آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
صنعت، معدن و بازرگانی
۳

خبر

کاهش 71 درصدی پروازهای فروردین فرودگاه ها

خبرگزاری فارس : فروردین امسال میزان نشست و برخاست هواپیما در 47 فرودگاه زیرمجموعه شرکت فرودگاه ها و 6 فرودگاه اختصاصی، 71 درصد کاهش داشت. با شیوع ویروس کرونا در دنیا و ایران، پروازهای شرکت های هواپیمایی کاهش بسیاری داشت. اغلب کسب و کارها از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است و در این بین حمل و نقل هوایی و گردشگری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دید و با کاهش تقاضای سفر، سفرهای هوایی در دنیا و کشور ما نیز کاهش بسزایی داشت.

در این راستا در ایام نوروز که پیک جابه جایی مسافر در کشور ما محسوب می شود میزان سفرها در انواع مدل های حمل و نقلی کاهش یافت. طبق آمار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، در 47 فرودگاه زیرمجموعه این شرکت و همچنین 6 فرودگاه اختصاصی کیش، عسلویه، چابهار، قشم، ماهشهر و ماکو، میزان نشست و برخاست ها در فروردین ماه 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل 71 درصد کاهش، در بخش اعزام و پذیرش مسافر در فروردین 99 نسبت به فروردین 98 میزان 82 درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار و مسافر در فروردین 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل 81 درصد کاهش رخ داده است. طبق این آمار میزان نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه امام خمینی(ره) در فروردین امسال 342 مورد بود که این رقم در مدت مشابه سال قبل 3993 فروند بوده است که با کاهش 91 درصدی مواجه بود. اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه امام خمینی(ره) در فروردین 99 میزان 19 هزار و 200 نفر بود که این رقم در مدت مشابه سال قبل 657 هزار و 516 نفر ثبت شد که با کاهش 97 درصدی مواجه شد. در فرودگاه مهرآباد نیز میزان نشست و برخاست هواپیماها در سال جاری 3573 فروند، میزان اعزام و پذیرش مسافر 302 هزار و 431 نفر و میزان ارسال و پذیرش بار و پست 2 میلیون و 480 هزار و854 کیلوگرم بود که در نشست و برخاست نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 65 درصدی، در اعزام و پذیرش مسافر کاهش 75 درصدی و در ارسال و پذیرش بار و پست کاهش 77 درصدی در فروردین 99 در مهرآباد ثبت شد. همچنین در 6 فرودگاه اختصاصی کیش، عسلویه، چابهار، قشم، ماهشهر و ماکو میزان نشست و برخاست هواپیماها در فروردین 99 نسبت به فروردین سال قبل 85 درصد کاهش، اعزام و پذیرش مسافر 92 درصد کاهش و ارسال و پذیرش بار و پست نیز 92 درصد کاهش داشت.

تاثیر مداخلات دولت بر صنعت مرغداری

دنیای اقتصاد : فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران طی دو نشست پیاپی، چالش ها و موانع بازدارنده پیش روی صنعت مرغ و تخم مرغ کشور را مورد بررسی قرار دادند. این موضوع که ابتدا در پانزدهمین جلسه کمیسیون که به صورت آنلاین برگزار شد، به بحث گذاشته شد و صاحبان تشکل های صنعت مرغ داری و مدیران واحدهای تولیدی این بخش به بیان نگرانی های خود از آینده مبهم این صنعت پرداختند؛ در حالی که راهکارهایی نیز برای ادامه حیات واحدهای تولیدی این بخش مطرح کردند.

