آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
صفحه آخر
۲۰

8 تیر

به نام تاریخ

با طی کردن امروز 101 روز از سال را پشت سرگذاشته ایم. یادی کنیم از هنرمندانی که امروز متولد شدند و امروز درگذشتند.

تولدها

منوچهر آذری: یکی از چهره های محبوب طنز ایران امروز 77 ساله می شود که قدیمی ترها او را با برنامه هایی مانند «صبح جمعه با شما» می شناسند. او از هنرکده هنرهای دراماتیک فن بیان هنرپیشگی و کارگردانی فارغ التحصیل شد و از مهدی فروغ و پرویز تاییدی اجرا را آموخت. از سال 1354 در رادیو کارش را آغاز کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم کارش را در حوزه برنامه های طنز ادامه داد. آذری همراه فرهنگ مهرپرور یکی از موفق ترین زوج های رادیویی کمدی را تشکیل داده بودند و به تلویزیون هم آمدند. او در فیلم هایی چون دیوار، عبور از غبار، دزد عروسک ها و در سریال هایی مانند آشپزباشی، پیامک از دیار باقی و هزاردستان هم بازی کرد.

ارفع اطرایی: مولف، پژوهشگر موسیقی سنتی ایران و نوزانده سنتور سال 1320 در چنین روزی به دنیا آمد. او در هنرستان موسیقی ملی تحصیل کرد و روح الله خالقی، حسین صبا، فرامز پایور و مصطفی کمال پورتراب از استادانش بودند. او در سال های فعالیتش نقش مهمی در معرفی ارزش های موسیقی سنتی ایران بخصوص ردیف ها و دستگاه های این موسیقی داشت و آثار هنرمندانی چون فرامرز پایور و حسین صبا را منتشر کرد . گفته می شود او نخستین زن مدرس موسیقی ایرانی است، به همین دلیل در دوازدهمین جشن خانه موسیقی از او به عنوان یکی از 9 زن هنرمند موسیقی ایران تجلیل شد. کتاب های فرهنگ موسیقی ایران، سنتور و ناظمی، دوازده مقام موسیقی ملی ایران و سازشناسی ایرانی از کتاب های اطرایی هستند.

ژان ژاک روسو: فیلسوف، نویسنده و آهنگساز سوئیسی هم امروز در سال 1712 متولد شده است. روسو زندگی پر فراز و نشیبی داشت و بارها در زندگی اش برای گذران زندگی مجبور شد موسیقی آموزش دهد یا مقاله هایی در روزنامه ها بدون نام بنویسد چون کتاب هایی چون «قرارداد اجتماعی» و «امیل» خشم دولتمردان فرانسه و هلند را به دنبال داشت و او مجبور شد به انگلستان برود. افکار روسو تاثیر زیادی بر هنرمندان و اندیشمندان معاصر گذاشت و یکی از راهگشایان انقلاب کبیر فرانسه بود. بحث پیرامون موسیقی مدرن، رساله ای درباره علم و هنر، نارسیس یا عاشق خود و اعترافات از کتاب های اوست. روسو سال 1778 درگذشت.نادر برهانی مرند نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر، محمدجواد آسمان شاعر، رویا زرین شاعر، محمد سرشار داستان نویس، کاوه شصتی شاعر، حسن شکربیگی شاعر، فهیمه غنی نژاد شاعر، سرور محمدی داستان نویس، محمدرضا مهدوی شاعر،

علیرضا رئیس شقاقی عکاس و حسن نیک نژاد از پیشکسوتان لابراتوار سینما هم امروز تولدشان را جشن می گیرند.

درگذشت ها

محمد حقوقی: امروز سالروز درگذشت شاعر و منتقد ادبی است که سال 88 در اصفهان درگذشت. او که متولد سال 1316 بود در دانشسرای عالی و نزد استادانی همچون جلال الدین همایی، محمد معین و پرویز ناتل خانلری تحصیل کرد و پس از پایان تحصیل همراه هوشنگ گلشیری، محمد کلباسی، فریدون مختاریان و جلیل دوستخواه نخستین هیات تحریریه گروه ادبی جنگ اصفهان را تشکیل دادند. او در مقاله هایی به آسیب شناسی شعر معاصر پرداخت و نقدهای ادبی در نقد آثار احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری و فروغ فرخزاد منتشر کرد.باقر صحرارودی بازیگر، حمید حمزه ابیازنی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر و رضا قلی خان هدایت شاعر، نویسنده و تاریخ نگار هم در چنین روزی درگذشتند.