آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۷
جامعه
۱۳

خبر

اصلاح آیین نامه اعطای تابعیت فرزندان زنان ایرانی مزدوج با مردان خارجی

شرق: آیین نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی اصلاح شد‏. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در حساب توییتر خود نوشت: «با تلاش فعالان مدنی و رسانه ای و اهتمام دولت، مفهوم سرزمین مادری معنا یافت. پیش تر انتقال تابعیت مادری به فرزندانشان ممکن شد. اینک با اصلاح آیین نامه اعطای تابعیت فرزندان زنان ایرانی مزدوج با مردان خارجی، هر کودکی که خون زن ایرانی در رگ هایش جاری است، زین پس قانونا نیز هم وطن ماست».

نیمی از ناوگان اتوبوس رانی تهران به سن بازنشستگی رسیده است

ایسنا: مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس رانی تهران با اعلام فعالیت کارگاه های تعمیر اتوبوس های مستعمل در قالب 10 تعمیرگاه که در دل این شرکت فعالیت می کنند، گفت: مجموعه اتوبوس رانی با تکیه بر توان داخلی و نیروهای ماهر و مجرب خود، نسبت به بازسازی کامل اتوبوس های ناوگان اقدام می کند. محمود ترفع با تاکید بر اینکه ناوگان اتوبوس رانی پایتخت پنج هزارو 800 دستگاه اتوبوس دارد که 54 درصد آنها فرسوده هستند، افزود: بیش از نیمی از ناوگان به سن بازنشستگی رسیده و همین موضوع، آماده به کار نگه داشتن اتوبوس ها را سخت و دشوار کرده است. وی با اعلام اینکه نیروهای پرتوان شرکت واحد با استفاده از دانش و تجربه خود در یک سال گذشته 40 دستگاه اتوبوس دوکابین را به صورت کامل بازسازی کرده اند، عنوان کرد: وقتی اهمیت این اقدام دوچندان می شود که بدانیم این مهم با وجود کمبود قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز محقق شده است. بنا بر اعلام روابط عمومی شرکت واحد، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس رانی تهران با تاکید بر اینکه به طور متوسط روزانه بیش از 200 دستگاه اتوبوس در 10 تعمیرگاه این شرکت تعمیر می شوند، خاطرنشان کرد: زمان توقف اتوبوس در تعمیرگاه را به حداکثر یک روز کاهش داده ایم، اما واقعیت این است که با توجه به فرسودگی ناوگان، خدمات رسانی به شهروندان با دشواری و به سختی انجام می شود. 

شناسایی 23 واحد آلاینده در تهران طی دو ماه اخیر

شرق: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران گفت: از ابتدای امسال تاکنون، 23 واحد آلاینده در سطح شهر تهران بر اساس گشت و پایش های محیط زیستی شناسایی شد. فاطمه برنا با اعلام این خبر اظهار کرد: اخطاریه قانونی برای واحدهای آلاینده صادر شد و مسئولان این واحدها مکلف به رعایت شاخص ها و استانداردهای محیط زیستی و رفع کامل آلودگی شدند. رئیس اداره محیط زیست تهران فعالیت این واحدها را در حوزه های مختلف اعم از صنعت، صنوف، واحدهای خدماتی و همچنین در زمینه نگهداری غیر مجاز حیات وحش توصیف کرد و گفت: بیشتر این واحدها با فعالیت خود، موجبات آلودگی آب و تهدید علیه بهداشت عمومی را فراهم کرده بودند. وی با اشاره به اینکه در صورت خودداری از همکاری برای رفع آلودگی و  انجام ندادن اقدام مثبت از سوی متصدیان مربوطه، موضوع از طریق مراجع قضائی تحت پیگیری قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: تعداد کل پرونده های حقوقی در دو ماه گذشته 31 پرونده بود که از این میان، 19 پرونده در حال رسیدگی به منظور صدور حکم هستند. برنا با بیان اینکه همچنین شش پرونده در مراجع قضائی مختومه شده است، گفت: برای پنج واحد متخلف، حکم مجرمیت صادر و یک واحد متخلف به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.