آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
رسانه
۵

درآمد تبلیغاتی ستاره های فوتبال جهان از اینستاگرام چقدر است؟

شاخ های واقعا شاخ!

یگانه عصاری

چند ماه قبل خبری منتشر شد که شاید خیلی ها از خواندن آن تعجب کردند و برای خیلی دیگر که خود را به اشتباه شاخ مجازی می دانند، جایی برای تعجب نداشت. درآمد رونالدو، ستاره پرتغالی تیم فوتبال یوونتوس از محل انتشار پیام های تبلیغاتی در صفحه شخصی اش در اینستاگرام از حقوقی که از این تیم می گیرد، به مراتب بیشتر است. شاید سوال کنید این به مراتب یعنی دقیقا چقدر؟ حدود 13 میلیون یورو فقط برای دو ماه آن هم تا چند ماه پیش! بر همین اساس رسانه های خارجی بر مبنای میزان موفق تر بودن ستاره های فوتبال، بررسی کرده اند که در سال 2020 چه کسی بالاترین درآمد را از شبکه های مجازی اش خواهد داشت. هدف آنها از این بررسی رسیدن به یک جمله بود. شاخ مجازی واقعی کسی است که برای درآمدش تلاش هم کرده است!

آقای رونالدو

در میان تمام کاربران اینستاگرام، کریستیانو رونالدو، با 224میلیون نفر دنبال کننده، پرطرفدارترین شخص است. او 69میلیون نفر بیشتر از حریف قدرش یعنی مسی با 155 میلیون دنبال کننده، فالوور دارد و تنها از سال 2016 به بعد بیش از صدمیلیون نفر به تعداد دنبال کنندگان رونالدو اضافه شده اند که همین موضوع سبب شد، او به صدر رده بندی پرطرفدارترین افراد در اینستاگرام صعود کند. طبق اعلام سایت The Team درآمدهایی که مهاجم پرتغالی تیم فوتبال یوونتوس از انتشار پیام های تبلیغاتی در صفحه شخصی اش کسب می کند، از حقوقی که از یوونتوس می گیرد، بیشتر است.

راز موفقیت؟

لوئیز کوریا، مسوول امور بازرگانی و عقد قراردادهای تبلیغاتی کریستیانو رونالدو در گفت و گو با نشریه اکیپ فرانسه با اعلام میزان درآمدهای این ستاره پرتغالی، استراتژی کسب درآمد توسط این بازیکن پرتغالی در شبکه های اجتماعی را توضیح داد که یکی از آنها انتشار پیام ها به صورت روزانه با زیرنویس هایی به زبان های انگلیسی، پرتغالی یا ایتالیایی بسته به محتوای آنها بوده است. او گفت: ما تلاش می کنیم در انتشار تصاویر مرتبط با فوتبال، تصاویر شخصی تر و تصاویر تبلیغاتی تعادل را برقرار کنیم. رونالدو، فوق ستاره ای است که نمی توان گفت تنها از چند کشور خاص طرفدار دارد و او باید حواسش را به همه چیز جمع کند تا محبوب باقی بماند. براساس گزارش فوربس، رونالدو همچنین با بهترین برندها در سراسر جهان قرارداد دارد و میزان درآمد این بازیکن از هر پست اینستاگرامی به 975 هزار دلار می رسد.

5 رتبه اول درآمد اینستاگرام

در سال جاری میلادی تعداد  دنبال کننده های برخی بازیکنان فوتبال افزایش پیدا کرده و این مساله در درآمد این بازیکنان از اینستاگرام نیز بی تاثیر نیست. این اسامی، نام پردرآمدترین بازیکنان فوتبال جهان از اینستاگرام است. در صدر فهرست، دو نام مطرح کریستیانو رونالدو و لیونل مسی قرار گرفته. دیوید بکام که در رتبه سوم نشسته، بازیکن فوتبال بازنشسته با درآمد سالانه357میلیونا دلار از این شبکه اجتماعی است. نفر چهارم نیمار با 139 میلیون بازدیدکننده و نفر پنجم زلاتان ابراهیموویچ است که طبق برآورد حدود هفت میلیون دلار از اینستاگرام درآمد دارد. اسامی دیگری مانند رونالدینیو، لوئیس سوارز، سرخیو راموس، آندرس اینیستا، دیبالا، گریزمن و.. نیز در این لیست قرار دارند.

