آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
جهان
۴

در پی افزایش نگرانی صهیونیست ها و امریکا از پاسخ فلسطین به اشغالگری های جدید

نتانیاهو فاز نخست اجرای طرح الحاق را تعدیل کرد

ندا آکیش

پس از هشدارهای مداوم سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و بسیاری از سازمان ها و نهادهای بین المللی درباره پیامدهای ناگوار اجرای طرح الحاق بخش هایی از کرانه باختری رود اردن به سرزمین های اشغالی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به واسطه پادشاه اردن پیامی برای رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ارسال کرد که در آن آمده بود، طرح الحاق تا حد زیادی کاهش یافته و دیگر این طرح در دره اردن اجرا نمی شود و فقط شامل دو یا سه شهرک صهیونیست نشین خواهد بود. این اقدام نتانیاهو اگرچه به نوعی یک عقب نشینی آشکار برای پرهیز از برخوردهای فلسطینیان است. اما از آنجا که به نوعی اجرای گام به گام طرح محسوب می شود، بعید است، فلسطینیان و جهان در مقابل آن سکوت کنند.

به گزارش تایمز اسرائیل، یوسی کوهن، رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) اواخر هفته گذشته در سفری به اردن در دیدار با ملک عبدالله، پادشاه این کشور، پیام نتانیاهو به محمود عباس را در اختیار شاه اردن گذاشت و از او خواست این پیام را به محمود عباس برساند. در این پیام بدون اشاره به جزئیات، آمده بود که نتانیاهو دیگر قصد اجرای طرح الحاق در دره اردن را ندارد و این طرح را به طور محدود و در حد سه شهرک اجرا می کند.

علی رغم سفر رئیس موساد به اردن برای جلب حمایت مقامات اردن، برخی منابع آگاه اعلام کردند، در صورت اجرای طرح الحاق، اردن واکنش جدی نشان خواهد داد و اخراج سفیر، تعلیق روابط و لغو توافق گازی گزینه های روی میز اردن خواهد بود.

در بین مقامات رژیم صهیونیستی هم اختلاف نظرهای جدی درباره نحوه اجرای طرح الحاق وجود دارد. اوایل ماه جاری میلادی عده ای از مقامات ارشد صهیونیستی در مصاحبه هایی با رسانه های عبری گفته بودند، اسرائیل باید در این مرحله تنها سه شهرک در داخل کرانه باختری را به اراضی اشغالی الحاق کند و فعلا از الحاق دره اردن یا دیگر مناطق شهرک نشین صرفنظر کند. کانال 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی هم روز پنجشنبه گزارش داد که مقامات امنیتی این رژیم بر سر چگونگی طرح الحاق دچار شکاف شده اند و روسای ارتش و موساد بر سر این موضوع بحث می کنند که آیا اجرای طرح الحاق منجر به بروز خشونت های جدی از سوی فلسطینی ها خواهد شد یا خیر.

جنبش مقاومت اسلامی حماس هم در اعتراض به طرح الحاق خواستار آغاز «گسترده ترین خیزش مردمی» از سوی فلسطینی ها شد و از رهبران فلسطینی دعوت کرد، یک نشست ملی برگزار کنند و در آن نشست درباره یک «راهبرد ملی فراگیر» برای مقابله با طرح الحاق به توافق برسند.