وضعیت نگران کننده صنعت مرغ و تخم مرغ در شرایط کنونی و اهمیت رسیدگی فوری به مشکلات این بخش منجر به آن شد تا در شانزدهمین نشست این کمیسیون که این بار به صورت حضوری برگزار شد، گفت و گوی فعالان اقتصادی پیرامون این موضوع تا دستیابی به چاره کار ادامه یابد.به اعتقاد روسای برخی تشکل های این صنعت و نیز صاحبان چندین برند و بنگاه تولیدی، مداخلات دولت در طول دست کم چهار دهه گذشته در این صنعت، یکی از عوامل بروز گرفتاری ها و نابسامانی های این بخش از اقتصاد تولیدی کشور است. با این حال در این نشست، معاون توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهادکشاورزی در توضیحاتی، معضلات کنونی صنعت مرغ و تخم مرغ کشور را ناشی از شیوع ویروس کرونا دانست و وجود مشکلات ساختاری در این صنعت را به حضور تشکل های متعدد و به زعم وی ناهماهنگ و بعضا در ستیز با یکدیگر، گره زد. وی همچنین از تلاش ناموفق وزارت جهادکشاورزی در جهت ماندگاری تخصیص ارز دولتی برای نهاده های موردنیاز صنعت مرغ و تخم مرغ سخن گفت. مهدی معصومی اصفهانی، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون، دولت ها خود را ملزم به دخالت در تصمیم گیری ها در صنعت مرغ و تخم مرغ کشور دانسته و به تشکل های این بخش بها داده نشده است، افزود: اختیار عملکرد تشکل های این صنعت همواره تا زمانی مورد توجه بوده که تشکل ها در راستای منافع دولت حرکت کرده باشند، در حالی که اتحادیه ها و انجمن های مرتبط با صنعت مرغ و تخم مرغ کشور، عملا به کارگزار دولت تبدیل شده اند و به هر میزان که دولت تشخیص دهد، تولید و صادرات در این صنعت باید ایجاد شود و قیمت ها را نیز دولت دیکته می کند.به گفته معصومی اصفهانی، اکثر واحدهای تولیدی صنعت مرغ و تخم مرغ کشور کمتر از 1/ 0 درصد تولید دارند. غلامعلی فارغی، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ داران گوشتی ایران نیز با اشاره به وجود مشکلات ساختاری در این صنعت، گفت: حدود 25 هزار بهره بردار مختلف در صنعت مرغ گوشتی و تخم گذار در کشور وجود دارد که هیچ یک از آنان قیمت گذار نیستند و عموما قیمت پذیر هستند.

وی با بیان اینکه ارزش تولیدات این صنعت در کشور، حدود 10 میلیارد دلار است، افزود: نابسامانی و بی نظمی در صدور پروانه های بهره برداری معضل ریشه دار این صنعت است به طوری که در طول چهار دهه گذشته، بیش از دو برابر ظرفیت موردنیاز کشور، مجوز صادر شده است.

سید فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران نیز در این نشست، یکی از معضلات پیش پای واحدهای تولیدی این بخش را نبود نظام توزیع مناسب نهاده ها عنوان کرد و خواستار حضور نمایندگان بخش خصوصی این صنعت در جلسات تصمیم سازی ها شد.وی با اشاره به اینکه صنعت تخم مرغ کشور طی پنج سال گذشته، بازار صادراتی آسیای میانه را از دست داد در حالی که بازارهای عراق و افغانستان نیز دست کم تا پنج سال آینده به طور کامل از دست ایران خارج خواهد شد، افزود: متاسفانه به رغم تبادلات عمده ای که ایران با عراق دارد، هنوز دولت های این دو کشور موفق به امضای پروتکل تجاری برای تضمین صادرات و فروش کالا از ایران به عراق نشده اند. مهدی کاظم نژاد معاون توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهادکشاورزی، با انتقاد از برخی گفته های فعالان بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی در حالی بر آزادسازی ها در صنعت مرغ و تخم مرغ کشور تاکید جدی دارد که در برهه ای از زمان، این خواسته را فراموش کرده و خواستار برخی دخالت ها از سوی دولت می شود.

