آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
جهان
۴
گزارش روز

چالش ترامپ در «میدان نبرد»

محمدحسین لطف الهی

آخرین نظرسنجی های انتخاباتی نشان می دهد دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در ایالت های سرنوشت ساز وضعیت خوبی ندارد. انتخابات امریکا به طور سنتی در شرایطی برگزار می شود که پیروزی یا شکست کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه در بسیاری از ایالت ها از چندماه قبل از موعد انتخابات روشن می شود و برنده نهایی را ایالت هایی تعیین می کنند که رای آنها از پیش مشخص نیست. این ایالت ها که اصطلاحا «میدان نبرد» خوانده می شوند، ایالت هایی هستند که رای شان بیش از باقی ایالت ها میان دموکرات ها و جمهوری خواهان در رفت و آمد است و نامزدها برای تبلیغات در آنجا سرمایه گذاری بیشتری می کنند.به نوشته پایگاه خبری هیل، جو بایدن کاندیدای دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در 4 ایالت از مجموع 6 ایالت اصلی که عموما نتیجه آنها سرنوشت پیروز نهایی انتخابات را مشخص می کند، پیشتاز است. در دو ایالت «آیووا» و «اوهایو» که هنوز رقابت های انتخاباتی به طور جدی آغاز نشده و خبری از برگزاری کارزارهای دو کاندیدا هم نبوده، جمهوری خواهان در وضعیت خوبی قرار دارند و احتمال پیروزی ترامپ در این دو ایالت مطرح است. همچنین در دو ایالت «تگزاس» و «جرجیا» که سالیان سال است دموکرات ها آرزو دارند آنها را به رنگ آبی (رنگ انتخاباتی حزب دموکرات) در بیاورند، رقابت تنگاتنگی میان بایدن و ترامپ در جریان دارد که نشان از وضعیت نه چندان مناسب ترامپ در حال حاضر است.

کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ از مدت ها پیش در تلاش است که بتواند آرای مردمی در ایالت هایی را که در سال 2016 با اختلاف اندکی به هیلاری کلینتون رای داده بودند - مینه سوتا، نیوهمپشایر و نیومکزیکو - از آن خود کند، اما شواهد حاکی از آن است که وضعیت در این ایالت ها چندان رقابتی نیست و در حال حاضر بایدن با اختلاف پیشتاز است.

هرچند راه دور و درازی تا زمان برگزاری انتخابات امریکا باقی مانده و در 4 ماه پیش رو امکان وقوع تغییرات بسیاری وجود دارد، اما وضعیت کنونی زنگ هشدار را برای جمهوری خواهان به صدا درآورده است. در ادامه نگاهی می اندازیم به وضعیت نظرسنجی های انتخاباتی در 6 ایالتی که می توانند نقش موثری در تعیین رییس جمهور آینده ایالات متحده ایفا کنند.

6 ایالت تعیین کننده

بر اساس گزارش «Real Clear politics» از میانگین نظرسنجی هایی که در روزهای اخیر برگزار شده، تاکنون در ایالت های فلوریدا، ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا بایدن با حداقل 6 درصد برتری در مقابل ترامپ پیشتاز است و در دو ایالت کارولینای شمالی و آریزونا اختلاف بسیار اندکی میان آرای دو کاندیدا وجود دارد. این در حالی است که در هر 6 ایالت مذکور ترامپ توانسته بود در سال 2016 پیروز شود و این 6 ایالت نقش مهمی در پیروزی او مقابل هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ایفا کردند.

فلوریدا یکی از ایالت هایی است که با تعیین سرنوشت 29 رای الکترال کالج می تواند نقش مهمی در پیروزی کاندیداها داشته باشد. بر اساس نظرسنجی «فاکس نیوز» در شرایط کنونی بایدن توانسته با 9 درصد برتری در مقابل ترامپ در این ایالت پیش بیفتد که همین مساله نگرانی جدی دموکرات ها را در پی داشته است؛ چراکه در اغلب انتخابات آرای کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه در این ایالت تفاوت حداکثر یک الی 2 درصدی دارد و برتری 9 درصدی بایدن به معنای شانس بسیار کم ترامپ برای پیروزی در فلوریداست. پایگاه خبری هیل در این باره نوشته است که اگر ترامپ در فلوریدا شکست بخورد، هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد.

