آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
سیاست
۲
گزارش روز

رییس جمهوری سال سخت 99 را با سال تلخ 60 و زمان ترور شهید بهشتی مقایسه کرد

ترور سیاسی دیروز، ترور اقتصادی امروز

«آن قدر آن حادثه مهم بود که مخالفان ما و ضدانقلاب فکر می کردند توانستند ضربه نهایی را به نظام وارد کنند. گفتند که مجلس شورای اسلامی دیگر اکثریت پیدا نمی کند و در این شرایط رییس جمهوری هم عزل شده بود با این شرایطی که درست شده و اصلا شرایط انتخابات به وجود نمی آید. یک چیزی در ذهن شان بود که این ضربه، ضربه نهایی است.» حادثه ای که حسن روحانی، سخنرانی روز یکشنبه خود را با آن آغاز کرد، اتفاقی مربوط به 33 سال پیش است؛ ترور آیت الله سیدمحمد بهشتی و 72 تن از یاران. اگرچه یک روز از سالگرد این ترور گذشته و جلسه ای که رییس جمهوری در آن حضور داشت و سخنرانی کرد، ستاد ملی مدیریت کرونا بود، اما حسن روحانی در سخنرانی دیروز که انتظار می رفت تنها با محوریت کرونا و تبعات اقتصادی اش باشد، با یادآوری حوادث و ترورهای تلخ دهه 60 خط آشنا و مشترک میان آن سال با امروز را ترسیم کرد. سال دشوار 60 که رییس جمهوری آن را سخت ترین سال امنیتی توصیف کرده و هنوز یادآور وحشت ترورهاست، با سال 99 که سخت ترین سال فشار اقتصادی پس از انقلاب است و تلفیقی از یک بیماری عالم گیر که تروریسم اقتصادی آن را رقم زده است.

ایران پر از «بهشتی»

آشنایی حسن روحانی با آیت الله شهید بهشتی به دهه 40 بازمی گردد. همان طور که خود نیز 3 سال پیش از این در سالروز شهادت بهشتی نحوه آشنایی اش با این روحانی موثر در انقلاب را روایت کرد و از قضا قطعه عکسی قدیمی از همان سال ها در اینستاگرامش به اشتراک گذاشت. روحانی آن زمان تازه عازم قم شده و در مدرسه علوی با مدیریت بهشتی درس می خواند؛ مدرسه ای که به گفته روحانی از برنامه درسی نوینی پیروی می کرد. روحانی همان سال در صفحه اینستاگرامش نوشت که «رفتار و سبک برخورد» شهید بهشتی جذبش کرده است، «نظم، ابهت، شیک پوشی، آستین های اتو زده عبا، کفش به جای نعلین، تن صدای تاثیرگذار و...» ویژگی هایی بود که این روحانی تحصیلکرده و دنیادیده را برای حسن روحانی جذاب کرد و بعدها به پیشنهاد او راهی انگلیس شد تا شاید هم تحصیل را ادامه دهد و شاید هم راه الگویش بهشتی را. شاید از همین رو است که در چند روز اخیر حسن روحانی چند باری به بهشتی و فاجعه ترور و محروم شدن انقلاب از حضورش اشاره کرده است. رییس جمهوری دیروز هم در ستاد ملی مدیریت کرونا ابتدا از سختی سال 60 گفت. 

او روایت کرد: «چه به لحاظ امنیت داخلی و چه به لحاظ امنیت ملی یعنی از یک طرف هجمه عراق بود که از سال 59 شروع شده بود از 31 شهریورماه، از یک طرف هجمه منافقین در داخل بود که از 31 خردادماه شروع شده بود؛ این شرایطی بود که قبلا سابقه ای برای آن در این حد نداشتیم الان هم بعد از سال 60 به لحاظ امنیتی نظیر آن سال را نداریم.» ترور شهید بهشتی شاید یکی از مهم ترین اتفاقات آن سال بود که روحانی آن را این گونه توصیف کرد: «امام(ره) با آن توان و بیان قوی شان و بعد هم همه مردم، واقعا 7 تیر کشور را عوض کرد، اصلا همه مردم یک حالت دیگری پیدا کردند این کلمه «ایران پر از بهشتی است» که شعار همه مردم سراسر کشور در آن روز بود و در تشییع جنازه آن بزرگوار یک تحول عظیم و بزرگی به وجود آورد و در آن ایام یک مثلث شوم خطرناکی به لحاظ امنیتی بالای سر کشور ما بود که امریکایی ها، صدام و منافقین بودند. کشورهای دیگری هم بودند البته، اما به طور عمده این مثلث شوم بود که کشور را دچار مشکلات عظیم کرد.»

