آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بازرگانی
۵

سازمان تجارت جهانی هشدار داد : افت فشار تجارت کالایی به محدوده قرمز

دنیای اقتصاد : «سازمان تجارت جهانی» در تازه ترین گزارش خود از سری گزارش های موسوم به «فشارسنج تجارت کالایی» پرچم قرمز را برای جریان تجارت جهان بیرون کشید. به گزارش این سازمان به دنبال اختلالات ناشی از پاندمی «کووید-19» در اقتصاد جهان، حجم تجارت کالایی جهان احتمالا در نیمه نخست سال 2020 به شدت سقوط خواهد کرد. بر این اساس در حال حاضر مقدار «شاخص تجارت کالایی» سازمان روی مقدار 6/ 87 واحد قرار دارد، سطحی که بسیار پایین تر از مقدار پایه 100 واحد است و حکایت از آن دارد که سقوط تجارت جهان در فصل دوم نیز ادامه خواهد یافت.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از سازمان تجارت جهانی، «شاخص تجارت کالایی سازمان تجارت جهانی» اطلاعاتی لحظه ای از جریان تجارت کالایی جهان بر اساس روندهای گذشته ارائه می کند. ارقام کنونی این شاخص که فاز اولیه پیامدهای «کووید-19» را در بر دارد، بیانگر آن است که روند نزولی جریان تجارت کالایی جهان هنوز به کف نرسیده است. این یافته ها با برآوردهای گزارش قبلی سازمان که در تاریخ 8 آوریل منتشر شده بود نیز سازگار است، گزارشی که در آن پیش بینی شده بود تجارت کالایی جهان بسته به طول ماندگاری پاندمی و کارآیی واکنش های سیاستی، در سال 2020 بین 13 تا 32 واحد کاهش خواهد یافت. به گزارش «سازمان تجارت جهانی»، مقدار 100 شاخص به معنی ثبات جریان تجارت، مقدار زیر 100 به معنی کاهش جریان تجارت و مقدار بالای 100 به معنی افزایش تجارت کالایی جهان در ماه های آتی است. بر این اساس در حال حاضر تمام زیربخش های «شاخص تجارت کالایی» به طور قابل ملاحظه زیر روند میانگین 100 واحدی دارند: شاخص تولیدات خودرویی به خاطر فروپاشی تولید و فروش ماشین در اقتصادهای اصلی مقدار 7/ 79 واحدی را تجربه می کند، سطحی که ضعیف ترین وضعیت در میان زیربخش های شاخص کل است. کاهش شدید در شاخص آینده نگر سفارش های صادراتی - و رسیدن این شاخص به سطح 3/ 83 واحد - پیشنهاد می کند که ضعف تجارت جهان در کوتاه مدت ادامه خواهد داشت. کاهش و مقادیر 88 واحدی شاخص بار هوایی و 5/ 88 واحدی کانتینر دریایی نیز حکایت از ضعف تقاضای کالاهای مورد تجارت و همچنین اخلال در زنجیره عرضه به خاطر اتخاذ اقدامات مقابله با شیوع «کووید-19» دارد. در این رابطه تنها دو شاخص اجزای الکترونیک با مقدار 94 واحد و محصولات خام کشاورزی با مقدار 7/ 95 واحدی هستند که با قرار داشتن در نزدیکی سطح میانگین 100، نشان از روند تا حدودی باثبات تجارت این کالاها در ماه آتی دارند.  چشم انداز تیره جریان تجاری در حالی است که حتی پیش از شیوع پاندمی نیز تجارت جهان روندی نزولی داشت، روندی که عمدتا ناشی از تنش های تجاری میان اقتصادهای اصلی دنیا و رشد ضعیف اقتصادها بود. بر این اساس آمارهای «سازمان تجارت جهانی» نشان می دهد حجم تجارت کالایی جهان در سال 2019 برای اولین بار از سال 2009 که جهان با بحران مالی کم سابقه مواجه شد، 1/ 0 درصد کاهش یافت. هر چند تجارت در فصل آخر سال گذشته ضعیف بود، اما بعید به نظر می رسد این ضعف ناشی از اثرات «کووید-19» بوده باشد چرا که اولین مورد ابتلا به ویروس در آخرین روزهای 2019 گزارش شد. به عقیده کارشناسان پس از دهه ها همکاری نزدیک میان کشورها، طاعون ویروس کرونا می تواند تیر خلاصی برای روند رو به زوال جهانی شدن باشد. روند معکوس جهانی شدن که از بحران مالی 2008 آغاز شد عمدتا ناشی از نگرانی هایی بوده است که پیرامون اثرات مخرب آزادسازی تجاری بر مشاغل و محیط زیست وجود داشته.

به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین» جهانی شدن موجب شد اقتصاد کشورها به شدت به زنجیره های عرضه گسترش یافته در سراسر جهان وابسته شوند. بر این اساس زوال جهانی شدن می تواند کسب وکارها را تشویق کند تا تامین کنندگانی در نزدیکی مرزهای ملی خود را برگزینند، چرا که علاوه بر مصون ماندن در برابر اختلالات آینده موجب ایجاد شغل در کشورشان و کاهش انتشار کربن می شود.

گرالدین سانداستورم، رئیس صندوق سرمایه گذاری جهانی «پیمکو» در این رابطه می گوید: «با برداشته شدن محدودیت ها، اقتصادها در نهایت از رکود ناشی از پاندمی بهبود خواهند یافت، اما بازگشت به روال قبلی با تردیداتی مواجه است.» او ادامه می دهد: «با نمایان شدن ناکارآمدی های گذشته و توسعه ترجیحات جدید، به نظر می رسد تغییراتی که کووید-19 ایجاد کرده ماندگارتر از تصورات ما و با عواقب بسیار بیشتر باشند.»