آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
رسانه: شبکه
۷
خبر

کارگروه تخصصی رسانه در شورای عالی مهارت تشکیل شد

هفتمین جلسه شورای راهبردی و سیاستگذاری شورای عالی مهارت برگزار شد. این جلسه بنا به پیشنهاد مهدی خلجی، دبیر کارگروه مهارت آموزی سیما و با تصمیم شورای عالی مهارت کارگروه تخصصی رسانه آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سیما، این کارگروه که با محوریت شبکه آموزش سیما راه اندازی شده به تولید و سیاستگذاری برنامه هایی با محوریت فرهنگ مهارت آموزی، توجه و ترغیب جامعه و خانواده ها به سمت آموزش های مهارتی خواهد پرداخت.

شبکه آموزش قرار است در راستای مهارت آموزی مسابقه بزرگی به نام «هفتاد و هفت ساعت» (سرزمین مهارت) را به  تهیه کنندگی سعید ابوطالب تولید و پخش کند.

«77 ساعت» یک مسابقه مهارتی است که دو بخش میدانی و استودیویی دارد. در این مسابقه که در ژانر رئالیتی شو ساخته می شود، فراخوانی منتشر شده و از جوانانی که مهارت های فنی و کاربردی دارند دعوت می شود.

در ادامه بعد از گزینش گروه ها سه شب و چهار روز کامل در مسابقه حاضر می شوند و باید فعالیت های مهارتی انجام دهند. اتفاقی که با عملیاتی مثل کوهنوردی، قایقرانی، پاراموتور و... همراه است، اقداماتی که قبل تر در مجموعه رالی ایرانی و هفت روز و هفت ساعت هم رخ داده بود. در واقع علاوه بر فعالیت های ماجراجویانه، عملیات مهارتی هم بخش دیگری از این مسابقه را شکل داده است. در این بخش هم شرکت کنندگان باید بتوانند در کارگاه و فضای باز، نجاری و آهنگری کنند، احتمالا یک خانه بسازند، ماشین تعمیر کنند و برای خودشان جان پناهی بسازند. درواقع از انواع مهارت های فردی که در لیست مهارت های بین المللی هم مطرح است، حدود نیمی از آن را در این برنامه می بینیم.

بنا بر این گزارش، شورای عالی مهارت به عنوان نهاد ملی به ریاست معاون اول رئیس جمهور، بدون ایجاد تشکیلاتی جدید با نقش سیاستگذاری در چارچوب اسناد بالادستی، برنامه ریزی کلان، تنظیم گری، تضمین کیفیت، طراحی و نظارت در اجرای نظام صلاحیت حرفه ای و نظارت بر آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی تشکیل می شود.

ایجاد هماهنگی و نظارت بر تخصیص منابع و تسهیلات به دستگاه های مجری و نیز بررسی پیشنهاد اصلاح ساختارها، بازنگری در قوانین، مقررات مرتبط با آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی نیز از وظایف این شوراست. تصویب استانداردهای آموزش، ارزشیابی، شایستگی و همچنین ساز و کارهای لازم جهت مشارکت بهره برداران در تمامی مراحل و فرآیندهای آموزشی و تربیتی نیز توسط این شورا انجام خواهد شد.

گفتنی است رئیس شورای عالی مهارت آموزی معاون اول رئیس جهمور است.