آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اخبار کشور
۱۱
خوان حکمت

فرمان جنگ با مستکبران ناقض عهد و پیمان

اگر درقضیه غزه، نصیحت، سفارش، مسائل بین الملل و این عناوینی که متاسفانه الفاظ بی محتواست؛ مانند حقوق بشر هیچ اثر نمی کند، برای این است که این ابزار به دست کسی است که به طرف سقوط دارد حرکت می کند؛ لذا از هر سنگی سخت تر است، از هر گیاهی پست تر است و از هر شیطانی درنده تر و پست تر است.

ذات اقدس اله به رسول خود فرمود تو اسرائیلی ها را درست نمی شناسی و من به تو می گویم، فعل «لا تزال» را برای چیزهایی که مفید استمرار باشد به کار می برند، فرمود: «لا تزال تطلع علی‏ خائنه منهم؛ تو همواره بر خیانتی از آنان آگاه می شوی»؛(1) اینها هر روز در برابر پیغمبر دارند نقشه می کشند، فرمود بدان با چنین دشمنی روبرو هستی، او که نصیحت پذیر نیست و هر روز هم دارد نقشه می کشد؛ الآن آتش بس بلافاصله نقض، هیچ نباید توقع داشت که او مثلا عاطفه ای، رحمی، عقلی، درایتی، هوشی، انصافی و تعهدی داشته باشد؛ مشرکان هم همین طور بودند و اینها هم از همان قبیل هستند، فرمود: «در باره هیچ مومنی مراعات خویشاوندی و پیمانی را نمی کنند و آنان همان تجاوزکارانند.»(2)

فرمان قرآن برای مبارزه با دشمنان ناقض عهد

اینکه فرمود من می گویم با اینها بجنگید، نه برای اینکه اینها کافر هستند، انسان با بسیاری از کفار می تواند رابطه مسالمت آمیز داشته باشد؛ در آیه هفت و هشت سوره مبارکه «ممتحنه» هم همین بیان هست، فرمود: «خدا شما را از نیکی کردن و رعایت عدالت نسبت به کسانی که در راه دین با شما پیکار نکردند و از خانه و دیارتان بیرون نراندند نهی نمی کند؛ چرا که خداوند عدالت پیشگان را دوست دارد.» فرمود ما نمی گوییم با کافر رابطه نداشته باشید، با کافری که مزاحم شما نیست رابطه داشته باشید؛ اما با مستکبر رابطه نداشته باشید، نه برای اینکه کافر است و نه برای اینکه مومن نیست «فقاتلوا ائمه الکفر إنهم لا ایمان لهم؛ با سردمداران کفر بجنگید، زیرا آنان پایبند هیچ پیمانی نیستند»(3) نه «لا ایمان لهم»، چون هیچ قطعنامه ای، هیچ پیوندی، هیچ کنوانسیونی، هیچ میثاق بین المللی، هیچ چیزی برای آنها محترم نیست، نه چون کافر هستند، خیلی از کفار می باشند که زندگی مسالمت آمیزی با مسلمانان دارند. نفرمود «فقاتلوا ائمه الکفر إنهم لا ایمان لهم»، فرمود: «إنهم لا ایمان لهم»؛ چون به هیچ سوگند، عهدنامه، میثاق، قطعنامه و هیچ چیزی ملتزم نیستند.

ما الآن با دو خطر «جهل» و «دشمن» روبرو هستیم. اگر از ما کسی بگوید که خدای ناکرده فارغ التحصیل است، همین اولین روز سقوط اوست. اولا تا نفس می کشیم به دنبال سواد و علم باید باشیم، اگر این شد، فناوری برای ما خیلی آسان است؛ این وظیفه همه ماست، چه حوزوی و چه دانشگاهی، دوم هم بدانیم با چه کسی روبرو هستیم، نه با کافر روبرو هستیم و نه با «لا ایمان له» روبرو هستیم بلکه با «لا ایمان لهم» روبرو هستیم، شما کدام قطعنامه را تصویب کردید که او امضا کرد؟! اینکه گرگ نیست، این «اضل من السبع» است؛ اینکه سنگ نیست، این «اشد قسوه» است.

چرا انسان از فرشته بالاتر می شود؟! برای اینکه سرمایه ای دارد که فرشته ندارد، چرا انسان از سنگ پست تر می شود؟ برای اینکه سرمایه و قوتی دارد که سنگ ندارد، این در انسان هست؛ چنین موجودی از صفر شروع می کند به صد می رسد و ما با این روبرو هستیم. بنابراین هم وظیفه ما این است که عالم بشویم، هم وظیفه ما این است که دشمن را بشناسیم، کسی که «لا ایمان لهم» را بشناسیم.

دموکراسی توخالی غربی ها

اینکه منتظر باشیم که سازمان ملل و مانند آن به داد ما برسد، این صحیح نیست. اینها که می بینید دم از دموکراسی و مانند آن می زنند از بس آدم کشتند خسته شدند. در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم هفتاد یا هشتاد میلیون را کشتند، همین ها کشتند ما که نکشتیم. الآن جمعیت به هفت میلیارد رسیده، آن وقت که آنقدر نبود، هفتاد یا هشتاد میلیون در آن وقت خیلی بود، از بس کشتند، دیگر جایی آرام نمانده نبود، در کمتر از پنجاه سال جنگ جهانی اول و دوم را راه اندازی کردند و تقریبا هفتاد هشتاد میلیون نفر را کشتند. از بس آدم کشتند خسته شدند که حالا دم از دموکراسی می زنند، ما با اینها روبرو هستیم.

ضرورت رصد اتاق فکر دشمنان

حضرت امیر(ع) یک بیان نورانی در جنگ دارد؛ پرچم جنگ جمل را به دست پسرش ابن حنفیه داد و فرمود تو در جنگ مواظب باش، همه سربازها که برای کشتن تو نیامدند تو با یک سرباز روبرو هستی، حواست جمع باشد که اتاق جنگ و اتاق فکر کجاست. حضرت دو بیان دارد: یکی اینکه نترس و با یک نفر جنگ کن، برای اینکه همه که با تو کار ندارند و دوم که اساسی است فرمود: «ارم‏ ببصرک‏ اقصی‏ القوم»(چشمت را به دورترین صفوف دشمن بدوز)؛(4) اتاق جنگ شام را ببین که چه کسی آنجا دستور می دهد؟ شما غزه را نبینید، آن حرف های اوباما و مانند اوباما را ببینید، ما با آنها روبرو هستیم.

محرومیت، رهاورد بی توجهی به میراث امام (ره)

همه ما واقعا باید احساس وظیفه کنیم، احساس مسئولیت کنیم، راه باز است و این راه را امام و شهدا که حشرشان با انبیا و اولیای الهی باشد برای ما باز کردند.آن که همه علوم به دست اوست به ما گفت مناجات کنید و این کشور هم که دارای شناسنامه است، مردان بزرگ از این سرزمین برخاستند و آن روزی هم که دست ما خالی بود، امام و شهدا دیگران را از این مملکت طرد کردند، پس همه چیز ممکن است. الآن اگر خدای ناکرده ما نتوانیم آن نام امام، یاد امام، روش امام، خوی امام، خلق امام، فکر امام، کتاب امام و تصویر امام را حفظ کنیم، ممکن است محرومیت همراه ما بیاید.

 بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله)

در جلسه درس اخلاق؛ 23/5/93

مرکز اطلاع رسانی اسرا

1.مائده، 13 .

2. توبه، 10.

3. توبه، 12.

4. نهج البلاغه، خطبه11.

خوان حکمت روزهای یک شنبه منتشر می شود.