آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بورس
۹
جنب پل حافظ

اصلاح سهام در آخرین هفته اردیبهشت

همایون دارابی

دنیای اقتصاد:  بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با ثبت سه روز منفی در برابر دو روز کاری مثبت، هفته ای توام با اصلاح را پشت سرگذاشت. به این ترتیب در هفته گذشته معامله گران شاهد عقب نشینی 3درصدی شاخص کل بودند.

نماگر اصلی بازار سهام که در روز چهارشنبه هفته ماقبل در ورای مرز یک میلیون واحد کار خود را شروع کرده بود تا روز دوشنبه به زیر یک میلیون واحد رسید و پس از رشد در روز سه شنبه مجددا در پایان هفته به زیر یک میلیون واحد بازگشت. به این ترتیب بازار سهام در انتهای هفته شاهد افت 5/ 1درصدی شاخص کل بود. با این کاهش، نماگر اصلی بازار سهام تا محدوده 986هزار و 759واحد پایین آمد.

از دیدگاه کارشناسان، روز چهارشنبه معاملات بار دیگر نظیر رفتار گذشته بازار متمایل به شرکت های کوچک بود و شاخص کل هموزن با کارنامه ای مثبت و رشد 27/ 0درصدی به کار خود پایان داد. از دیدگاه کارشناسان هر چند شرکت های بزرگ در دو هفته اخیر اصلاح قیمتی خوبی را ثبت کرده و می توانند مترصد رشد باشند، اما نگرانی از برخی خبرها به ویژه عرضه های سنگین احتمالی توسط دارندگان سهام عدالت و همچنین تمایل بیشتر سهامداران نهادی به فروش سهام، موجب کاهش ارزش سهام شرکت های بزرگ شده است. این در حالی است که وضعیت بنیادی شرکت های بزرگ به دلیل رشد ارزش دلار در برابر ریال و همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی در کنار بازگشت بازارهای جهانی از وضعیت بهتری برخوردار هستند.

در صحنه بازار جهانی معامله گران شاهد بهبود وضعیت بازار هستند. بهای هر بشکه نفت برنت به کانال 35تا36دلار در بشکه رسیده است. بهای هر تن مس به 5هزار و 391دلار و بهای هر تن روی و سرب نیز به ترتیب هزار و 969دلار و هزار و 652دلار گزارش شده است. این قیمت ها می تواند پتانسیل رشد را در میان مدت به شرکت های بزرگ ببخشد؛ اما در وضعیت کنونی به نظر می رسد بازار در حال تجربه دوره ای از نوسان است که در آن بازار به انتظار تحولات آتی به ویژه وضعیت سهام عدالت و نرخ دلار خواهد بود. در مورد بازار ارز نیز همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: نمی خواهیم در نرخ ارز دخالت کنیم و نرخ های فعلی بازار طبیعی نیست.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آنچه در بازار اثرگذار بوده، حواله است؛ به این معنا که آنچه در سامانه نیما باید تحقق یابد و ارز صادرکنندگان و نیز ارز خودمان را به واردکنندگان تخصیص دهیم، طی دو ماه دچار وقفه شد. بلافاصله پس از این وقفه هم واردکنندگان تمایل دارند تامین ارز به روال عادی انجام شود، اما هنوز در عرضه ارز حالت عادی حاکم نیست. در مورد سهام عدالت آخرین خبرها حکایت از آن دارد که دارندگان سهام عدالت از سه شنبه هفته آینده یعنی 6خرداد می توانند با مراجعه به بانک های دارای حساب، اقدام به فروش 30 درصد سهام کنند.

در همین حال بازار دادوستد سهام عرضه اولیه با سرعت بیشتری در حال پیگیری است. در روز چهارشنبه لاستیک یزد در بازار عرضه شد که رکورد مشارکت را به حدود 3میلیون نفر رساند. در همین حال روز چهارشنبه هفته آینده نیز دو عرضه اولیه برنامه ریزی شده است. زرماکارون و پتروشیمی آریاساسول در روز چهارشنبه 7خردادماه شاهد عرضه اولیه سهام خود خواهند بود. بر این اساس روز چهارشنبه 229میلیون و 192هزار سهم معادل 5درصد از سهام آریا ساسول عرضه خواهد شد. از این تعداد 183میلیون و 353هزار و 600 سهم به صورت عرضه عمومی خواهد بود و بقیه به صندوق های سرمایه گذاری تخصیص خواهد یافت. همچنین سقف خرید هر کد 100سهم و دامنه قیمتی نیز 65011ریال تا 65119ریال درنظر گرفته شده است. این 183 میلیون سهم، نقدینگی کمتر از 1200 میلیارد تومان لازم دارد که برای این روزهای بازار، اصلا عدد قابل توجهی نخواهد بود. همچنین با فرض مشارکت 3 میلیون نفری، به هر کد کمتر از 400 هزار تومان «آریا» در عرضه خواهد رسید.