در ویسکانسین نیز اوضاع به نفع ترامپ نیست. دموکرات ها که کار سختی برای پیروزی در این ایالت با اکثریت سفیدپوست پیش روی خود می دیدند اکنون بر اساس میانگین نظرسنجی های «Real Clear politics» با 8 درصد پیشتازند و می توانند امیدوار باشند اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، ایالت حساس ویسکانسین را نیز از آن خود خواهند کرد. بر اساس تحقیقات دانشگاه «Marquette» پس از اتفاقاتی که برای جورج فلوید رخ داد و اعتراضاتی که در پی آن شکل گرفت، ترامپ حدود 10 درصد از آرای خود را در میان جمهوری خواهان ویسکانسین از دست داده و همین کار را برای او سخت کرده است. جزییات نظرسنجی ها نشان می دهد در میان رای دهندگان جوان، زنان و اقلیت ها بایدن برتری محسوسی دارد، اما ترامپ همچنان روی پایگاه رای ثابت خود یعنی افراد مسن و سفیدپوستان اتکا کرده است. در پنسیلوانیا اوضاع جمهوری خواهان به مراتب بدتر است و نظرسنجی ها نشان می دهد ترامپ نه تنها در مجموع 10 درصد کمتر از بایدن رای خواهد آورد بلکه حتی در میان سفیدپوستان نیز با حدود 5 درصد اختلاف از معاون اول دولت باراک اوباما عقب افتاده است. در میشیگان نیز که ابتدا گمان می شد دموکرات ها به پیروزی قاطعی دست یابند، به رغم برتری نسبی بایدن اوضاع از نظر کارشناسان قابل پیش بینی نیست و آنها برتری 8.6 درصدی جو بایدن را تضمین کننده پیروزی او در این ایالت نمی دانند. با این وجود برخی نظرسنجی ها نظیر «EPIC-MRA» از برتری 16 درصدی بایدن صحبت می کنند که باعث تعجب شده است. اوضاع دو ایالت کارولینای شمالی و آریزونا به مراتب پیچیده تر است. در کارولینای شمالی در حالی که بایدن در میانگین نظرسنجی ها 3 درصد پیش تر است، اما دو نظرسنجی جدیدتر از برتری 3 درصدی ترامپ حکایت دارند. در آریزونا هم اختلاف اندک آرا به نفع بایدن شرایط را غیرقابل پیش بینی کرده و امکان چرخش آرا وجود دارد.

در دو ایالت آیووا و اوهایو ترامپ توانسته از رقیب خود پیشی بگیرد. این دو ایالت که از ابتدای امر گمان می رفت بدون تردید به ترامپ رای بدهند و پیروزی کاندیدای جمهوری خواه در آنها با اختلافی معنی دار تثبیت شود، اکنون از سوی کمپین بایدن هدف قرار گرفته شده اند و دموکرات ها تلاش دارند با صرف هزینه بسیار اوضاع را دگرگون کنند. در مقابل کمپین ترامپ نیز تلاش دارد برتری نه چندان محسوس خود در این دو ایالت را حفظ کند. 

نظرسنجی هایی که قطعی نیستند

بر اساس میانگین آخرین نظرسنجی هایی که در سطح ملی در ایالات متحده برگزار شده، در حال حاضر بایدن با 49.5 درصد در برابر ترامپ با 40.1 درصد پیشتاز است. همچنین 42 درصد رای دهندگان امریکایی معتقدند ترامپ عملکرد خوبی در عرصه مبارزه با بیکاری داشته و 54 درصد عملکرد او را ضعیف ارزیابی می کنند. بر اساس جمع بندی نهایی «Real Clear politics» تاکنون بایدن 222 رای الکترال کالج و ترامپ 125 رای الکترال کالج را به طور قطعی به خود اختصاص داده اند و سرنوشت 191 رای نیز نامعلوم است. دونالد ترامپ اما این نظرسنجی ها را قبول ندارد و آنها را به نوعی یادآور نتایجی می داند که در سال 2016 و پیش از انتخابات منتشر می شد. دونالد ترامپ، دوشنبه هفته گذشته در واکنش به نظرسنجی جدید سی ان ان که از پیشتازی 14 درصدی و حمایت 55 درصد رای دهندگان امریکایی از جو بایدن رقیبش در انتخابات حکایت داشت، در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «این نظرسنجی نیز همانند گزارش های «سی ان ان» جعلی است! این ارقام منتشر شده و بدتر از آن را در زمانی برای کلینتون حقه باز منتشر می شد». این بار دموکرات ها نیز با او هم عقیده اند و در روزهای اخیر باراک اوباما رییس جمهور پیشین این کشور در خصوص کافی نبودن تلاش دموکرات ها برای پیروزی در انتخابات هشدار داده و از آنها خواسته تا فریب نظرسنجی ها را نخورند.