آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

بیانیه نیروی دریایی آمریکا درباره حفظ فاصله شناورهای نظامی با ناوهای این کشور

تسنیم : نیروی دریایی آمریکا بامداد چهارشنبه اعلام کرد که شناورهای نظامی در صورت نزدیک شدن بیش از 100 متر به کشتی های جنگی این کشور، تهدید به شمار می آیند. نیروی دریایی آمریکا شامگاه چهارشنبه از شناورها در خلیج فارس خواسته فاصله 100 متری با ناوهای جنگی آمریکا را رعایت کنند در غیر این صورت «تهدید تلقی شده و هدف تدابیر دفاعی قانونی قرار خواهند گرفت.» یک مقام آمریکایی به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت: «هشدار جدید صادر شده از سوی نیروی دریایی آمریکا، تغییری در قواعد درگیری ارتش این کشور به وجود نمی آورد.»

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین در بیانیه بامداد چهارشنبه مدعی شد که هشدار صادر شده، برای ارتقای امنیت، به حداقل رساندن ابهام و کاهش خطر محاسبه اشتباه منتشر شده است. این بیانیه در حالی صادر شده که ناوهای آمریکا مایل ها دورتر از آب های سرزمینی این کشور در حال مانور در آب های خلیج فارس هستند. چندی پیش، سپاه پاسداران خواستار رعایت مقررات بین المللی توسط ناوهای آمریکا در آب های خلیج فارس شد.  نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای با رد خبر ایجاد مزاحمت برای ناوهای آمریکایی از سوی قایق های این نیرو، با جعلی و هالیوودی خواندن روایت تروریست های آمریکایی از ماجرای 27 فروردین ماه در خلیج فارس، اعلام کرد: مستندات خلاف ادعای آمریکایی ها است و هرگونه خطای محاسباتی را قاطعانه پاسخ می دهیم. پیرو بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی تروریست آمریکا در منطقه و متعاقبا اظهارات مقام های سیاسی و نظامی این کشور و ادعای ایجاد مزاحمت 11 قایق سپاه در 27 فروردین ماه (15 آوریل) برای ناوهای آمریکایی در شمال خلیج فارس و عبور نزدیک و بسیار سریع آنها از مقابل دماغه و انتهای ناوها که درحال عملیات مشترک بودند، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه روز یکشنبه در اطلاعیه ای با «هالیوودی» خواندن روایت تروریست های آمریکایی از این ماجرا، تاکید کرد: به آمریکایی ها توصیه می کنیم مقررات بین المللی و پروتکل های دریانوردی را در خلیج فارس و دریای عمان تمکین و از هرگونه ماجراجویی و روایت های جعلی و دروغ پرهیز کنند.

سفیر روسیه: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ناکام خواهد ماند

دنیای اقتصاد : لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران با اشاره به اینکه روابط کنونی تهران-مسکو را می توان نزدیکترین سطح روابط دیپلماتیک دو کشور نامید، گفت: «آمریکا با وجود تلاش بسیار، موفق نخواهد شد تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی را تمدید کند.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در تهران در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری «تاس» که به مناسبت 20 ماه مه (31 اردیبهشت ماه)؛ صدمین سالگرد روابط بین روسیه و ایران انجام شد، تاکید کرد که تلاش دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی بعید است که موفق شود. وی گفت: «تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر سال جاری (28 مهر ماه) به پایان خواهد رسید و من فکر نمی کنم که تلاش های دست و پا شکسته آمریکایی ها برای جلوگیری از این مساله موفقیت آمیز باشد. ایالات متحده که با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، خود به شدیدترین شکل قوانین بین المللی را نقض کرده و نتوانسته به تعهداتش عمل کند و اکنون هم مقامات واشنگتن در تلاشند تا کشورهای دیگر را ترغیب به پای گذاشتن در همین مسیر کنند. هرچند به عقیده من، در این راه ناکام خواهند ماند.» این دیپلمات بلندپایه افزود: «روسیه برای رفع تحریم ها و ادامه همکاری های خود با ایران در عرصه نظامی-فنی مشکلی نمی بیند و اگر طرف ایرانی برنامه های خاصی را ارائه دهد، مسکو مطابق با استانداردهای بین المللی آنها را مورد بررسی قرار خواهد داد.»

