آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
خبر
۸

معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد: آغاز پویش همگانی «من ماسک می زنم»

دنیای اقتصاد : معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک توسط همه مردم، از آغاز پویش همگانی با هشتگ (#من _ ماسک _ می زنم) در کشور خبر داد. ایرج حریرچی روز گذشته دریک نشست خبری با بیان اینکه رعایت فاصله فیزیکی در حد 85 درصد، استفاده از ماسک به میزان 80 درصد و پوشش محافظ چشم به میزان 78 درصد میزان انتقال ویروس را کاهش می دهد، از مردم خواست با هر دیدگاه و نظری، دراین زمینه همراهی و همکاری کنند. به گفته حریرچی استفاده از ماسک به صورت معمولی 85 درصد احتمال انتقال ویروس را کم می کند. درهمین حال قرار است امروز درباره اجباری شدن ماسک در ستاد مقابله با کرونا تصمیم گیری شود.

پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور، روز پنج شنبه در نشست روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا با بیان اینکه در حال ورود به مرحله دیگری از مقابله با کرونا هستیم، الزام همگانی به استفاده از ماسک و اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی را اقدامی ناگزیر اعلام کرده بود. او همچنین ابراز امیدواری کرده بود که با همراهی مردم نیازی به اعمال جریمه و استفاده از رفتارهای قهری برای استفاده از ماسک در کشور وجود نداشته باشد.ایران در حالی به سمت استفاده اجباری از ماسک روی می آورد که براساس نتایج تحقیقات، زدن ماسک روشی موثر در کاهش انتقال کووید-19 است، به همین دلیل تعداد زیادی از کشورها استفاده از ماسک را در فضاهای عمومی از ماه ها پیش اجباری کرده اند و تخلف از آن مشمول جریمه می شود. روز گذشته ایرج حریرچی نیز اعلام کرد در برخی کشورهای همسایه از جمله ترکیه استفاده از ماسک در خارج از خانه اجباری است و جریمه های سنگین دارد.ونزوئلا جزو اولین کشورهایی بود که در ماه مارس استفاده اجباری از ماسک را اعلام کرد. ویتنام نیز زدن ماسک را در 16 مارس اجباری کرد. به گزارش «ایسنا» جمهوری چک اولین کشور اروپایی بود که زدن ماسک در سوپرمارکت ها، داروخانه ها و سیستم حمل ونقل عمومی را اجباری کرد و جریمه های سنگینی هم برای عدم رعایت آن در نظر گرفت. به دنبال آن بوسنی و هرزگووین، کلمبیا، امارات متحده عربی، کوبا و اتریش استفاده از ماسک را اجباری اعلام کردند.در ادامه این سختگیری ها برای مقابله با شیوع کرونا، مراکش نیز پوشیدن ماسک را در 7 آوریل اجباری کرد و مجازات زندان تا سه ماه و 1300 درهم جریمه (130 دلار) برای متخلفان اعمال شد. در حال حاضر به جز این کشورها زدن ماسک در ترکیه، کامرون، آرژانتین، لهستان، لوکزامبورگ، جامائیکا، بحرین، قطر، فرانسه، آلمان، اسپانیا، کره جنوبی، پاکستان و هندوراس اجباری است. در این میان انگلیس حدود یک ماه پیش استفاده از ماسک را در تاکسی ها اجباری کرد.

هر 33 ثانیه یک ایرانی کرونایی می شود

اما همزمان با اعلام آغاز پویش همگانی من ماسک می زنم درکشور، ایرج حریرچی گفت که هر 13 دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر 33 ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید-19 مبتلا می شود.وی تصریح کرد: از نظر تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت بیماری کووید-19 به ترتیب رتبه 40، 47 و 30 دنیا را با تعداد 121 مرگ در یک میلیون نفر داریم.به گزارش «ایرنا» معاون وزیر بهداشت گفت: هر فرد ناقل کرونا می تواند بدون فاصله گذاری اجتماعی 406 نفر را مبتلا کند، افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند و افرادی که آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می کنند ایمن هستند باید فاصله گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به 10 میلیون مبتلا و نیم میلیون فوتی در جهان زنگ خطر این بیماری را به صدا درآورده است.

حرکت به سمت ایمنی جمعی اشتباه است

حریرچی در پاسخ به پرسش «ایرنا» مبنی بر اینکه با توجه به اعلام ابتلای 40درصدی مردم در برخی استان ها به کرونا آیا رسیدن به احتمال ایمنی جمعی وجود دارد یا نه، گفت: جواب ساده به این پرسش این است که نمی دانیم، دنیا هم این را نمی داند. کشورهایی مثل سوئد به این سمت رفتند اما دچار شکست بدی شدند و عذرخواهی کردند.

وی افزود: حرکت به سمت ایمنی جمعی یا ایمنی رمه ای به صورت منفعلانه کاری اشتباه است و سیاست وزارت بهداشت نیست؛ زیرا اگر به این سمت برویم حتما تعداد فوتی ها و تعداد مبتلایان بدحال هم افزایش پیدا می کند. حریرچی درباره اعمال محدودیت های استانی نیز گفت: عمده موارد تصمیم گیری درباره محدودیت ها با مبنای شهرستانی با مکانیزم آسان و تدبیر استانداران با هماهنگی وزرا انجام می شود. برای برخی استان ها مجوزهای استانی و شهرستانی صادر شده است. ما در سطح کشور این موارد را اعلام نمی کنیم.وی ادامه داد: ایران با اینکه از لحاظ تعداد خالص موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ ناشی از کووید-19 به ترتیب رتبه 10 و 9 جهانی را دارد، اما از لحاظ تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه 47 و 30 دنیا با تعداد 2561 مورد ابتلا در یک میلیون نفر جمعیت و 121 مرگ در یک میلیون نفر جمعیت را دارد.

احتمال پاییز سخت تر

در همین حال روز گذشته سعید نمکی وزیر بهداشت در نود و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: امروز گرفتار مصیبتی به نام کرونا شده ایم که شاید در عرض دو قرن یک بار اتفاق بیفتد. کرونا یک بلای جهانی است و شاید پاییز سخت تری داشته باشیم و همپوشانی کووید-19 با آنفلوآنزا در پاییز اتفاق بیفتد. متاسفانه در حال حاضر جوانان هم با ویروس کرونا درگیر شده اند.

فوت 125 نفردیگر

ازسوی دیگر روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت از مثبت شدن تست کرونای 2هزار و 456 تن طی 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت که ازاین تعداد یک هزار و 139 مورد بستری شده اند. به گزارش «ایسنا» سیما سادات لاری گفت: مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 220 هزار و 180 نفر رسیده است. لاری همچنین گفت در طول 24 ساعت گذشته، 125 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 10 هزار و 364 نفر رسید. معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون 180 هزار و 661 نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین 2928 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

6 استان در وضعیت قرمز

وی همچنین با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به ویژه در تجمعات گفت: استان های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری به کووید-19 را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند.

5 استان در وضعیت هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: استان های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.