آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
اقتصادی
۱۰

مدیر عامل آبفای تهران از افزایش کلر آب شرب برای مقابله با کرونا خبر داد : مصرف آب تهران رکورد تاریخی خود را شکست

گروه اقتصادی/ تهران یک رکورد دیگر را در کارنامه خود ثبت کرد. مصرف آب تهران روز شنبه به 3 میلیون و 700 هزار مترمکعب رسید که پیش بینی می شود در روزهای آتی به 4 میلیون مترمکعب نیز برسد و به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران، این ارقام رکورد بی سابقه ای در تاریخ صنعت آب تهران محسوب می شود.

گرمای هوا در این موضوع بی تاثیر نبوده اما با ورود کرونا معادلات استفاده از منابع آبی در کشور تغییر کرد، به طوری که محمدرضا بختیاری می گوید: از ابتدای اسفند با 25 درصد افزایش مصرف در تهران مواجه بودیم. به گزارش «ایران»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در یک نشست خبری با اشاره به اینکه سال گذشته بالاترین میزان مصرف 3 میلیون و 500 هزار متر مکعب در روز بود؛ توضیح می دهد: مصرف آب تهران اکنون مانند یک رودخانه خروشان است. برای آنکه حجم کنونی مصرف قابل تصور باشد، تصور کنید که روزانه تهران به اندازه 1.3 برابر دریاچه چیتگر آب مصرف می کند. تاکنون می گفتیم که حجم مصرف روزانه تهران به اندازه یک دریاچه چیتگر است اما اکنون باید بگویم که مصرف آب تهران 30 درصد بالاتر از حجم دریاچه شده است.

کلر آب را افزایش دادیم

کرونا نه تنها بر حجم مصرف بلکه بر مشخصات کیفی آب نیز تاثیر گذاشته است. به طوری که بختیاری می گوید: در حالی که در آب بهداشتی بسیاری از شهرهای جهان ویروس کرونا یافت می شود، در ایران حتی در فاضلاب نیز ویروس وجود ندارد. در دوران کرونا حتی در اروپا نیز آب غیرآشامیدنی حاوی ویروس کرونا بود اما در شهر تهران نه تنها آب شرب بلکه در آب فاضلاب خام ویروس کرونا مشاهده نمی شود. به این دلیل که ما بالاترین میزان کلر یعنی 8 دهم میلی گرم بر لیتر گاز کلر را وارد آب می کنیم.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به گران تمام شدن این اقدام ادامه می دهد: با وجود گران بودن کلر این کار را انجام می دهیم تا مشکلی پیش نیاید و این روش تا پایان بیماری کرونا ادامه خواهد داشت.

بررسی های «ایران» نشان می دهد که بنا بر تایید سازمان بهداشت جهانی و پروتکل های داخلی، این میزان کلر به بدن انسان آسیبی نمی رساند.

هشدار به پرمصرف ها

اگرچه برای تهران 17 درصد افزایش بارندگی در سال جاری آبی رقم خورده است اما حجم ذخایر بسیار کمتر از سال گذشته است به طوری که آمارها نشان می دهد امسال حجم آب در مخازن سدها یک میلیارد و 138 میلیون متر مکعب شده است. درحالی که سال گذشته در همین مدت میزان موجودی آب سدها یک میلیارد و 219 میلیون متر مکعب بود. به عبارت دیگر امسال شاهد 85 میلیون متر مکعب کسری هستیم که دلیل آن استفاده غیرنرمال آب بوده است.

بختیاری با اشاره به اینکه دلیل اصلی این افزایش شدید مصرف، شیوع ویروس کرونا و حساسیت مردم برای حفظ سلامتی است، بیان می کند: ما این مساله را درک می کنیم و مخالفتی نداریم. تنها با مصارف غیر نرمال مانند شست و شوی حیاط و پر کردن حوض با آب شرب یا بازگذاشتن شیرها بدون استفاده ضروری موافق نیستیم. در حال حاضر، مجموعا 70 درصد مردم الگوی مصرف را رعایت می کنند. اما 30 درصد باقیمانده به تنهایی 48 درصد از مصرف آب تهران را به خود اختصاص می دهند. البته به گفته این مقام مسئول با وجود بارندگی های مطلوب در تهران که طی 50 سال اخیر بی سابقه بوده، تنها 50 درصد میانگین بین المللی را در زمینه بارش تجربه کرده ایم. این در حالی است که میزان مصرف آب ایران با آب و هوای خشک و نیمه خشک بیش از کانادا که 70 درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، بیشتر است.

حجم تولید آب 4 میلیون متر مکعب

تا پایان تیرماه قرار است با به مدار آمدن تصفیه خانه ششم، حجم تولید آب در تهران به 4 میلیون متر مکعب در روز برسد. مدیرعامل آبفای استان تهران در پاسخ به «ایران» می گوید که اگر این تصفیه خانه به مدار نمی آمد مجبور بودیم که در روزهای آتی آب را جیره بندی کنیم.