جاگاریان در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت «امروزه روابط مسکو-تهران به حداکثر درجه نزدیکی در تاریخ صد سال اخیر رسیده» توضیح داد: «مسلما همین طور است. تاریخ ما دارای چند لایه است و به چند قرن برمی گردد. تاریخ برقراری نخستین تماس بین ایران و حکومت روس به 550 سال قبل باز می گردد. اگر بخواهیم از مرحله تاریخ مدرن در روابط دو کشور صحبت کنیم، در روابط ما دوره های مختلفی وجود داشت که همیشه هم مثبت نبوده و دو طرف تفاسیر متفاوتی از آن داشتند. البته این اختلافات هم استدلال های خاص خود را داشت و من امیدوارم که این مسائل به گذشته سپرده شده باشند.» سفیر روسیه در تهران یادآور شد: «در طول 20 سال گذشته، روابط دو کشور به سطح بی سابقه ای رسیده است. این امر به ویژه در سال های گذشته و پس از امضای توافق هسته ای با ایران صدق می کند که روسیه با حمایت سایر شرکای خود، چین، دولت سابق آمریکا و سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) نقش اساسی در دستیابی به این توافق ایفا کرد همچنین این مساله در سایه مواضع واقع بینانه و انعطاف پذیری مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز امکان پذیر شد. در نتیجه ما شاهد رشد بی سابقه روابط دوجانبه و افزایش تماس های کاملا جدی در بالاترین سطح هستیم. تنها در دوره ماموریت من، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه سه بار به ایران سفر کرده است. آقای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم برای شرکت در نشست های مختلف از جمله نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در اوفا و نشست سران خزر در آستاراخان به روسیه سفر کرده است.» این دیپلمات افزود: «من به عنوان یک سفیر از سطح فعلی روابط و پویایی آن راضی هستم. ضمن اینکه، این اتفاق نه تنها در بالاترین سطح، بلکه در سطح سایر ساختارهای دوجانبه نیز رخ داده است که نمونه بسیار کارآمد همکاری دو کشور در سوریه مشخص است که موفق شده ایم به همراه شرکای ایرانی و ترکیه ای روند «مذاکرت آستانه» را راه اندازی کنیم و با وجود تلاش برخی کشورها، از جمله ایالات متحده که سعی در به شکست کشاندن آن دارند، همچنان با موفقیت به کار خود ادامه می دهد.» جاگاریان درباره روند توسعه همکاری های دوجانبه بین مسکو و تهران نیز یادآور شد، در سال گذشته، حجم مبادلات بازرگانی بین ایران و روسیه 24 درصد رشد کرده و به 15/ 2 میلیارد دلار رسیده است و این داده ها که مطابق با اطلاعات اداره گمرک ایران است، رشد دلگرم کننده ای است، هرچند توان بالقوه دو کشور بسیار بیشتر است و همه مناطق روسیه و ایران می توانند در توسعه روابط دوجانبه درگیر باشند که هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است. وی افزود: «در وهله نخست، به منظور توسعه روابط اقتصادی-تجاری، مشکل نقل و انتقالات بانکی مطرح است. ایران و روسیه، هر دو تحت تحریم قرار دارند و ما به طور جدی باید به دنبال مکانیزمی برای تبدیل ارزهای ملی باشیم. ضمن اینکه تجار دو کشور هم به خوبی از مشخصات طرف مقابل آگاه نیستند. البته من فکر می کنم که به آرامی و به لطف تلاش های کمیسیون های بین دولتی مشترک و اتاق های بازرگانی و اقتصادی دو کشور، این مشکلات برطرف خواهند شد.»