفت و مشکلی برای تامین منابع بودجه کشور وجود ندارد.

روحانی در ادامه خبر داد که «مردم به زودی شاهد عرضه اوراق خزانه خواهند بود که بدون ریسک است و تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد و تصمیمات برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت نیز گام به گام در حال اجراست.» همچنین به گفته او آزاد شدن 30 درصد سهام عدالت برای فروش احتمالا تا خرداد عملیاتی می شود تا مردم در این سال سخت اقتصادی شرایط خوبی داشته باشند.

از برقراری صلح در منطقه استقبال می کنیم

رییس جمهوری با اشاره به تحریم های ضدبشری امریکا و فشار اقتصادی به مردم ایران، امریکا را گرفتارترین حکومت دنیا توصیف کرد و گفت: «کاخ نشینان کاخ سفید امروز بدترین شرایط را دارند و درگیر شدیدترین اختلافات داخلی هستند.» او در ادامه به شرایط پیش آمده میان ایران با عراق و افغانستان اشاره کرد و توضیح داد که در کشور عراق با توافق گروه های مختلف شاهد تشکیل دولت جدید هستیم و اختلافات در افغانستان نیز به توافق خوبی منجر شده است که همچون گذشته ایران از برقراری صلح و ثبات و آرامش در کشورهای همسایه خود استقبال می کند.

ما تسلیم قانون اساسی هستیم

او در بخش پایانی سخنان خود نیز به پایان دوره دهم مجلس شورای اسلامی اشاره و تاکید کرد که همکاری خوبی برقرار شده گرچه می توانست این همکاری بهتر باشد. روحانی با تاکید بر اینکه روابط نزدیک دولت و مجلس به نفع مردم است و منجر به موفقیت بیشتر کشور خواهد شد، گفت: «ما تسلیم قانون اساسی هستیم و همه باید در اجرای آن دقیق باشیم.»

رییس جمهوری با اشاره به اینکه مردم هم از دولت و هم از مجلس می خواهند که در کنار یکدیگر و با همکاری و همدلی مشکلات کشور را حل کنند، گفت: «از همین جا اعلام می کنم که در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود و باید برای توسعه کشور و حل مشکلات مردم دست به دست هم دهیم.»

تاکید بر ضرورت رفع تحریم ها

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان نیز روز گذشته پس از پایان جلسه هیات دولت با یکدیگر به صورت تلفنی گفت وگو کردند. حسن روحانی و «قاسم توقایف» روابط دو کشور را به عنوان دو دوست، همسایه و برادر، رو به توسعه دانستند و با بیان اینکه تهران و آستانه همیشه در روزهای سخت کنار هم بوده اند، تاکید کردند که برای گسترش و تعمیق این روابط در حوزه های مورد علاقه، همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت. روسای جمهور ایران و قزاقستان با اشاره به تداوم تحریم های غیرقانونی امریکا در شرایط شیوع ویروس کرونا و اثراتی که این تحریم ها بر زندگی مردم بر جای گذاشته است، بر ضرورت رفع این تحریم ها به ویژه در شرایط کنونی تاکید کردند.

تضعیف دولت تضعیف نظام است

حسن روحانی همچنین سه شنبه شب با جمعی از مدیران و فعالان رسانه ای کشور دیدار و گفت وگو کرد. او در این دیدار موفقیت در سه ماه گذشته را محصول حاکمیت واحد و آن را مشابه حاکمیت واحد در دوران جنگ تحمیلی دانست. روحانی تاکید کرد که در این مدت با شفافیت و صداقت عمل کرده اند و رسانه های داخلی هم در مقابل شایعه پراکنی رسانه های بیگانه ایستادند. رییس جمهوری همچنین تاکید کرد که برقراری آرامش در جامعه و دور کردن مردم از التهاب و اضطراب وظیفه ای است که بر دوش رسانه ها قرار دارد. او همچنین تضعیف دولت را تضعیف نظام دانست و افزود: «یکی از خطاهای راهبردی این است که برخی فکر می کنند تضعیف دولت تضعیف نظام نیست.»