در گروه پتروشیمی، هیات مدیره «پترول» در تاریخ 31اردیبهشت ماه عنوان کرد: «در جهت تامین منابع مالی مورد نیاز، شروع فرآیند واگذاری 15 درصد از سهام شرکت کود شیمیایی اوره لردگان با اخذ مجوزهای لازم مطابق با مقررات جاری و از طریق سازوکار موجود در سازمان بورس و اوراق بهادار (فرابورس ایران) را مصوب کرد. همچنین این شرکت برنامه افزایش سرمایه ای را برای پرداخت بدهی و جبران هزینه های سرمایه گذاری انجام شده در برنامه کاری دارد.»

درگروه بانکی، بانک کارآفرین برنامه افزایش سرمایه ترکیبی از محل تجدید ارزیابی،آورده و اندوخته را اعلام کرد. براساس گزارش توجیهی هیات مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 850میلیارد تومان به مبلغ 4هزار میلیارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سایر اندوخته ها و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را در دست دارد. افزایش سرمایه مزبور به منظور دستیابی به نسبت مجاز دارایی های ثابت و افزایش ظرفیت برای توسعه فعالیت های سودآور بانک و الزامات بانک مرکزی به تصویب هیات مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

در گروه معدنی، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در گزارش تفسیری اعلام کرد که افزایش سرمایه از 8/ 4هزار میلیارد تومان به 10هزار میلیارد تومان در دستور کار هیات مدیره قرار گرفته و پذیره نویسی حق تقدم های مرحله اول از مبلغ 8/ 4هزار میلیارد تومان به 44/ 7 هزار میلیارد تومان در حال انجام است. در نهایت با انجام مرحله دوم افزایش سرمایه،سرمایه شرکت به 10هزار میلیارد تومان خواهد رسید. گفتنی است با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برنامه ورود شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به بازار فرابورس در سال 1399 میسر شده است.

شرکت داده گستر عصر نوین درباره شرکت در مناقصه خرید و تامین تجهیزات برای اجرای پروژه ایجاد زیرساخت ابری پیام رسان های بومی توضیح داد.

براین اساس، «های وب» اعلام کرد: مناقصه شرکت ارتباطات زیرساخت با موضوع خرید و تامین تجهیزات جهت اجرای پروژه ایجاد زیرساخت ابری پیام رسان های بومی که شامل خرید و تامین و حمل تجهیزات به مراکز، تهیه و ارائه لیسانس ها و گواهی های مربوطه، راه اندازی و آزمایش و تحویل و قبولی، فراهم سازی قابلیت بهره برداری، مستندسازی، ضمانت، پشتیبانی و سایر تعهدات طبق مشخصات فنی و ضمایم مربوطه که مبلغ پایه برآوردی براساس بررسی سوابق قبلی توسط کارفرما برمبنای نرخ ارز 13 هزار تومانی محاسبه شده، 5/ 134 میلیارد تومان و مدت پروژه از زمان انعقاد قرارداد 23 ماه است. همچنین مناقصه از 30 اردیبهشت ماه آغاز می شود.

شیشه دارویی رازی از برنامه افزایش سرمایه 500 درصدی خبر داد و در جریان معاملات چهارشنبه با رشد قیمت و صف خرید روبه رو شد.

براین اساس، «کرازی» در نظر دارد سرمایه فعلی را از 120 به 720 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار اول معاملات بورس در صورت موافقت از محل آورده نقدی سهامداران اعمال خواهد شد تا قادر به اجرای طرح توسعه 240 تنی خط 3 تولید شود. شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت نیز دیگر شرکتی است که از افزایش سرمایه 33درصدی خبر داده است. براین اساس، «وصنعت» سرمایه فعلی را از 450 به 600 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال خواهد شد. در همین راستا اعتباری ملل نیز به منظور دستیابی به اهداف توسعه ای موسسه، افزایش توان رقابت پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و کاهش ریسک ناشی از آن سرمایه فعلی را از 606 میلیارد تومان به یک هزار میلیارد تومان می رساند. تامین مالی «وملل» از محل آورده نقدی سهامداران اعمال می شود. توسعه اقتصادی آرین نیز که درخواست افزایش سرمایه 186 درصدی داده بود در مرحله اول سرمایه فعلی را از 140 به 238 میلیارد تومان می رساند. 58 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 40 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال می شود تا صرف اصلاح ساختار مالی و تحصیل سرمایه گذاری های جدید شود. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری با شاخص منفی و متمایل به شرکت های کوچک بود. در این روز با عقب گرد 5/ 1درصدی نماگر اصلی بازار سهام، ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 11هزار و 545میلیارد تومان و در فرابورس به 4هزار و 900میلیارد تومان رسید.