آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
سیاست
۳
بازتاب

ضرغامی 2 روز پس از «استعفای عارف» از احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات آتی خبر داد: به پیچیدگی پازل «پاستور 1400»

استعفای جمعه گذشته محمدرضا عارف از ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که متعاقبا در مطبوعات چاپ صبح شنبه بازتابی قابل توجه داشت، نام او را بیش از پیش به عنوان یکی از گزینه های احتمالی کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر سر زبان ها انداخت و جالب آنکه جلال میرزایی، رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس دهم همان زمان در گفت وگویی با «اعتماد»، این احتمال درباره نامزدی عارف را تایید و تاکید کرد که احتمالا استعفای عارف به حضور او در انتخابات 1400 بی ارتباط نیست. استعفایی که 4 ماه پیش از این در اسفندماه 98 و بلافاصله پس از برگزاری انتخابات مجلس یازدهم تحویل یکی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری شده و حتی چندی بعد در یکی از جلسات این شورای عالی مطرح شده بود اما نه تنها تا ابتدای هفته جاری رسانه ای نشد، بلکه دست کم یک نوبت در این بازه زمانی 4 ماهه از جانب دفتر بنیاد ایرانیان تکذیب شد. با این همه در حالی به نظر می رسد باید از هم اکنون عارف را یکی از گزینه های احتمالی 1400 به حساب بیاوریم که جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران و عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی دیروز به خبرگزاری برنا گفته که اصلاح طلبان هنوز درباره هیچ گزینه ای به جمع بندی نرسیده اند. آن هم در حالی که عارف همان زمان، یکی از دو دلیل عمده خود برای این استعفا را فعالیت موازی برخی شوراهای مشورتی عنوان کرده بود.

اما این تنها اصلاح طلبان نیستند که حدود یک سال مانده به برگزاری این انتخابات سرنوشت ساز، درباره کاندیدای اصلی خود به اجماع دست نیافته اند. چرا که در اردوگاه رقیب هم هر روز یکی از اصولگرایان از عزم خود برای کاندیداتوری برای تصاحب «پاستور 1400» سخن می گوید و حالا عزت الله ضرغامی، رییس پیشین صداوسیما که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پیشین هم وارد گود رقابت شد و در ادامه به نفع دیگر کاندیدای این جناح کناره گیری کرد، دیروز گفته «اگر درمورد انتخابات 1400 احساس وظیفه کنم، کاندیدا خواهم شد»، چرا که خود را «سرباز نظام» می دانم و «اگر بگویند ریاست صدا و سیما را برعهده بگیر، می آیم.» اشاره ای به زمانی در حدود 15 سال پیش که با حکم رهبری برای یک دهه از 83 تا 93 در راس این سازمان فعالیت کرد.

حالا با این اعلام نظر ضرغامی درباره احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده و استعفای ابتدای هفته عارف از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، نه تنها از پیچیدگی های «پازل پاستور 1400» کاسته نشده، بلکه عملا بر این پیچیدگی ها افزوده شده است. چرا که به فهرست بلندبالای کاندیداهای احتمالی چپ و راست انتخابات پیش رو، دو نام دیگر نیز اضافه شده است. البته هم عارف و هم ضرغامی تا پیش از این هم، ازجمله گزینه های احتمالی بودند اما شاید با آنچه در این چند روز رقم خورد، باید بپذیریم که حضورشان جدی تر از پیش خواهد بود.