آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

اذعان روزنامه دولت به ناکارآمدی سازوکار وزارت صمت در تنظیم بازار

سرویس سیاسی: روزنامه دولتی ایران در شماره روز پنج شنبه در گزارشی با عنوان «بازار لوازم خانگی و هیاهوهای چندگانه» نوشت: «در این دو ماه 3 بار قیمت کارخانه ای لوازم خانگی بالا رفته، تعیین قیمت ها در بازار و کارخانه سلیقه ای شده و سایت قیمت گذاری شرایط را برای تخلف قیمتی فراهم کرده است.» این اتفاق هایی است که از ابتدای سال جاری دامنگیر بازار لوازم خانگی شده است. گشتی کوتاه در بازار لوازم خانگی کافی است تا از چند و چون و وضعیت آن با خبر شوید. در این بازار از سوی فروشندگان قیمت های مختلفی ارائه می شود که هر کدام با بهانه های مختلف بر قیمت های خود می افزایند. آنها با این بهانه که کالای عرضه شده آنها اصالت دارد و سایر فروشندگان کالاهای مشابه آن را می فروشند، قیمت ها را صعودی بالا می برند و از سویی در این بازار بسختی می توان جنس اصل پیدا کرد و این موضوع در مورد برندهای داخلی و خارجی صدق می کند.»

ارگان دولت که در گزارش خود گفت وگویی را با رئیس اتحادیه لوازم خانگی منتشر کرده، می نویسد: «سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره وضعیت بازار لوازم خانگی به «ایران» می گوید: طی 2ماه اخیر، برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی قیمت محصولات خود را 3 بار افزایش دادند و این در حالی است که سازمان حمایت از رشد قیمت ها اطلاعی نداشته و مجوزی برای افزایش قیمت داده نشده است... رئیس اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی آشفته است و قیمت ها مبنای مشخصی ندارد، تاکید کرد: خواسته ما از سازمان حمایت این است که نظارت بیشتری بر قیمت لوازم خانگی(قیمت های ارائه شده از سوی تولیدکنندگان) داشته باشد تا مردم توان خرید داشته باشند. میری می گوید: وقتی قیمت لوازم خانگی بالا می رود سه اتفاق در بازار رخ می دهد، یک آنکه کسانی که توان خرید ندارند، سراغ محصولات درجه 3 بازار می روند که به قول معروف تولیدات زیرپله ای هستند، از سویی گروهی دیگر هم به دنبال لوازم خانگی دست دوم می روند و گروه سوم دست از خرید می کشند که این امر در طولانی مدت رکود بازار لوازم خانگی را بیشتر می کند.»

سایت 124 میل به افزایش قیمت را در بین فعالان بازار بیشتر می کند!

در ادامه این گزارش آمده است: «در شرایطی که بازار لوازم خانگی با التهاب مواجه شده و فروشندگان قیمت هایشان را سلیقه ای کردند، سایت 124 قرار بود مرجع قیمت بازار شود، اما همین سایت موجب شده که بهم ریختگی های بازار بیشتر شود. در سایت 124 قیمت حداقل و حداکثری لوازم خانگی آمده است که کلا 4 کالا را شامل می شود. این کالاها شامل یخچال، لباسشویی، تلویزیون و گاز است. اما در بازار تنوع کالایی خیلی بیشتر است و مصرف کنندگان نمی توانند با رجوع به این سایت قیمت دقیق کالایی را استخراج کنند. این در حالی است که در گذشته با  اسم و مدل قیمت ها عنوان می شد ولی اکنون محدوده قیمتی گذاشته شده که همین امر میل به افزایش قیمت را در بین فعالان بازار بیشتر می کند.»

روزنامه ایران افزود: «نکته دیگر در درج قیمت های دولتی این است که قیمت حداقل در سایت 124، قیمت حداقل بازار نیست یا اصلا کالایی با قیمت حداقل اعلامی وزارت صمت وجود ندارد لذا این سایت نمی تواند مرجعی برای کنترل قیمت ها باشد. رئیس اتحادیه لوازم خانگی دراین باره می گوید: نامه نگاری های متعددی با سازمان حمایت انجام شده است تا قیمت های اعلامی در سایت 124 اصلاح شود اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است، خیلی از فعالان بازار می گویند وقتی در سایت قیمت یک کالا (حداکثر) 8 میلیون و 300 هزار تومان است چرا ما کالای خودمان را 6 میلیون تومان بفروشیم؟ او گفت: با رویه ای که در حال اتفاق افتادن است، مردم هم نمی توانند شکایتی داشته باشند چرا که حداکثر قیمت کالا در سایت 124 عدد بالایی است و این امر فعالان بازار را از تخلف دور نمی کند، اگر قیمت ها مربوط به لوازم خانگی خارجی هم بود قیمت حداکثری قابل توجیه بود ولی در سایت تاکید شده قیمت محصولات داخلی است لذا برای اینکه اجحافی در حق مردم صورت نگیرد و تولیدکنندگان هم کالاهای خود را با قیمت بالا به فعالان بازار عرضه نکنند، باید قیمت گذاری ها شفاف شود.»