از بکام تا زلاتان

لیونل مسی که تا امروز جوایز زیادی را برنده شده، پس از رونالدو توانسته درآمد بالایی از اینستاگرام نیز داشته باشد. لیونل مسی از هر پست در این شبکه اجتماعی درآمدی برابر با 648 هزار دلار دارد. مسی مانند رونالدو با شرکت های زیادی همکاری دارد که برای مثال می توان به آدیداس و Jacob & Co و  اشاره کرد. دیوید بکام در سال 2019 از هر پست اینستاگرامی درآمدی برابر با 357 هزار دلار داشته است. حالا اما آیا کسی منکر می شود که اینستاگرام نیز به عنوان یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی جهان، باعث افزایش طرفداران و ارتباط نزدیک تر مردم با فوتبال شده است؟

شاخ مجازی جزیره

شاید برایتان عجیب باشد که دنی سبایوس، بازیکن رئال مادرید که به طور قرضی در آرسنال توپ می زند و جایگاه ثابتی هم در تیم میکل آرتتا ندارد، جزو پردرآمدترین بازیکنان لیگ برتر از اینستاگرام است. سبایوس تا اینجای فصل از راه انتشار پست و استوری تبلیغاتی، 101 هزار پوند پول به جیب زده است. او به طور هفتگی از طریق اینستاگرامش بیش از 2900 هزار پوند درآمد کسب می کند که برای بازیکنی در جایگاه او رقم قابل توجهی به حساب می آید. تعداد دنبال کننده های او نزدیک به دو میلیون است. دومین گزینه، بازیکن منچستریونایتد است که از قضا او هم خیلی مورد توجه مردم نیست. آندرس پریرا در فضای اینستاگرام تا الان نزدیک به صد هزار پوند درآمد داشته که 2725 پوند در هفته به حسابش واریز می شود. در این بین بازیکنان یونایتد ظاهرا فعالیت تبلیغاتی بیشتری در فضای مجازی دارند. برندون ویلیامز که نفر ششم فهرست برترین های اینستاگرام به لحاظ درآمد است، تا الان 66 هزار پوند از اینستاگرام پول کسب کرده  و هری مگوایر هم با تبلیغات در اینستاگرامش نزدیک به 55 هزار پوند پول جمع کرده است.

چرا این گزارش ها مهم است؟

پس از این رتبه بندی ها و اعلام پردرآمدترین های مجازی و همچنین پس از پویش پر استقبال و گسترده «احمق ها را معروف نکنیم» که با استقبال عجیبی در همین اینستاگرام مواجه شد، این گزارش های منتشرشده شاید حکایاتی دیگر هم داشته باشند. تمامی این افراد، آدم های موفقی هستند که ابتدا در فضای واقعی و جهان حقیقی معروف هستند و بعد شاخ های مجازی هستند! آنها هیچ هویت جعلی ای ندارند و پولی که از اینستاگرام شان درمی آورند، براساس هویت واقعی و تلاش اولیه شان برای موفق تر بودن است و لاغیر. اتفاقی که در کشور ما شاید برعکس باشد! افراد بسیاری ابتدا با هویت های جعلی یا حقیقی، شاخ مجازی می شوند، به وسیله اتفاق های عجیب و غریب و حتی ناشایست معروف و افراد بسیاری هم ناخواسته یا کاملا آگاهانه اسیر بازی آنها می شوند، بعد هویت واقعی شان فاش می شود، اتفاقی که شاید هم نیفتد اما دنبال کننده هایشان میلیونی و میلیونی تر می شود و کار به جایی می رسد که خدا را هم بنده نیستند. نمونه هایش را خودتان می دانید!