آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
باشگاه اقتصاددانان
۵

داستان توهم توطئه

رایان هاس (موسسه بروکینگز)

از دید بسیاری از تحلیلگران، جنگ لفظی بر سر منشا همه گیری ویروس کرونا بین دو قدرت بزرگ جهان یعنی چین و آمریکا و بازی مقصر جلوه دادن طرف مقابل به خاطر زیان های عظیمی که به جهان وارد شده به نتایج منفی برای هر دو کشور و تشدید تنش ها در منطقه منجر خواهد شد. تعداد کمی از رویدادها در صد سال اخیر لزوم رهبری منطقه ای و جهانی را به اندازه همه گیری ویروس کرونا نشان داده است. ویروس کرونا در برابر هیچ مانعی از جمله موانع ملی، فرهنگی، ایدئولوژیک و شخصی متوقف نشده و به ثروتمند و فقیر، قدرتمند و ضعیف حمله کرده است و تقریبا همه انسان ها در سراسر جهان در برابر این ویروس احساس آسیب پذیر بودن می کنند.

معمولا در چنین شرایطی ایالات متحده پا پیش می گذارد و پیشنهاد می دهد رهبری فعالیت ها و تلاش ها را بر عهده بگیرد. آمریکا از قدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی خود برای این منظور استفاده می کند تا منابع را بسیج کند و تلاش های بین المللی را در مسیر رفع بحران جهت دهد. پس از سونامی جنوب شرق آسیا، بحران مالی جهان در سال 2008 و شیوع ابولا در شرق آفریقا این روند طی شد. ایالات متحده معمولا همراهی با چین برای مقابله با چنین وضعیت هایی را به نفع همه قلمداد می کرد اما اکنون دیگر چنین باوری وجود ندارد. درحال حاضر بسیاری از سیاست گذاران آمریکایی همکاری با چین بر سر بحران همه گیری ویروس کرونا را یک اقدام زیانبخش برای آمریکا در یک رقابت «حاصل جمع صفر» بر سر رهبری جهان تلقی می کنند. از دید آنها، این نوع تلاش ها مشروعیتی به رهبران چین می دهد که آنها شایسته آن نیستند.

مقامات ارشد چین نیز دیدگاه های منفی خاص خود را درباره آمریکا دارند. آنها تئوری های توطئه را نشر می دهند که در آن منشا ویروس کرونا جایی خارج از چین معرفی شده و استدلال می کنند که واکنش چین به این ویروس برتری سیستم حکمرانی چین را به نمایش می گذارد. اما چنین موضع گیری هایی بیش از آنکه نشان دهنده قدرت چین باشد ضعف آن را نشان می دهد. رفتار کنونی رهبران چین یادآور واکنش اولیه آنها به شیوع ویروس کرونا در ووهان است. دستگاه پروپاگاندای حکومت چین که از این ریسک حیثیتی آگاه بود، تلاش می کند داستان ویروس کرونا را طوری بازنویسی کند که به نفع رهبران چین باشد، در نتیجه دو ابرقدرت جهان در یک جنگ قصه سرایی بر سر منشا همه گیری ویروس کرونا درگیر شده اند و هر یک طرف مقابل را مقصر زیان های عظیم وارد شده به جهان معرفی می کند. اما هر چه این ویروس بیشتر شیوع پیدا می کند و به اقتصادها بیشتر لطمه می زند دو کشور بیشتر خسارت می بینند.

نشانه های کمی از پایان این روند مشاهده می شود. مقامات بلندپایه آمریکا معتقدند یافتن ارتباط بین واکنش اولیه دولت چین به شیوع ویروس کرونا در ووهان و شیوع این ویروس در جهان یک وظیفه اخلاقی برای آنهاست. البته این نوع پایبندی های اخلاقی ممکن است با ضرورت های سیاسی داخلی تلفیق شود. ماه نوامبر زمان انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست. ترامپ که نمی تواند به عملکرد خوب اقتصادی دولت خود افتخار کند و همه مشاهده می کنند که شاخص های اقتصاد آمریکا در چه وضعیت بدی قرار دارند مجبور است خشم آمریکایی ها را به سمت «ویروس چینی» هدایت کند. این گونه تلاش ها از پیش در پافشاری ناموفق وزیرخارجه بر متقاعد کردن وزرای خارجه گروه 7 با اشاره به ویروس کرونا به عنوان «ویروس ووهان» در یک بیانیه رسمی، به روشنی به نمایش درآمده است. پمپئو همچنین به دیپلمات های آمریکایی دستور داده دولت های میزبان را برای انتقاد از واکنش پکن به شیوع ویروس کرونا تحت فشار قرار دهند.

اگر چنین رفتارهایی ادامه پیدا کند، استراتژی دیپلماتیک آمریکا در آسیا طی سال آینده شامل تلاش برای سرزنش چین و رئیس جمهوری این کشور و حزب کمونیسم چین خواهد بود. همچنین برای پیشبرد برنامه های وزارت خارجه آمریکا از جمله برنامه «شبکه نقطه آبی» تلاش خواهد شد. این برنامه یک رویکرد با مشارکت چند کشور برای بالا بردن کیفیت، شفافیت و پایداری پروژه های زیرساختی است. برای تثبیت گروه بندی 4 کشور یعنی آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند با هدف تقویت حضور نظامی آمریکا در آسیا تلاش خواهد شد. به احتمال زیاد پمپئو و وزیر دفاع آمریکا به سفرهای خود به آسیا ادامه خواهند داد. اما دولت آمریکا همچنان بر مقصر و مسوول معرفی کردن رهبران چین در زمینه واکنشی که در ابتدا به شیوع ویروس کرونا داشتند ادامه خواهد داد.

این گونه تلاش ها راه آمریکا را از دیگر کشورهای منطقه جدا خواهد کرد. با آنکه بسیاری از شرکای آسیایی آمریکا در جمع های خصوصی از رفتار پکن انتقاد می کنند اما تعداد بسیار کمی از آنها همراهی با آمریکا در جنگ قصه سرایی علیه چین را در جهت منافع ملی خود می دانند. به ویژه بعد از آنکه اقتصاد چین زودتر از اقتصاد آمریکا و اروپا به رونق برسد سلطه اقتصادی چین بزرگ تر از آن است که همسایگان این کشور بتوانند آن را نادیده بگیرند. روند کنونی به بروز تنش در منطقه منجر می شود. زیرا مسائلی نظیر مشارکت یا جدایی از برنامه راه ابریشم قرن 21، استانداردهای فنی زیرساخت نسل 5 اینترنت، یا رای به نامزدها برای ریاست آژانس های ویژه سازمان ملل، به آزمون هایی برای حمایت از چین یا آمریکا تبدیل خواهد شد. اگرچه انتظار می رود دیپلمات های چین و آمریکا بر وادار نکردن دیگر کشورها به انتخاب بین چین یا آمریکا تاکید کنند، اما زمینه برای بی طرف ماندن این کشورها پیوسته کمتر خواهد شد. درباره اینکه واشنگتن برای مدت نامحدود رقابت با چین را شدت خواهد بخشید هیچ اطمینانی وجود ندارد. دولت های بعدی آمریکا ممکن است به جای تمرکز بر رقابت با چین تصمیم بگیرند همکاری با پکن را در استراتژی آسیایی خود بگنجانند. همچنین درباره رویکردهای چین در آینده اطمینان وجود ندارد. اما فعلا واقعیت همین چیزی است که مشاهده می شود و احتمالا اوضاع قبل از آنکه بهتر شود بدتر خواهد شد.