آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۳
صفحه آخر
۱۲
یادداشت

ازدواج اجباری

دکتر سید جلال ساداتیان (مددکار اجتماعی و نماینده ادوار مجلس)

در اوایل شروع به کار مجلس یازدهم، خبری منتشر شد که برخی از نمایندگان طرحی را پیشنهاد داده اند که اگر جوانی تا 28سالگی ازدواج نکرد، با قانونی 12ماده ای، او را مجبور به ازدواج کنند.

کمی بعد از قول یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، انتصاب این طرح به نمایندگان تکذیب و گفته شد ظاهرا طرح در نشریه سراج و زیر نظر سردبیر طلبه جوان آن منتشر شده است.

به بهانه این خبر که مدت ها خوراک شبکه مجازی شده بود و به طنز یا به جد به آن پرداخته بودند، نکاتی به ذهن راقم این سطور رسیده که در شرایط کم رغبتی جوانان به ازدواج که یکی از پایه های اصلی سلامت اجتماعی و تداوم نسل و سنت پیامبر عظیم الشان اسلام است و همچنین عنصری اساسی در قدرت ژئوپلیتیکی کشورها به شرط تربیت و دانش آموختگی آنان است، بیان می شود:

1. در حدیث نبوی که معمولا در ابتدای خطبه عقد قرائت می شود: «النکاح سنتی...»، بر ترغیب حاضران و شنوندگان به ازدواج تاکید می شود. در میان مردم، تکیه بر احادیث معصومین سلام الله علیهم اجمعین، به اینکه ازدواج نیمی از دین است بسیار رواج دارد. یعنی جامعه مسلمین و به ویژه متدینین، تشویق به ازدواج را مورد توجه قرار می دهند و به خصوص درباره اقدام به آن در سنین رشد و بلوغ جنسی و فکری و اخلاقی که جوان بتواند متقبل مسئولیت اداره زندگی باشد (با عنایت به جنبه و سن قانونی) بسیار گفت وگو و عنایت در خانواده ها و جامعه وجود دارد.

2.-در آیت الکرسی تاکید بر این است که: «لا اکراه فی الدین، قد تبین الرشد من الغی...» در اصل دین اکراه و اجباری نیست. هم آن را باید با تحقیق پذیرفت و هم باید اصل اراده، میل، تمایل و قبول قلبی و اقرار به زبان و عمل به ارکان در آن لحاظ شود، پس چگونه است که در نیمی از ایمان، یعنی ازدواج که اصل و پایه اش بر تمایل، میل، عشق و محبت است، بخواهیم عنصر اجبار را وارد کنیم!؟ اصولا تمامی موارد و امور اجتماعی اگر بر پایه اراده و خواست قلبی و پذیرش مردم اتفاق بیفتد، هزینه اداره جامعه بسیار کم خواهد بود و حکومتگری بسیار ساده و آسان می شود.

3. اما چرا جوانان از ازدواج که نیاز طبیعی انسانی است و در حفظ سلامت روحی و اخلاقی فرد و به تبع آن، خانواده و به طور گسترده جامعه، اثر مثبت و اصلاحی دارد، مورد قبول قرار نمی گیرد و احراز و دوری از آن گسترده شده و میزان طلاق و نپذیرفتن مسئولیت ادامه زندگی افزایش یافته است، به گونه ای که مصلحان و دلسوزان به ارائه راه حل های مختلف تمسک می جویند و در تلاش برای حل معضل و مشکلات به وجودآمده برآمده و برمی آیند و سخنرانی ها ارائه می شود، مقالات متعدد نوشته و همایش ها و گردهمایی های فراوان انجام می شود تا بلکه با بالارفتن میزان ازدواج و افزایش سطح مسئولیت پذیری در جوانان، هرچه بیشتر با تهاجم فرهنگ فساد و آسیب پذیری های ناشی از آن و به هم ریختگی نظم اجتماعی مقابله شود!

4- چرا این همه تلاش، کم اثر است و روزبه روز مشکلات بیشتر بروز می کند و اثرات حرف و سخن مصلحان و حتی متخصصان فن نیز بی اثر است و نمی تواند بار زیادی از آسیب های موجود ناشی از ترک ازدواج یا تاخیر در آن را بردارد؟ آسیب شناسی های بسیاری صورت گرفته و صورت می گیرد، اما چرا بعضا راه را اشتباه طی می کنیم و به گمان آن هستیم که زور و اجبار راهگشا در اداره امور جامعه و اصلاح امور است!

هیچ بخشی از اداره امور جامعه و اصلاح واقعی، به خصوص ازدواج با زور و اجبار نتوانسته به نتیجه مطلوب خود برسد، شاید به طور مقطعی برخی امور را بشود با زور و فشار پیش برد، اما حتما از جای دیگری سر باز کرده و مشکلات بیشتری را بر مردم و جامعه تحمیل می کند.

5- پس چاره چیست؟ به نظر می رسد اگر در این مقطع خاص، مجموعه حاکمیت، نه فقط دولت، بلکه همه قوا و همه بخش های حاکمیتی، ثروت و توان اجرائی خود را صادقانه برای رفع موانع ازدواج و در راس همه موانع، مشکلات اقتصادی ازدواج به میدان آورند و مسکن و هزینه ازدواج و به ویژه وام های قابل توجه و قابل تکیه برای اداره امور زندگی، از طریق توانایی های مجتمع شده بنیادها و نهادهای ثروتمند در هماهنگی مجلس و دولت، در راه ازدواج صرف شود، بخش قابل توجهی از مشکلات ازدواج و نه همه آنها، از میان برداشته می شود و می توان امیدوار به آن شد که جوانان با جرئت و شهامت بیشتر پای در راه ازدواج بگذارند. با 20، 30 میلیون تومان وام ازدواج توام با بگیروببندهای بانک ها، موانع اجاره خانه ها و اداره امور زندگی در موقعیت ثبات نداشتن شغل و درآمد، نمی توان شجاعت لازم را در جوان و حتی خانواده او برای ورود به صحنه مسئولیت پذیری و ازدواج به وجود آورد. شعارها، کنفرانس ها و سخنرانی های آتشین نیز چاره کار نیست! اراده حاکمیت، پذیرش سخن متخصصان امور اجتماعی و نه مدعیان، یکپارچه سازی و به میدان آوردن توانمندی ها و پول ها و ثروت های انباشته نهادها و هماهنگی جدی مجلس و دولت، می تواند کندی روند ازدواج را تا حدودی از بین ببرد و خود این اقدام، حتی در اصلاح روند گردش مالی و اقتصاد جامعه هم می تواند موثر واقع شود. اگر گوش شنوایی برای ورود به این فرایند وجود داشته باشد، جزئیات بیشتر نیز قابل طرح و بحث خواهد بود.