بهره برداری 9 سد بزرگ تا پایان سال

خبرگزاری تسنیم : وزیر نیرو با اشاره به اینکه خالی بودن سدها در برخی نقاط برنامه ریزی شده است، عنوان کرد: مجموع ظرفیت مخازن سدهای ایران 50 میلیارد مترمکعب است که از این میزان 70 درصد پر و 30 درصد خالی است. رضا اردکانیان که در برنامه رادیو اقتصاد صحبت می کرد، افزود: امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد. وزیر نیرو گفت: سال آبی امسال که از مهر ماه سال 98 آغاز شده تا دو روز قبل 304 میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (51 ساله) بیش از 30 درصد افزایش را نشان می دهد. وی افزود: سال 98 یکی از پر آب ترین سال ها در طول 50 سال اخیر در کشور بوده است. اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است. وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی های چشمگیری که از سال گذشته به ویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش ها حتی به صورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد. به گفته اردکانیان برنامه ریزی وزارت نیرو این است که تا پایان سال 9 سد بزرگ در هشت استان کشور را به بهره برداری و همین طور 9 سد دیگر را در 9 استان به مرحله آبگیری برساند.

برنامه های حمایتی بلاروس از اقتصاد کرونا زده

دنیای اقتصاد : دولت بلاروس علاوه بر تکیه بر منابع مالی خود برای جبران آسیب هایی که بنگاه های اقتصادی این کشور از همه گیری کرونا دیده اند، درخواست وام از بانک جهانی و نیز بانک اروپایی بازسازی و توسعه را در دستورکار قرار داده است. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، بانک جهانی برای تخصیص 90 میلیون یورو به بلاروس در راستای مبارزه با ویروس کووید-19 اعلام آمادگی کرده و این وام طی سال های 2020 و 2021 با مدت بازپرداخت 11 ساله به این کشور تخصیص پیدا خواهد کرد. تعویق در پرداخت مالیات از سوی بنگاه ها در کنار امکان مبادله اسناد و مدارک شرکت ها با سازمان های مالیات، گمرک و... به صورت آنلاین از دیگر اقداماتی است که دولت بلاروس پیش پای بنگاه ها و بخش اقتصادی این کشور قرار داده است. همچنین بنا بر اعلام دولت بلاروس، امکان پرداخت بدهی ارزی شرکت های فعال در صنعت انرژی این کشور به ارز ملی فراهم شده است. تمدید اجاره نامه ها برای صاحبان کسب و کارها و همچنین رایگان شدن اجاره املاک دولتی که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی بوده، از دیگر اقدامات در نظر گرفته شده از سوی دولت بلاروس در راستای عبور اقتصاد این کشور از دوران کرونا است.

پیش بینی صادرات 160 میلیون دلاری لوازم خانگی

ایسنا : معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برنامه ریزی برای صادرات لوازم خانگی در سال جاری خبر داد و گفت که برای تحریک تقاضای داخلی 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات با بازپرداخت دو ساله در نظر گرفته شده که 60 درصد قیمت کالا با استفاده از آن پرداخت می شود. وی همچنین درباره بازار داخلی لوازم خانگی عنوان کرد: با توجه به اینکه لوازم خانگی کالاهای مصرفی بادوام است و قدرت خرید مردم نقش کلیدی دارد، بنابراین در این زمینه هم باید برنامه ریزی شود. صادقی نیارکی یکی از برنامه های وزارتخانه در سال جاری را تحریک تقاضای کالاهای مصرفی بادوام در داخل عنوان کرد و گفت: این برنامه نیازمند تامین منابع است و در آن 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات دیده شده که 60 درصد قیمت کالا با استفاده از آن پرداخت می شود و باز پرداخت آن به صورت دو ساله و با سود منطقی در نظر گرفته شده است و تقاضا داریم بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات و دولت در زمینه پرداخت یارانه تسهیلات که حدود 200 میلیارد تومان پیش بینی شده، همکاری های لازم را انجام دهند.