او درباره اعمال افت فشار در شبکه نیز می گوید: در تهران قطعی آب نداشتیم و افت فشار نیز امسال کمتر از سال قبل بوده و فقط در ساعت 10 شب تا 5 صبح این اقدام برای مدیریت شبکه صورت گرفته است.

فروش آب با یک چهارم قیمت

به گفته بختیاری در حال حاضر قیمت تمام شده هر متر مکعب آب در تهران 2 هزار و 500 تومان است اما متوسط قیمت فروش 700 تومان به ازای هر متر مکعب است. به عبارت دیگر کمتر از یک سوم قیمت تمام شده از مشترکان اخذ می شود که به گفته بختیاری در اغلب موارد این نسبت به یک چهارم نیز می رسد. ضمن آنکه قیمت آب در تهران بالاتر از سایر شهرهاست و در برخی از استان ها 350 تا 400 تومان از مردم دریافت می شود.

وی مطالبات آبفای تهران از بخش خانگی و غیرخانگی را 500 تا 600 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: دو برابر این رقم نیز ما به پیمانکاران بدهکاریم.

بهره برداری از 30 مخزن اضطراری

یکی از پروژه های مهم برای پایتخت ایجاد مخازن آب اضطراری است که در صورت وقوع بحران می تواند برای چندین روز آب تهران را تامین کند. بختیاری در این رابطه از بهره برداری 30 مخزن تا دو ماه دیگر خبر داد و گفت: برای ساخت 70 مخزن دیگر نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

گفته می شود؛ در حال حاضر تهران 3 مخزن دارد و اگر تعداد 374 مخزن ذخیره اضطراری آب تهران تامین مالی و اجرایی شود، می توان در هنگام اضطرار، آب مصرفی تهران را تامین کرد. پیش بینی شده تا سال 1401 بخش اعظم این مخازن به بهره برداری برسد. مخازنی که می تواند هفت میلیون و 800 هزار مترمکعب آب را در خود ذخیره کند و هنگام اضطرار تامین کننده آب تهران باشد.

بهبود وضعیت طرح فاضلاب شهرهای تهران، بزودی

آنطور که بختیاری می گوید؛ تا دو سال پیش استان تهران محروم ترین نقاط کشور به لحاظ شبکه فاضلاب بود. با وجود اینکه متوسط کشور 47 درصد بود در استان تهران این رقم 12 درصد بوده است اما اکنون به 25 درصد رسیده و تا پایان سال به 38 درصد خواهد رسید و به این ترتیب عقب ماندگی تاریخی رفع خواهد شد. مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به عقب ماندگی طرح فاضلاب در شهرهای استان تهران (غیر از شهر تهران) ادامه می دهد: گرچه طرح فاضلاب در شهر تهران به خوبی پیش رفته است، اما سایر شهرهای استان تهران تا دو سال گذشته در این زمینه جزو محروم ترین نقاط کشور بوده اند که خوشبختانه فروردین ماه امسال با افتتاح تصفیه خانه های فاضلاب اسلام شهر، ملارد و صفادشت در غرب استان تهران وضعیت شهرهای استان تهران در این زمینه به طور قابل ملاحظه ای بهبود یافت.

بختیاری با اشاره به اینکه تصفیه خانه فاضلاب فیروز بهرام دومین تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در کشور است، می گوید: این تصفیه خانه که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد، 190 میلیون مترمکعب در سال ظرفیت تصفیه دارد و بیش از دو میلیون و 100 هزار نفر را زیر پوشش شبکه فاضلاب خواهد برد.

توافق با شهرداری تهران برای استفاده از 180 میلیون مترمکعب پساب

همچنین، مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به تهدیدهای بالقوه اجرای شبکه فاضلاب تهران توضیح می دهد: گرچه اجرای شبکه فاضلاب تهران یکی از بایسته های محیط زیستی است و حتما باید اجرا می شد، اما با توجه به اینکه با این طرح بخشی از تزریق فاضلاب را به منابع آب زیرزمینی حذف کرده ایم، در صورتی که چاره اندیشی نکنیم نشست زمین مشکل زا می شود؛ به این منظور به تازگی با شهرداری تهران توافق کرده ایم حدود 180 میلیون مترمکعب پساب را برای آبیاری فضای سبز تهران جایگزین منابع زیرزمینی کند که به این ترتیب با جایگزینی پساب به حفظ سفره های زیرزمینی آب کمک خواهد شد.

به گفته بختیاری شهرداری تهران حدود 44 هزار هکتار فضای سبز در اختیار دارد که سالانه 250 میلیون مترمکعب صرف آبیاری آن می شود.