رییس جمهوری البته این شرایط سخت امنیتی را با شرایط دشوار اقتصادی امروز هم مطابقت داد و گفت: «سال 1360 سخت ترین سال به لحاظ امنیتی برای ما بود. سال 1399 سخت ترین سال کشور به لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالم گیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده است. یعنی همین طور که مساله امنیتی سال 60 گفتم نظیرش را کمتر در تاریخ کشورمان پیدا کنید. به لحاظ فشار اقتصادی، فشاری که از سال 97 آغاز شد، در سال 98 بیشتر شد و در سال 99 هم بیشتر می شود.»

وقت دعوای قوای سه گانه نیست

رییس جمهوری در ادامه تشریح کرد که چطور این سال سخت برای همه فراگیر شده و برای نمونه امریکا بدون هیچ تحریمی افزایش بیکاری داشته یا خروج سرمایه برای برخی کشورهای آسیایی و غیر آسیایی اتفاق افتاده است یا حتی کشورهای اروپایی مجبور به استقراض شده اند. او با استناد به این مصایب اقتصادی جهانی تاکید کرد که باید داخل کشور همه چیز را با تکیه بر اتحاد برطرف کرد، چراکه الان وقت دعوای مجلس و دولت و قوه قضاییه نیست. حسن روحانی در ادامه با یادآوری این نکته که باید به شرایط زیست با کرونا عادت کنیم، افزود: «براساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا ماسک را دیگر الزامی می دانیم، از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود و از 15 تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دو مرتبه تمدید کنیم.» همچنین استان هایی با وضعیت قرمز می توانند اعمال محدودیت یک هفته ای را پیشنهاد دهند که با هماهنگی اجرایی شود. از دیگر مقررات این ستاد که به دلیل شیوع کرونا و تاثیر آن بر شرایط اقتصادی صورت گرفته نیز در مورد نرخ اجاره بهای مسکن بود. بر این اساس اضافه اجاره بها، نسبت به سال قبل در تهران 25درصد و در کلانشهرها از 20درصد و در بقیه شهرها 15درصد نمی تواند بیشتر شود.

حمله به روحانی با اسم رمز «داماد رییس جمهوری»

اگرچه حسن روحانی در قامت ریاست جمهوری همواره بر «اتحاد» تاکید دارد و در کمتر سخنرانی و اظهارنظری است که بر تعامل دولت، مجلس و قوه قضاییه و همه نهادها تاکید نکند، اما مخالفان دولت در این وانفسای اقتصادی و بحران سلامت هم دست از حاشیه سازی برنمی دارند. خبرگزاری فارس به عنوان یکی از جدی ترین مخالفان دولت حسن روحانی دیروز در بخش سیاسی خود ادعایی در مورد داماد رییس جمهوری مطرح کرد که صحت و سقم آن مشخص نیست. این خبرگزاری مدعی شد که کامبیز مهدی زاده، داماد رییس جمهوری به دنبال استخدام در پژوهشگاه صنعت نفت است و گزارش داد که این اقدام پس از نگارش نامه یکی از اعضای هیات دولت در 13 خردادماه به جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفته و در این نامه، بر سپری شدن مراحل استخدام تاکید شده است. کامبیز مهدی زاده دانش آموخته مقطع دکترای زمین شناسی (گرایش سنگ رسوب و رسوب شناسی) است و در جریان انتخابات مجلس یازدهم از حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو کاندیدا شده بود که در نهایت رد صلاحیت شد. هنوز هیچ مقام دولتی نسبت به این خبر واکنش نشان نداده است.