آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
جامعه
۱۰

بازگشایی صحن بقاع متبرکه بعد از عید فطر صرفا به صورت عبوری

سخنگوی وزارت بهداشت: قطعا با اجرای مجدد طرح ترافیک مخالفیم

سخنگوی وزارت بهداشت درباره اجرای طرح ترافیک در پایتخت گفت: نظر وزارت بهداشت به صراحت این است که فعلا تا اطلاع ثانونی چیزی به نام طرح ترافیک در هیچ کدام از شهرهای بزرگ منطقی نیست.

به گزارش ایرنا، کیانوش جهانپور روز پنجشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد درباره اصرار شهرداری تهران در مورد اجرای مجدد طرح ترافیک اظهار داشت: نمی دانیم منطق برقراری مجدد طرح ترافیک چیست؟ کشور در وضعیت عادی نیست و تهران وضعیت فراز و نشیب در هفته های اخیر داشته و نمی توانیم بگوییم حتی وضعیت سفید دارد.

اولویت ما رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است و آلودگی هوا نیست.

جهانپور ادامه داد: سوق دادن مردم به سمت ناوگان حمل ونقل عمومی می تواند مشکلاتی در شهر تهران ایجاد کند، بنابراین نظر وزارت بهداشت در مورد اجرای مجدد طرح ترافیک مشخص و صریح است و با آن مخالفیم.

تعداد شهدای سلامت تاکنون 107 نفر است

وی درباره تعداد شهدای سلامت نیز گفت: آنچه رئیس سازمان نظام پزشکی از شهدای سلامت مشخص کرده تاکنون 107 نفر شامل پزشکان و پرستاران و بهورزان و داروسازان و بهیاران و کارکنان و خدمه بیمارستان ها هستند و موارد مبتلا هم حدود 790 نفر در همه رده ها و مشاغل هستند.

فعالیت سامانه 4030 همچنان ادامه دارد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره ادامه فعالیت سامانه 4030 بیان کرد: فعلا سامانه 4030 در مرحله دوم غربالگری کرونا به کار خود ادامه می دهد. البته تلاش ما این است که مردم را به سمت ثبت نام و خوداظهاری مجدد در سامانه salamat.gov.ir ببریم.

بازگشایی صحن اماکن متبرکه

جهانپور درباره زمان بازگشایی صحن ها و اماکن متبرکه گفت: بعد از عید فطر، بقاع متبرکه در حد صحن بازگشایی می شوند و افراد به صورت عبوری در صحن حاضر می شوند. فعلا رواق ها تا اطلاع ثانوی بازگشایی نمی شود. این موضوع به این بستگی دارد که بعد از 17 خرداد بررسی بیشتری داشته باشیم.

افزایش شناسایی موارد جدید مبتلا به کرونا و ادامه روند کاهش بستری

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تاکنون 131 هزار و 652 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و102 هزار و 276 نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

به گزارش وبدا، کیانوش جهانپور روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن اظهارداشت: از یکم تا دوم خرداد و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 311 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد.

جهانپور ادامه داد: از بین مبتلایان جدید، 413 مورد بستری و هزار و 898 مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 131 هزار و 652 نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در این مدت، 51 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 7 هزار و 300 نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون 102 هزار و 276 نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند، همچنین دو هزار و 659 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته جهانپور، تاکنون 763 هزار و 913 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است، اظهارداشت: در بازه زمانی یکم تا دوم خرداد در 14 استان موارد فوتی صفر و در 6 استان، یک مورد فوتی گزارش شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: در روزهای اخیر افزایش موارد شناسایی شده جدید را شاهد هستیم، اما روند کاهش بستری و موارد ارجاعی بیمارستان ها نیز ادامه دارد. جهانپور بیان کرد: امیدواریم مردم با رعایت موارد بهداشتی و کاهش تردد و سفرهای غیرضروری در هفته های آتی یاری رسان همکاران ما در نظام سلامت باشند، تا امروز کارنامه درخشان مردم و نظام سلامت در مدیریت این بیماری را داشتیم و امیدواریم این همکاری ادامه داشته باشد.

بروز علائم جدید در مبتلایان به کرونا

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران روز پنجشنبه از کاهش 15 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران خبر داد.

علیرضا زالی یادآور شد: برخی از علائم جدید مانند علائم گوارشی، کاهش اشتها، از بین رفتن حس چشایی، اختلال در حس بویایی، سردردهای شدید، دردهای کمری همراه با تب و دردهای عضلانی و احساس کسالت عمومی را هم باید در کنار علائم تنفسی به تابلوی بالینی علائم بیماری اضافه کنیم.

وی افزود: در کنار علائم تنفسی که علائم شایع و بارز این بیماری هستند، برخی علائم گوارشی به ویژه اسهال های آبکی متناوب همراه با تب های خفیف نیز می تواند ظن بالینی تیم بالینی را نسبت به کرونا برانگیخته کند.