هفت سال گذشت، هنوز تقصیرها را به گردن دولت قبل می اندازند!

محمدرضا خباز، از فعالین مدعی اصلاحات که در دولت روحانی استاندار سمنان و همچنین استاندار خراسان شمالی بوده است، در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «انصاف داشته باشیم، مشکلات کنونی ریشه در دولت احمدی نژاد دارد».

خباز در ادامه گفت:«درخصوص روحانی فرار به جلو رخ داد و دولت او را مقصر بحران های دولت قبل دانستند. تمام بحران های دولت احمدی نژاد به گردن روحانی افتاد و حتی زمانی شروع به تخریب کابینه و دولت روحانی کردند که آنها به طور جدی شروع به کار نکرده بودند. بنابراین به راحتی می توان نتیجه گرفت چه میزان حسادت در برخی رفتارها علیه روحانی موثر بوده است».

چندی پیش محمد عطریانفر، فعال سیاسی مدعی اصلاحات با انتقاد از رفتار غیرحرفه ای همقطارانش در انداختن قصور و تقصیرهای دولت به گردن دولت قبل، گفته بود:«جامعه وقتی پوست اندازی کرده و دولتی را تغییر می دهد، در مقطع زمانی کوتاهی مثلا سه ماه تا 6 ماه می پذیرد که دولت پیشین نقد شده و اشکالات آن مرتفع شود. با این حال نمی توان تا پایان دولت دوم با چنین رویه ای پیش رفت و دولت قبل را به صورت همیشگی به نقد کشید».

اکنون هفت سال از دولت روحانی سپری شده است. اما علی رغم سپری شدن این مدت زمان طولانی، برخی مدعیان اصلاحات همچنان در رفتاری غیرحرفه ای و غیراخلاقی، قصور و تقصیرهای دولت را به گردن دولت قبل می اندازند.

مدعیان اصلاحات و تکرار سناریوی نخ نمای «نگذاشتند کار کنیم»

روزنامه اعتماد روز پنجشنبه در یادداشتی به قلم یکی از نمایندگان رد صلاحیت شده عضو فراکسیون اصلاح طلبان مجلس نوشت: «عضویت در فراکسیون امید در طول 4 سال گذشته به رغم تمام مسائل و مشکلات و تهمت های وارد شده،موجب افتخارم است...فراموش نکنیم مطالباتی که از سوی اعضای فراکسیون امید مطرح و پیگیری شد، مطالباتی کلان و در نوع خود بسیار با ارزش بود».

این روزنامه  در ادامه به نقل از وی  نوشت: «مردم باید بدانند که در مسیر ایفای وظایف نمایندگی تنگناهای بسیاری وجود دارد که در طول 4 سال، بارها و بارها دست و پای نمایندگان را می بندد... در طول 4 سال گذشته به عنوان یک نماینده و عضوی از پارلمان ایران نهایت تلاش خود را برای حل مشکلات و معضلات یکایک شهروندان ایرانی از طریق نظارت و قانونگذاری انجام دادم و امیدوارم این اقدامات بتواند باری از روی دوش مردم عزیز بردارد و برای اندکی هم که شده موجبات تسلی خاطر آنان را فراهم آورده باشد».

 گفتنی است مدعیان اصلاح طلب نمی خواهند باور کنند و به روی مبارکشان بیاورند که ساز ناکوک اصلاح طلبان از صدا افتاده و مردم به ستوه آمده از عملکرد فضاحت بار این جریان، دست رد به سینه آنها زده و منتظر برآمدن خورشید انقلابی گری و کنار رفتن آفتاب پرست های سیاسی و اختاپوس های اقتصادی هستند که بر سپهر این مرز و بوم سایه انداخته اند.

متاسفانه ما با جریان طرف هستیم که زمانی که به قدرت می رسند چون کمترین کارآمدی و کوچک ترین برنامه ای برای اداره کشور ندارند، با تفکری وابسته و خودحقیرپندار سرمایه ها و دستاوردهای کشور و زندگی مردم را به نابودی می کشانند. به فساد اقتصادی و دست درازی به بیت المال آلوده می شوند، به جای وکیل ملت بودن، وکیل الدوله می شوند، با تصویب و حمایت از توافقی فاجعه آمیز دستاوردهای هسته ای کشور را نابود و به جای لغو تحریم های گذشته ده ها و صدها تحریم دیگر به کشور اضافه می کنند، به جای رسیدگی  به تنگی معیشت مردم به منفعت طلبی شخصی و زدوبند بازی سیاسی سرگرم می شوند و به جای چاره اندیشی برای حل مشکل انبوه بیکاران به دنبال مقرر کردن حقوق های نجومی و مادام العمر برای خود می روند، با عملکرد خود کارخانه ها و مراکز تولید کشور را به تعطیلی می کشانند، ارزش پول ملی کشور را نابود می کنند. اما به جای اشتباه و عذرخواهی  عملکرد فاجعه بار خود را به نظام نسبت می دهند و با فرافکنی دیگران را مقصر بلایی که بر سر کشور آورده اند معرفی می کنند  و در نهایت ادعا می کنند که نگذاشتند کار کنیم.